Kā palīdzēt Ukrainai un kara bēgļiem?
- Uzņēmumiem, kas vēlas palīdzēt, reģistrēties šeit.
- Uzņēmumu un NVO tiešais atbalsts Ukrainas bēgļiem Latvijā – reģistrēties šeit.
- Kur var ziedot mantas cilvēkiem no Ukrainas. KARTE
- Labdarības interneta veikals preču ziedojumiem Ukrainas tautai – šeit.
- Ziedot Ukrainas cilvēkiem var šeit.
- Ziedot Ukrainas Aizsardzības ministrijai var šeit.
Salonā "Nevi" līdz ar kara sākumu sākuši domāt, kā atbalstīt cilvēkus, kuri spiesti pamest savas mājas un doties bēgļu gaitās. Palīdzības misija sākusies ar divu Ukrainas skaistumkopšanas speciālistu pieņemšanu darbā. Tad radusies ideja – trīs dienas nedēļā iepriecināt kara bēgļus ar bezmaksas friziera un manikīra pakalpojumiem.
Patlaban par brīvu sapucējušās jau vismaz 25 ģimenes, tostarp 12 bērni.
Friziere Oksana Gaidamaka no Ukrainas, kura pieņemta darbā šajā salonā, atzina: "Mūsu sievietes ir skaistas, un viņām vienmēr gribas labi izskatīties. Un šādā veidā mēs visi kopā atgūstam daļiņu ukraiņu dvēseles."
Savukārt skaistumkopšanas salona pārstāve Signe Jusupova novērojusi, ka ukraiņu sievietes, kurām bijuši gari mati, izvēlas ļoti īsus griezumus, tādā veidā atbrīvojoties no kara šausmām un pārdzīvojumiem.
Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "4. studija" salonā satika Marinu. Viņa kopā ar mammu, bēgot no kara, Latvijā ieradusies pirms mēneša. Sieviete pastāstīja, ka pārdzīvotas milzīgas bailes, trauksme un šoks. Stresa dēļ sākuši izkrist mati. Viņa patlaban meklē darbu, tāpēc ļoti priecājas par iespēju friziera pakalpojumu saņemt bez maksas.
"Es izjūtu ļoti lielu pateicību par to, ka šāds pakalpojums tiek sniegts, jo ir īpaši svarīgi neaizmirst, ka mēs esam sievietes un vajag arī sevi iepriecināt kaut ar mazumiņu. Tas piešķir vairāk enerģijas. Tāpēc liels paldies, ka to dara, tas dod enerģiju nepadoties, iet tālāk un nezaudēt ticību, ka viss būs labi," teica Marina.
Bezmaksas skaistumkopšanas pakalpojumus salonā nodrošina divas nedēļas. Frizieres un manikīres darbs labdarības dienās tiek apmaksāts no uzņēmēja kabatas.
Taču nu salonā sapratuši, ka pieprasījums ir daudz lielāks par to, ko uzņēmums var atļauties sniegt.
"Šobrīd tas, ko mēs vēlētos, ir neliels atbalsts mūsu frizierim, un tad mēs varētu turpināt mūsu iesākto projektu. Es vēlos turpināt, jo atsaucība ir milzīga, jo tas jau turpinās otro nedēļu. Un man cilvēki tiešām plūsmām raksta, un man neceļas roka rakstīt – nē, jums nav vietas, mēs jūs neapkalposim," pauda Jusupova.
Viņa pēc palīdzības vērsusies labdarības organizācijā "Ziedot.lv", cerot uz nelielu finansējumu, lai varētu apmaksāt Ukrainas frizieres darbu un turpināt bēgļu pucēšanu bez maksas, tomēr saņēmusi atteikumu.
Labdarības organizācijas "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta skaidroja: ""Ziedot.lv" ziedojumus vāc, pirmām kārtām, lai palīdzētu Ukrainai. Lielākā daļa ziedojumu aiziet Ukrainai, jo tur pašlaik ir ļoti daudz vajadzību – gan medicīna, gan aizsardzība, gan pārtika. Un tas, kā mēs palīdzam Ukrainas bēglim Latvijā, ir ļoti konkrēts veids: mēs izsniedzam katram reģistrētajam bēglim 50 eiro dāvanu karti tirdzniecības centrā, pārtikas veikalā un tā saucamo bankas kartiņu, un tad cilvēks var izvēlēties, kur šo naudu lietot. Tam mēs esam izlietojuši jau vairāk nekā miljonu eiro. Savukārt šāda friziera apmaksa, tādam mēs neesam vākuši ziedojumu, un es neesmu pārliecināta, ka ziedotāji būtu gatavi, ka mēs vienai frizētavai novirzītu viņu ziedojumus, kas ir domāti, lai bēgļiem nodrošinātu pirmo palīdzību, jo ir skaidrs, ka naudas visiem nepietiek."
Patlaban arī Rīgas dome nav ieplānojusi finansiālu atbalstu pakalpojumu apmaksai uzņēmējiem, kuri brīvprātīgi palīdz Ukrainas bēgļiem. Tāpat arī valstiskā līmenī nav paredzēts papildu finansiāls atbalsts uzņēmumiem, kuri nolēmuši ziedot savu laiku un naudu, sniedzot palīdzīgu roku.
"Ja mēs izdomājam sistemātiski dot savu laiku, savu enerģiju, arī savu naudu, tad mums ir jāieplāno šis laiks, savs spēks un sava nauda. Mēs nedrīkstam pārlēkt pāri, piedodiet, savai galvai. Ir jāplāno un ir jāsaprot," norādīja Rīgas domes (RD) Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētāja vietniece Ieva Brante (Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība).
Savukārt Dimanta uzsvēra, ka, protams, vēlētos, lai labdarības organizācija varētu palīdzēt arī šai frizētavai, bet tad būtu jāsniedz palīdzība visām frizētavām un visām kafejnīcām, kas bez maksas ēdina bēgļus, kā arī jāpalīdz nomaksāt komunālos maksājumus cilvēkiem, kas iedevuši ukraiņiem savus mājokļus.
"Tad sanāk, ka kāds iedod kaut ko par brīvu, bet grib, lai kaimiņš, kāds draugs vai cits samaksā par to. Tā tas īsti arī nestrādā," skaidroja Dimanta.
"Ir jāsaprot, ka Ukrainā ir karš, un diez vai tas beigsies rīt vai parīt. Ja mēs pieņemam pie sevis cilvēku, mēs ilgtermiņā uzņemamies par viņu atbildību. Tas ir milzīgs un svarīgs solis, to saprast un arī pieņemt, ka tas nebūs divas dienas, paciemoties pa brīvdienām un palaist cilvēku tālāk. Tas ir ilgtermiņa process, un jāsaprot, ka tas ilgi neatrisināsies," aicināja aizdomāties Brante.
Jārunā ar līdzcilvēkiem, jāraksta iesniegums pašvaldībai ar lūgumu palīdzēt,
risinājumu ieteica juriste un Rīgas domes deputāte. Savukārt "Ziedot.LV" aicināja vērsties pie sabiedrības un lūgt atbalstu, lai iecere – palīdzēt Ukrainas bēgļiem saņemt friziera un manikīra pakalpojumus bez maksas – varētu turpināties.
Salonā izrēķināts, ka mēnesī viņu aizsāktās labdarības akcijas īstenošanai ir nepieciešami nepilni 2000 eiro.