Skolu slēgšana un apvienošana notiek katru gadu, un tas nav nekas neparasts. Neizbēgami kāds šajā procesā darbu zaudē pavisam, bet kāds cits var turpināt darbu jau apvienotajā skolā.
Visiem bijušās Rīgas Ezerkrastu pamatskolas darbiniekiem, uzsakot darbu, tika apsolītas kompensācijas.
Tikai pēc tam, kad 48 pedagogi darba uzteikumu parakstīja, spēles noteikumi mainījās. Ezerkrastu skola pārtapusi par daļu no Rīgas Juglas vidusskolas, saglabājot savu ēku, skolēnus un materiāli tehnisko bāzi.
Tātad skolā vajadzīgi arī darbinieki. Dome likusi izvēlēties vai nu kompensāciju, vai slēgt jaunu līgumu.
“Mēs sākām cīnīties tad, kad mēs ieraudzījām šajos jaunajos līgumos, ka mums ir noteikts pārbaudes laiks,” stāstīja bijušās Rīgas Ezerkrastu pamatskolas direktora vietniece un skolotāja Veldze Rēpele.
Pārbaudes laiks nozīmē, ka skolotāja darba stāžs jaunajā skolā ir apaļa nulle. Bet, jo ilgāks stāžs konkrētā skolā, jo vairāk dažādu labumu. Tostarp atlaišanas kompensācijas summas rēķina atbilstoši nostrādātajiem gadiem vienā vietā.
Bijušajiem Ezerkrastu skolas pedagogiem līdz ar skolas likvidāciju pienācās summas robežās no 137 līdz pat vairāk nekā 4000 eiro. Ja viņus atlaistu tagad, viņi paliktu tikpat kā bez nekā. Un ar dažiem skolotājiem pārbaudes laikā darba attiecības ir izbeigtas.
“Šis jautājums ir jāsakārto, un varbūt mēs būsim izdarījuši labu darbu turpmākajām skolām, kuras ies to pašu ceļu, ko izgājām mēs,” atzina Rēpele.
Kompensācijas saņēma tikai tie darbinieki, kas no darba skolā aizgāja pavisam.
“Faktiski pabalstu izmaksāšana, tās ir sociālās garantijas darbiniekam tajā brīdī, kad viņš patiešām pats ir iesaistīts jauna darba meklējumā. Šinī gadījumā visi pedagogi tika uzrunāti. Viņiem tika piedāvātas darba attiecības,” skaidroja Rīgas domes Izglītības departamenta pienākumu izpildītājs Ivars Balamovskis.
Līdzīgā situācijā nonākuši arī vairāku citu galvaspilsētā reorganizēto skolu darbinieki.
Valsts darba inspekcija saņēmusi sūdzības no četru skolu kolektīviem, un visās izvērtēšanās slēdziens tas pats – neatkarīgi no tā, vai darbu skolotājs turpina jau citā skolā vai ne, kompensācijas bija jāizmaksā.
“Es diemžēl nevaru vērtēt šādus nodomus un šādas izdarības, bet to, ka mēs šajos rīkojumos par atlaišanu redzējām, ka tur ir paredzēts izmaksāt atlaišanas pabalstu, bet vēlāk ir pieņemts lēmums nemaksāt, tas ir gana mulsinoši. Redzēsim, ko par to teiks tiesa, bet es tiešām ceru, ka darbiniekiem tas beigsies pozitīvi,” pauda Rīgas reģionālās Valsts darba inspekcijas vadītāja Baiba Puķukalne.
Ja tiesas lēmums būs Ezerkrastu skolotājiem labvēlīgs, tad Rīgas domei būs jāizmaksā kompensācijas arī visiem tiem skolu darbiniekiem, kuri pēdējo divu gadu laikā bijuši līdzīgā situācijā. Dome pat esot rēķinājusi, cik lielas summas tās varētu būt, bet publiski to neatklāj.