Skride LTV raidījumā “Šodienas jautājums” sacīja, ka tā ir reāla situācija, un, visticamāk, tā arī notiks.
Viņš vērtēja, ka līdz šim noteiktie Covid-19 ierobežojumi bija pareizi un ir jāturpina tos ievērot, lai varam saslimstības un stacionēšanas līkni mazināt.
Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs, profesors Ģirts Briģis savukārt raidījumā uzsvēra, ka ierobežojumi nebūs efektīvi, ja cilvēki necentīsies saprast situāciju un ievērot šos aicinājumus, kas jau bija pirms tam; ja cilvēki domā, kā apiet ierobežojumus, tad nekādi ierobežojumi nepalīdzēs.
Viņš skaidroja, ka cilvēki mēdz pie briesmām un draudiem pierast, un, laikam ejot, īpaši, ja redz, ka situācija ir relatīvi laba, kāda tā bija Latvijā vasarā, sāk justies brīvāk, un uzskata, ka varbūt nav tik traki, - šāda attieksme savukārt noved pie sliktākām sekām.
Profesors Briģis pastāstīja, ka tagad arī ir vairāk zināšanu par Covid-19 slimību, ir skaidrs, ka slimo vidēji ilgāk nekā ar gripu vai citām vīrusa saslimšanām, bet ir arī zināms, ka cilvēks var vairs nebūt infekciozs, lai gan viņš vēl nav atveseļojies.
Profesors arī atzina, ka no sarunām ar kolēģiem slimnīcās noskaidrojis, ka pacienti, kuriem ir nepieciešama mākslīgā plaušu ventilēšana ar ventilatoru, ir ļoti smagā stāvoklī, un ir zināms viens gadījums, kad šāds pacients izdzīvoja.
Skride gan piebilda, ka šie plaušu ventilatori nav bezjēdzīgi, jo ārstiem ir aizvien vairāk zināšanu, kā rīkoties šādos gadījumos.
KONTEKSTS:
Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība pastiprināja drošības pasākumus, taču saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.
Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā valdība piektdien, 6. novembrī, ārkārtas sēdē nolēma atkārtoti valstī izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā no 9. novembra līdz 6. decembrim un kuras laikā būs jauni stingrāki ierobežojumi.