Grozījumi bija nepieciešami, ņemot vērā Satversmes tiesas (ST) spriedumu, kurā teikts, ka Skultes pagasta iekļaušana Saulkrastu novadā neatbilst Satversmei.
Iepriekš likums noteica, ka Skultes pagasts pēc 2021. gada pašvaldību vēlēšanām ietilpst Saulkrastu novada pašvaldības administratīvajā teritorijā. Tādēļ bija nepieciešamas izmaiņas likumā, nosakot, ka pēc jūnijā plānotajām pašvaldību vēlēšanām Skultes pagasts paliks Limbažu novadā.
Valdībai jāpiedāvā potenciāli reģionālas nozīmes centri Latvijā
Deputāts Jānis Dombrava (Nacionālā apvienība), kurš bija viens no iniciatoriem Skultes pagasta pievienošanā Saulkrastiem, parlamenta sēdē uzsvēra, ka neizprot ST lēmuma pamatojumu. Viņš norādīja, ka nav atradis pamatojumu, kāpēc iepriekš darba grupa tieši Limbažus ir izvēlējusies kā stratēģisku reģionu, nevis Saulkrastus. Un tas esot nozīmīgi, jo ietekmējis ST lēmumu.
Viņam piekrita deputāts Viktors Valainis (Zaļo un Zemnieku savienība), sakot, ka vadlīnijas par stratēģiskajiem novadiem vairs nav atbilstošas realitātei. Viņš izteicās, ka nav skaidrs, kāpēc ierēdņu uzrakstītais ir svarīgāks, nekā deputātu izvēle iekļaut Skultes pagastu Saulkrastu novadā.
Administratīvi teritoriālās reformas komisijas priekšsēdētājs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") uzsvēra, ka attīstības reģioni iekļauti ilgtspējības attīstības stratēģijā, tādējādi Saeimai vajadzētu ievērot pašas pieņemtos likumus.
Dombrava nāca klajā ar vairākiem priekšlikumiem, tostarp rosinot Limbažu un Saulkrastu novadiem sadalīt Skultes pagastu. Viņa priekšlikumi netika atbalstīti. Tomēr deputāti lēma, ka valdībai līdz nākamā gada 1. maijam jāsniedz izvērtējums un pētījumos balstīta informācija par Saulkrastu novada attīstības potenciālu, kā arī par potenciāliem reģionālas nozīmes centriem Latvijā.
Saeimā informēja, ka Saulkrastu novada izvērtējumā būtu jāiekļauj tāda analīze, kas ļauj identificēt, vai Saulkrastu novads veidojas kā nozīmīgs reģiona kultūras vai ražošanas centrs ar attīstītu sociālo infrastruktūru, kur pieejami daudzveidīgi pakalpojumi, vienlaikus apskatot ostas un kūrorta attīstības potenciālu.
Šāds izvērtējums kalpotu par pamatu iespējai nākamajā plānošanas periodā pārskatīt valsts attīstības plānošanas dokumentos noteiktos nacionālos un reģionālos attīstības centrus, teikts grozījumu anotācijā.
ZZS rosina mainīt arī citu novadu iedalījumu
Deputāts Edgars Tavars (Zaļo un Zemnieku savienība) debatēs iesniedza virkni priekšlikumu, kas bija saistīti ar izmaiņām arī citos novados. Tavars aicināja no Mārupes novada izdalīt ārā Babītes un Salas pagastu, ko apvienotu Babītes novadā. Pēc Tavara teiktā, gan Mārupe, gan Babīte attīstās. "Ar ko Babītes novads ir sliktāks ar Saulkrastiem?" retoriski jautāja deputāts. To pašu viņš teica arī par Ozolnieku un Kandavas novadu. Vēlāk pēc debatēm daļu priekšlikumu Tavars atsauca.
Arī deputāts Valainis piedāvāja izveidot atsevišķu Sējas novadu, bet savu priekšlikumu atsauca. Viņš teica, ka debatēs vēlējies parādīt, – ja varam saglabāt atsevišķu Saulkrastu novadu, tad varam saglabāt arī citus. Valainis aicināja pie diskusijas par izmaiņām novadu dalījumā atgriezties, kad ST būs pieņēmusi lēmumus visās ar novadu reformu saistītajās lietās.
Administratīvi teritoriālās reformas komisijas priekšsēdētājs Pūce uzsvēra, ka dažus mēnešus pirms pašvaldību vēlēšanām pārskatīt novadu iedalījumu nebūtu pamatoti.
Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums stājās spēkā 2020. gada 23. jūnijā. Tas noteic, ka Latvijā no 2021. gada 1. jūlija tiek izveidotas 42 administratīvās teritorijas – pašvaldības.
KONTEKSTS:
Skultes pagasta atdalīšana no Limbažu novada, pievienojot to Saulkrastu novadam, neatbilst Satversmei. To paredz pasludinātais ST spriedums pirmajā lietā par sūdzībām saistībā ar administratīvi teritoriālo reformu. Vienlaikus ST nosprieda, ka Ikšķiles pilsētas un Tīnūžu pagasta pievienošanu Ogres novadam ir atzīstama par atbilstošu Satversmei.
Sprieduma tekstā pausts, ka Limbažu novada teritorija attīstības stratēģijā “Latvija 2030” ir noteikta kā reģionālās vai nacionālās nozīmes attīstības centrs. Šāds statuss nav paredzēts Saulkrastiem. Tātad likumdevējs, nodalot Skultes pagastu, nav ievērojis reformas pamatā liktos kritērijus par attīstības teritorijām.