Vairāk nekā 200 pacientu un darbinieku evakuācija no Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas notika jūlija beigās. Bija saņemta informācija par iespējamiem drošības riskiem, un 31. jūlijā slimnīcā tika apturētas plānveida operācijas, kā arī pacientu uzņemšana un apmeklēšana.
Cilvēkus evakuēja no visiem slimnīcas korpusiem un bloķēja slimnīcas teritoriju ap tās perimetru. Daļu pacientu palaida mājās, citus pārveda uz Austrumu vai Jūrmalas slimnīcu.
"Mums nav [sistēmas] ''nospied pogu'', un var iet ārā visi. Gan mums ir jāsagatavo pacienti, gan Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) ir jābūt gatavam. Viņiem ir jāzina, cik daudz pacientu, uz kurieni viņi ir jāpārved. Mums algoritms paredz pacientus sašķirot pēc veselības stāvokļa. Tas nav tāds vienkāršs process – izejam ārā," stāstīja slimnīcas Drošības dienesta vadītājs Mārtiņš Melnis.
Slimnīcas drošības dienesta priekšnieks atzina, ka teorija par rīcību šādās situācijās krietni atšķīrusies no prakses.
Secināts, ka nav padomāts par tādām vajadzībām kā uzlādēts mobilais telefons, ātra un efektīva komunikācija ar darbiniekiem un glābšanas, drošības dienestiem.
"Iepriekš pastāvēja tāds nerakstīts likums, labāk slimnīcas neaiztiksim, lai sabiedrībai ir miers. Tas pierādīja, ka, neaiztiekot un nemācot slimnīcas, viņiem pašiem rodas daudz jautājumu, kā tagad rīkoties? Mācības, kad notiek apdraudējums pie mums – tik liels un globāls –, nekas tāds nav bijis līdz šim mums," teica Melnis.
Melnis izpētījis, ka šāda mēroga pacientu un ārstu evakuācija Baltijas valstīs notikusi pirmo reizi un arī Eiropā šādi gadījumi bijuši ļoti reti. Slimnīcas uzstāj, ka pienācis laiks rīkot ar policiju un glābējiem kopīgas apmācības. Un, lai gan, cerams, šādas vajadzības nebūs, šī ir mācība, ka jābūt gataviem. Stradiņa slimnīcā plāno mācības noorganizēt tuvāko divu mēnešu laikā. Bet vai tādas būs visā valstī?
"Tam atkal vajag naudu, lai noorganizētu klātienē šīs mācības. Tas šobrīd ir apgrūtināti, bet, kā kolēģi no NMPD dienesta teica, ka
var organizēt galda izspēles, galda mācības, kas faktiski ir pietiekami efektīvas un ļauj šo ātro rīcību praktizēt," teica veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!").
Līdz šim vairākkārt organizētas dienestu apmācības par rīcību krīzēs un katastrofās, kad - tieši pretēji - slimnīcām ātri jāspēj uzņemt ļoti liels pacientu un cietušo skaits.