Lai Covid-19 pacienti ar smagu slimības gaitu saņemtu atbilstošu veselības aprūpi, plānots iegādāties 82 jaunas intensīvās terapijas gultas un atbilstoši aprīkot jau esošās. Pārējo Covid-19 pacietu vajadzībām, kam būs nepieciešama ārstēšanās slimnīcā, slimnīcās nodrošinās papildu gultu pārprofilēšanu un jaunu iegādi. Tāpat paredzēta plašāka observācijas gultu pieejamības nodrošināšana pacientu izvietošanai, veselības stāvokļa novērošanai un palīdzības sniegšanai līdz Covid-19 testa rezultātu saņemšanai un tālākai pacienta virzīšanai stacionārā.
No piešķirtajiem līdzekļiem plānota arī medicīnisko ierīču un iekārtu nomaiņa un iegāde. Ārstēšanai nepieciešamas iekārtas diagnostisko izmeklējumu veikšanai (datortomogrāfijas iekārtas, rentgena aparatūra, elektrokardiogrāfs, tonometri un citas), mākslīgai plaušu ventilācijai, skābekļa plūsmas nodrošināšanai un citas iekārtas.
Savukārt pirmā un otrā līmeņa slimnīcu kapacitātes celšanai paredzētās iekārtas tiks iegādātas valsts īpašumā un nodotas slimnīcām lietošanā. Veselības ministrija divu gadu periodā izvērtēs faktisko iekārtu noslodzi, atbilstību slimnīcas līmenim un lems par iekārtu nodošanu citām slimnīcām atbilstoši faktiskajai noslodzei.
Saglabājoties augstiem Covid-19 saslimstības riskiem un pieaugot stacionēto pacientu ar smagu slimības gaitu skaitam, veselības aprūpes sistēma ar šobrīd pieejamiem resursiem saskaras ar grūtībām nodrošināt pacientiem nepieciešamo palīdzību. Vienlaikus prognozes liecina, ka Covid-19 pacientu skaits slimnīcās varētu pieaugt. Pasākumu plānu slimnīcu kapacitātes stiprināšanai VM izstrādājusi kopā ar ārstniecības iestādēm un iesaistītajiem dienestiem.
Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) informēja, ka, stājoties amatā, viņš uzdevis speciālistiem sagatavot scenārijus, kas notiek, kad slimība Latvija izplatās vēl straujāk, un kādi resursi būs nepieciešami, gatavojoties iespējamam trešajam infekcijas uzliesmojumam.
“Gatavojoties šādam iespējamam negatīvam scenārijam, nepieciešamas papildu intensīvas terapijas gultas, nepieciešams iepirkt aprīkojumu, zāles, nepieciešams finansējums šo nodaļu darbībai, lai esam gatavi šādai varbūtībai,” skaidroja ministrs.
Tāpat, lai būtiski pastiprinātu epidemioloģiskās drošības prasības un novērstu infekcijas izplatīšanās riskus slimnīcās, plānots papildus iepirkt individuālās aizsardzības un dezinfekcijas līdzekļus, kā arī turpināt pacientu plūsmu nodalīšanu, paredzot telpu pielāgošanu un pārbūvi, norādīja VM.
Paredzot pacientu plūsmas palielināšanos, plānots atvieglot arī pacientu nogādāšanu un pārvietošanu slimnīcās, pielāgojot uzņemšanas nodaļu telpas un piebraucamos ceļus.
Šobrīd Covid-19 pacientiem nepieciešamo veselības aprūpi nodrošina 21 ārstniecības iestāde.
Statistika liecina, ka šobrīd katru dienu slimnīcās nonāk ap 100 pacientiem, atzīmēja VM. Kopš janvāra sākuma pacientu skaits ar smagu slimības gaitu pieaudzis par vairāk nekā 50%. Pēc Nacionālā veselības dienesta datiem, šobrīd slimnīcās ārstējas 966 Covid-19 pacienti, no tiem 865 ar vidēji smagu slimības gaitu un 101 ar smagu slimības gaitu.