Panorāma

Mirst ar covid-19 inficēta sieviete

Panorāma

Covid-19 atklāts arī Onkoloģijas centra stacionārā

Sociālās aprūpes centru iemītniekus inficē darbinieki

Sociālās aprūpes centros Covid-19, visticamāk, ienes darbinieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 7 mēnešiem.

Vairākās sociālās aprūpes iestādēs ar Covid-19 saslimušie klienti, visticamāk, inficējušies no darbiniekiem, kuriem pašiem slimības simptomu nav. Sociālās aprūpes namos ir īpašam riskam pakļauta iedzīvotāju grupa, tāpēc jau kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas tajos aizliegta klientu pārvietošanās ārpus teritorijas un arī tuvinieku vizītes nav atļautas.

Elejas pansionātā patlaban dzīvo 15 klienti ļoti cienījamos gados. 2. aprīlī centrā “Eleja” jaunais koronavīruss konstatēts trim darbiniekiem un vienam klientam. Bet vīrusam raksturīgo simptomu darbiniekiem nebija, arī tagad visi jūtoties veseli.

“Versijas ir vairākas. Elejā ir veikali, kur darbinieki gāja, jo ārzemēs mums neviens nav bijis. Man ir informācija par visiem darbiniekiem, visi ir aptaujāti,” stāsta centra “Eleja” vadītāja Nellija Veinberga, pieļaujot, ka infekciju ienesuši darbinieki.

Analīžu rezultātus tagad gaida visi pārējie. Kolektīvs nomainīts pilnībā. Trīs slimie darbinieki atrodas karantīnā, pārējie kolēģi – pašizolācijā. Strādā citi darbinieki, bet slimo klientu izolē atsevišķā istabā, un viņu aprūpē darbinieki biodrošības tērpos.

Tā kā sociālās aprūpes centri ir slēgti kopš marta vidus un ņemot vērā statistiku, epidemiologi apstiprina – riska grupas klientus aplipina tieši darbinieki. “Mēs redzam, ka vairāk slimo aprūpes personāls. Tātad, visticamāk, šī infekcija ir nonākusi šajās iestādēs tieši ar personālu. Vienā no sociālās aprūpes iestādēm tikai viens darbinieks ir inficēts,” pastāstīja SPKC epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Viens Covid-19 inficēts darbinieks strādājis pansionātā Allažos. Viņš nav palaists mājās, bet gan dzīvo izolētā istabā, kurā ir arī labierīcības. Pārtiku pienes pie durvīm. Arī viņam izteiktu saslimšanas simptomu nebija, vien nedaudz paaugstināta temperatūra.

Pilnīgs karantīnas režīms patlaban izsludināts reliģiskās draudzes “Zilais krusts” patversmē. Visi Covid-19 pozitīvie klienti un darbinieki pamest šo teritoriju nedrīkst. Bet veselie klienti un darbinieki patlaban mitinās armijas teltīs.

Rīgas patversmes teritorijā tiek izvietota speciāla telts
Rīgas patversmes teritorijā tiek izvietota speciāla telts

Citur šādu scenāriju pagaidām nav.

Savukārt Rīgas pašvaldības aprūpes namā “Stella maris” Bolderājā vīruss skāris cienījamos gados esošu klienti. Ziņas par saslimušiem darbiniekiem neesot. Un tos, kuri būs ar mieru strādāt telpās, kurās mitusi sasirgusī kundze, motivēs ar dāsnām piemaksām.

“Mums ir jāatrod variants, kā mēs varam strādāt, maksimāli darīt visu, lai būtu izolācija no tās vietas, kur atradies inficētais cilvēks. Visi drošības pasākumi mums ir jāveic,” saka Rīgas domes Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte.

Vairāk nekā 800 darbinieku strādā valsts sociālās aprūpes centros Rīgā – Teikā, Pļavniekos, Pārdaugavā, Juglā un citur. Daudzi no šiem darbiniekiem strādā arī citos – pašvaldību aprūpes namos. Notiek pārbaudes, pozitīvu testu rezultātu gan pagaidām nav.

“Mēs apzinājām visus darbiniekus, kuriem ir otrās darba vietas.

Un, katru dienu mērot temperatūru un pārbaudot stāvokli dienas laikā, mēs cenšamies nodrošināt, lai tomēr pie pirmajiem simptomiem mēs sūtām uz Covid-19 pārbaudi,” saka valsts sociālās aprūpes centra “Rīga” direktore Elvīra Kisele.

Valsts sociālās aprūpes centra “Rīga” direktore Elvīra Kisele
Valsts sociālās aprūpes centra “Rīga” direktore Elvīra Kisele

Taču, tā kā simptomu var arī nebūt, piesardzības dēļ darbinieku skaits maiņās samazināts un dažādu maiņu darbinieki cits ar citu nedrīkst satikties. Nedrīkst arī kopā ēst pusdienas.

“Jebkuri mūsu drošības pasākumi nevar garantēt, ka neienāks inficēts cilvēks bez simptomiem.

Mēs skaidrojam un rūpējamies par to, lai cilvēki neslēptu informāciju. Un, ja kaut kas ar viņiem notiek, viņi mums paziņo,” saka Kisele.

Aprūpes nami aicina darbiniekiem nemelot par savu pašsajūtu un būt godīgiem.

KONTEKSTS:

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. 25. martā pirmo reizi ir konstatēti pieci inficēšanas gadījumi cilvēkiem, kuri nav bijuši ārzemēs un nav bijuši kontaktā ar Covid-19 slimniekiem, kas nozīmē, ka vīruss cirkulē sabiedrībā. Savukārt 3. aprīlī Latvijā miris pirmais pacients, kuram diagnosticēta Covid-19 saslimšana, apstiprināja Veselības ministrijā.

Otrdien, 31. martā, 27 Covid-19 saslimšanas gadījumi reģistrēti reliģiskās organizācijas "Zilais krusts" vīriešu patversmē Rīgā. Otrdien tapa zināms arī tas, ka Covid-19 konstatēts 11 Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Operatīvās vadības centra darbiniekiem. 

Lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos Latvijā, 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim. Cīņai ar vīrusu noteica aizvien stingrākus ierobežojumus, mācībām skolās jānotiek attālināti, atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi, brīvdienās daļēji slēgti tirdzniecības centri. Noteikti arī jauni pulcēšanās ierobežojumi, ārpus mājām vienkopus ļaujot atrasties ne vairāk par diviem cilvēkiem vai ģimeni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti