Tieša runa

"Stradiņu arodbiedrības vadītāja: Valdība uzskata, ka var nepildīt likumu

Tieša runa

Sociologs Kaktiņš par parakstu vākšanu

Tieša runa: "Kā vērtējama iniciatīva vākt parakstus par Saeima atlaišanu?"

Sociologs Kaktiņš: Saeimas atlaišanas referendumam nepieciešamo parakstu skaitu var izdoties savākt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 11 mēnešiem.

Nepieciešamo parakstu skaitu, lai tiktu ierosināts referendums par 13. Saeimas atlaišanu, var izdoties savākt, ja valdošas koalīcijas politiķi turpinās pazemot dažādas iedzīvotāju grupas, diskusijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Tieša runa" atzina sociologs Arnis Kaktiņš.

Nepilnu divu nedēļu laikā par biedrības "Varu Latvijas tautai" un Centra partijas iniciatīvu atsaukt 13. Saeimu parakstījušies aptuveni 40 000 cilvēku. Kaktiņš norādīja, ka parakstīšanās aktivitāte pēdējās dienās ir sākusi strauji samazināties. "Ir emocionāls vilnis, bet viņš strauji noplok. Kas notiek, ja atlaiž Rīgas domi? Kādai cilvēku grupai rodas liels rūgtums. Paralēli ir reģionālā reforma. Arī tur ir rūgtums vienā otrā jautājumā.

Gada laikā var savākt parakstus, ja koalīcija strādā slikti, pazemo vienus un pazemo otrus.

Man izskatās, ka politiķi ir pietiekami ''talantīgi'' un nokaitinās sabiedrību, lai savāktu [tautas nobalsošanas ierosināšanai nepieciešamos] 150 tūkstošus," pauda Kaktiņš.

Sociologs raidījumā uzsvēra, ka 40 000 cilvēku par ierosinājumu atsaukt 13. Saeimu diez vai ir parakstījušies, atbalstot citas minēto biedrību iniciatīvas. "Budžeta pieņemšana bija pat ļoti, ļoti neglīta. Aptaujas dati liecina, ka parlamentam [reitings] ir ļoti, ļoti zems," teica Kaktiņš.

Līdzīgu viedokli pauda arī opozīcijā esošais Zaļo un zemnieku savienības valdes priekšsēdētājs Armands Krauze. Viņš raidījumā norādīja, ka parakstīšanās par parlamenta atsaukšanu ir saistīta ar to, ka 13. Saeimā valda iepriekš neredzēts populisma un melu līmenis, kā arī solījumu ignorēšana.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas arodbiedrības vadītāja Sarmīte Plūme savukārt skaidroja, ka iniciatīvu parakstījuši jau daudzi mediķi. "Esam apsvēruši dažādas domas, neesmu sapratusi, kā [citādi] likt valdošajai koalīcijai un Saeimai pildīt solījumus," teica Plūme.

Viņa norādīja, ka Saeimas deputāti saņem dažādas piemaksas un dodas komandējumos, par kuriem neatskaitās. Savukārt valstij nav nekāda pienesuma no šādiem komandējumiem.

Arodbiedrības vadītāja pastāstīja, ka reiz saņēmsi sodu par satiksmes noteikumu pārkāpumu Jūrmalā, kura paskaidrojumā tika minēts - sods piešķirts nolūkā veicināt likuma ievērošanu.

"Šeit naudas jautājums nav tik liels, kā tas cinisms, ka valdība un deputāti var uzskatīt, ka var nepildīt likumu," sacīja Plūme.

KONTEKSTS:

Saskaņā ar pērn Saeimā pieņemto lēmumu mediķu algu celšanai nākamajā gadā būtu jāparedz 120 miljoni eiro, kas nozarē strādājošo algas ļautu pacelt par vidēji 20%. Taču, koalīcijai atzīstot, ka šāda likuma pieņemšana esot bijusi kļūda, jo netika paredzēti finanšu resursi, mediķu algām izdevies rast vien aptuveni pusi nepieciešamās naudas.

Mediķu organizācijas ar šādu lēmumu nav apmierinātas, uzstājot uz Saeimas sākotnējā solījuma izpildi. Pirms budžeta pieņemšanas, 7. novembrī, simtiem veselības aprūpes darbinieku pie Saeimas pulcējās protesta akcijā "Viena diena bez ārstniecības personas". Lai gan protesta laikā medicīnas darbinieku pārstāvji tika uzaicināti uz tikšanos ar politiķiem, pēc sarunām arodbiedrību pārstāvji atzina, ka vienošanās nav panākta un protesta akcijas turpināsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti