ĪSUMĀ:
- Saeimā nav skaidrs, ko darīt ar 15 000 parakstu par ieceri bijušā velotreka „Marss” teritorijā ierīkot parku, nevis Valsts drošības dienesta ēku.
- Situācija ir nepatīkama - to atzīst visi aptaujātie Saeimas frakciju deputāti.
- “Attīstībai/Par!”: jārunā ar iedzīvotājiem un jāmeklē ceļi situācijas labošanai.
- Eksministrs Kozlovskis: Izvēloties šo vietu, nekas neliecināja par iespējamiem sarežģījumiem.
- Kozlovskis: Nevarēja paziņot par plānu celt VDD ēku, nenodrošinot aizsardzību objektam.
- Kā rīkoties, “Jaunā Vienotība” vēl nav spriedusi.
- Eksministrs Bergmanis: Tā ir mūsu drošības lieta.
- ZZS vēl nav spriedusi, kā reaģēt uz savāktajiem iedzīvotāju parakstiem.
- JKP frakcijas vadītāja: Iedzīvotājiem vajag parku, būvniecība nav pieļaujama.
- JKP piedāvā VDD un SAB izmitināt vienā ēkā.
- Pret ēkas celšanu ir arī “Saskaņas” Saeimas frakcijas vadītājs Urbanovičs.
- Taču Urbanovičs domā, ka vairs neko nevarēs mainīt.
- Iedzīvotāju un VDD sarunās kompromiss nav atrasts.
- Apkaimju biedrības vērsušās premjera Krišjāņa Kariņa birojā.
Situācija ir nepatīkama - to atzīst visi aptaujātie Saeimas frakciju deputāti. Tomēr, kam dot priekšroku - iedzīvotāju vēlmei pēc parka vai Valsts drošības dienesta vajadzībai pēc jaunas ēkas - pagaidām nav skaidrs.
“Attīstībai/Par!” Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts uzskata, ka ir jārunā ar iedzīvotājiem un jāmeklē ceļi situācijas labošanai.
“Es saprotu iedzīvotājus, kuri jūtas nostādīti fakta priekšā, un tāds sabiedriskās apspriešanas process, kādam vajadzētu būt, acīmredzami ir bijis neveiksmīgs,” sacīja Pavļuts.
Frakcijas ieskatā tagad, kad iedzīvotāji pauduši vēlmi pēc publiskiem apstādījumiem, pilsētai, Rīgas domei, kas atbildīga par šādu apstādījumu ierīkošanu, un arī projekta īstenotājiem būtu pirms tālākās projekta īstenošanas jāsēžas pie viena galda ar iedzīvotājiem, norādīja Pavļuts.
Tomēr situācija nav tik viennozīmīga. No vienas puses, ar iedzīvotāju gribu jārēķinās, no otras – valsts plānotajā būvniecībā jau ir ieguldījusi līdzekļus.
Rihards Kozlovskis no “Jaunās Vienotības”, kurš laikā, kad nolemts celt jauno drošības dienesta ēku, bija iekšlietu ministrs, sacīja - toreiz vieta izvēlēta, izskatot vairākus piedāvājumus.
Svarīgi bijis, lai tas būtu valsts īpašums. Izvēloties bijušā velotreka “Marss” teritoriju, nekas neliecinājis par iespējamiem sarežģījumiem.
Taču to, kāpēc būvniecība tik ilgi turēta slepenībā, bijušais ministrs saprot.
Viņš klāstīja, ka ir pietiekami daudz nelabvēļu, un iepriekš paziņot, ka šeit būs Drošības dienesta ēka, nesagatavojot informatīvo un fizisko aizsardzību objektam, būtu nepārdomāti un nepieļaujami.
“Žēl, ka šāda situācija ir izveidojusies, bet gribu uzsvērt arī to, ka mūsu iestādēm vajadzīga šodienas apstākļiem atbilstoša ēka,” sacīja Kozlovskis.
Arī viņš atzina, ka šobrīd situācija nav vienkārša. No vienas puses, jādomā par drošību un dienestu stiprināšanu, no otras – iedzīvotāju vēlmēm. Kā rīkoties, “Jaunā Vienotība” vēl nav spriedusi.
“Zaļzemnieks” Raimonds Bergmanis 2017. gadā lēmumu par finansējuma piešķiršanu drošības dienesta ēkas būvniecībai parakstīja, būdams toreizējā premjera, partijas biedra Māra Kučinska aizvietotājs. Viņa viedoklis šajā jautājumā sliecas drošības jautājumu pusē.
“Tā ir mūsu drošības lieta, varbūt vajag aizdomāties, kāpēc mums ir tik salīdzinoši mierīga vieta, kur mēs dzīvojam, un šī ir viena no institūcijām, kas to garantē, un viņu darba apstākļi ļoti nepieņemami mūsdienām,” sacīja Bergmanis.
Viņš sacīja, šīs vietas izvēle bija Valsts drošības dienesta ekspertu pārziņā, kā arī priekšdarbos ir ieguldīti vērienīgi līdzekļi. Cik, to Bergmanis nezina.
Arī ZZS vēl nav sprieduši, kā reaģēt uz savāktajiem iedzīvotāju parakstiem.
Jaunās konservatīvās partijas frakcijas vadītāja Juta Strīķe uzskata, ka drošības dienestam jaunu ēku vispār nevajag.
“Kā cilvēks, kas dzīvo mikrorajonā, varu teikt, ka parka esamība ir nozīmīgs vides faktors, kas nepieciešams iedzīvotājiem. Ja apkārt dzīvo daudz cilvēku, tad vai tas būtu mežs vai parks, tas ir svarīgi pastaigām, svaigam gaisam, un šāda būvniecība nebūtu pieļaujama,” sacīja Strīķe.
Viņa atgriezās pie partijas iepriekš teiktā, ka specdienesti – Valsts drošības dienests un Satversmes aizsardzības birojs – jāapvieno. Bet koalīcijas partneri tam nepiekrīt, tāpēc konservatīvo otrs priekšlikums ir – dienestus izmitināt vienā ēkā.
Katram sava ēka ir pārāk liela izšķērdība, uzskata Strīķe, kura pati savulaik strādājusi Valsts drošības dienestā, kas tad vēl saucās Drošības policija.
Pret ēkas celšanu ir arī “Saskaņas” Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs. Taču politiķis domā, ka cīņā, kurā iesaistīti drošības dienesti un iedzīvotāji, uzvarēs pirmie.
“Man ļoti žēl to parakstītāju, jo, visticamāk, vilciens jau ir aizgājis, lēmumi ir pieņemti,” sacīja Urbanovičs.
Viņš arī apgalvoja, ka viņam bail runāt pretī drošībniekiem, jo Latvijā “specdienesti ir galvenāki par parlamentu un valdību, atcerieties ļaudis un baidieties līdz ar mani”.
Arī Urbanovičs uzskata, ka visus specdienestus varētu izmitināt vienā ēkā.
Gaidāms, ka par šo jautājumu vēl notiks diskusijas gan valdībā, gan Saeimā.
Iedzīvotāju un VDD sarunās kompromiss nav atrasts
Ceturtdien drošībnieki tikās ar apkaimju biedrībām, bet abām pusēm pieņemamu risinājumu neizdevās atrast.
“Es baidos, ka kompromiss nav iespējams. Mēģinājām saprast viens otra nostāju, iedziļināties,” sacīja VDD priekšnieka vietnieks Ēriks Cinkus.
“Diemžēl Rīga ir tāda, kāda tā ir. Man grūti komentēt par citiem zemes gabaliem. Kad mēs jautājām – citu variantu nebija ne valstij, ne domei. Un mēs turamies tikai pie tā, kas mums ir,” sacīja Cinkus.
Viņš arī norādīja, ka topošās dienesta ēkas atrašanās vieta arī citās ES un NATO valstīs nav noslēpums. “Diskrētumu var nodrošināt, ēku speciāli tam veidojot,” pauda Cinkus.
Pašreizējā VDD ēka esot morāli un tehniski novecojusi un neatbilst mūsdienīga drošības dienesta prasībām. Turklāt jaunās ēkas projektēšanā esot jau ieguldītas lielas summas un, mainot atrašanās vietu, šis darbs būtu jādara no jauna.
“Detalizēti es jums nevarēšu skaitli minēt. Tas ir valsts noslēpums. Bet jāsaprot, ka notikusi ģeoloģiskā izpēte, būvprojekts sagatavots jau fināla stadijā, un tie skaitļi rakstāmi sešiem cipariem. Tā summa ir milzīga!” atzina Cinkus.
VDD noskatīto zemesgabalu nodēvējis par degradētu teritoriju. Pretējās domās ir pilsētplānotājs Viesturs Celmiņš, kurš jau sagatavojis parka izveides projekta uzmetumu.
“Ziniet – viss izšķīrās šeit. Ja tie ir brikšņi, tad tā tiešām ir degradēta teritorija. Ja tur ir simtgadīga aleja, kas ir stādīta nākamajām paaudzēm, kuras esam mēs, tad tā nav degradēta teritorija,” sacīja Celmiņš.
“Šajā pilsētas daļā uz Brīvības ielas nav bijis neviens parks 25 gadus, un analogas teritorijas, kur būtu gan parks, gan aleja, gan sasniedzamība, gan vēsturiskais konteksts – tādas teritorijas mums nav. Viņiem ir iespēja jaunu ēku celt arī citur. Mums to parku nav iespējas pārnest!” uzsvēra Celmiņš.
“Mūs uztrauc tas, ka Teikas apkaimē nav zaļās zonas pietiekamā skaitā un Teikas apkaimes iedzīvotāji savu apkārtni vērtē kā zaļu, bet, ja mēs paskatāmies apkārt, tad tā zaļuma paliek arvien mazāk,” norādīja Teikas apkaimes biedrības vadītāja Selīna Vancāne.
Nerodot kompromisu ar Drošības dienestu, apkaimju biedrības vērsušās premjera Krišjāņa Kariņa birojā.
KONTEKSTS:
Rīgā, Brīvības gatvē 207 - bijušā velotreka „Marss” vietā - plānots būvēt biroja ēku. Taču vietējie iedzīvotāji protestē pret biroja ēku tur, prasot veidot parku. Saistībā ar to savākti vairāk nekā 10 tūkstošu iedzīvotāju paraksti, kuri iesniegti Saeimā. Zemes īpašnieks – „Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) – apņēmies pagaidām šajā teritorijā kokus necirst un būvniecību neveikt.
Pēc tam, kad plašumā izvērtās iedzīvotāju iebildes pret koku izciršanu, publiski tika paziņots, ka plānota biroja ēka bija paredzēta Valsts drošības dienesta vajadzībām.