ĪSUMĀ:
- Latvijā jau otro dienu pēc kārtas reģistrē septiņus jaunus saslimšanas gadījumus ar Covid-19.
- Saslimšanas gadījumi lielākoties saistīti ar inficēšanos Latvijā. Piecos gadījumos inficēšanās avots vēl nav noteikts.
- Kopumā šonedēļ Covid-19 apstiprināja jau 17 cilvēkiem. Iepriekšējās nedēļas bija līdz 15 gadījumiem nedēļā.
- 10 no aizvadītajās dienās atklātajiem gadījumiem saistīti ar vienu uzliesmojumu - privātu pasākumu publiskās vietās.
- Ja palielināsies izplatība un neizsekojamo gadījumu skaits, varētu atgriezties pie stingrākiem ierobežojumiem.
Sociālajā tīklā “Facebook” norādījis uz šīs nedēļas saslimstības gadījumiem ar Covid-19. Šonedēļ divas dienas pēc kārtas infekcija konstatēta septiņiem cilvēkiem dienā.
Ja epidemioloģiskās izmeklēšanas rezultātā apstiprināsies, ka vairākiem gadījumiem nebūs izsekojams infekcijas avots, tad, visticamāk, būs jāatgriežas pie stingrākiem ierobežojumiem nākošajā nedēļā, norādījis SPKC.
7. jūlijā Latvijā reģistrēti septiņi jauni Covid-19 gadījumi, kas bijis lielākais saslimušo skaita pieaugums kopš jūnija sākuma. Arī dienu vēlāk, 8. jūlijā, infekcija apstiprināta vēl septiņiem cilvēkiem. Turklāt vairāki no šiem saslimšanas gadījumi saistīti ar kādu privātu izklaides pasākumu un restorānu apmeklējumu.
No 8. jūlijā reģistrētajiem Covid-19 gadījumiem neviens nav ievests no ārzemēm. Tāpat zināms, ka divi gadījumi saistīti ar 7. jūlijā reģistrētajiem, tātad saistīti ar jau zināmiem Covid-19 pacientiem. Kopumā ar privātiem pasākumiem publiskajās vietās saistīti desmit inficēšanās gadījumi, žurnālistiem pastāstīja SPKC Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Elīna Dimiņa.
Par pieciem jaunatklātajiem gadījumiem epidemioloģiskā izmeklēšana turpinās, un Dimiņa pieļāva, ka tuvāko dienu laikā šo cilvēku inficēšanās ceļi tiks noskaidroti. "Nepieciešams paiet kādam laika periodam, lai saprastu, ka ir sakrājies kāds daudzums ar gadījumiem, kas ir ar neskaidru izplatības ceļu," sacīja Dimiņa.
Pēdējo četru nedēļu griezumā jaunatklāto gadījumu skaits nedēļā bijis līdz 15, bet šonedēļ jau līdz trešdienai ir 17 saslimšanas gadījumi, norādīja SPKC pārstāve.
Pasliktinoties epidemioloģiskajai situācijai, būs jāpārskata valstī noteiktie ierobežojumi,
apliecināja Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa, neprecizējot, kādus ierobežojumus varētu atjaunot.
“Es šodien neņemšos jums nosaukt jau konkrētas likumdošanas normas. Bet ir skaidrs, ka, ņemot vērā zemo saslimstību, mums bija ambiciozi plāni uz augustu par pulcēšanos, par publiskiem pasākumiem. Bet ir skaidrs, ka, pasliktinoties epidemioloģiskajai situācijai, šie pulcēšanās plāni būs jāpārskata. Tajā pašā laikā ļoti svarīga ir divu metru distances ievērošana. Esam paši ikdienā ievērojuši, ka ļoti bieži cilvēki distanci vairs neievēro. Tā kā ir ļoti svarīgi, lai mēs to sāktu ievērot. Un tajās vietās, kur cilvēki dodas, tiek uzraudzīts, ka šie divi metri tiek nodrošināti,” sacīja Līviņa.
Tāpēc gan VM, gan SPKC pārstāves aicināja iedzīvotājiem turpināt distancēšanos, roku higiēnu un sekošanu līdzi savam veselības stāvoklim, kā arī mudināja neceļot uz valstīm ar lielāku slimības izplatību. Dimiņa piebilda, ka slimība bieži norit asimptomātiski, bet Līviņa aicināja izmantot mobilo lietotni "Apturi Covid".
Līviņa intervijā Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” atklāja, ka Veselības ministrija vērsusies Iekšlietu ministrijā un Valsts policijā ar mudinājumu kontrolēt pašizolācijas ievērošanu.
KONTEKSTS:
Covid-19 izplatības dēļ no 12. marta līdz 10. jūnijam Latvijā bija izsludinātā ārkārtējā situācija. Vīruss joprojām cirkulē un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas, tāpēc arī turpmāk ir noteikti vairāki ierobežojumi un piesardzības pasākumi.
Līdz jūnija beigām pasākumos iekštelpās tika ļauts pulcēties ne vairāk kā 100, bet ārtelpās – ne vairāk kā 300 cilvēku. No jūlija pasākumos ārā drīkst pulcēties 1000 cilvēki; no augusta šie griesti būs - 3000 cilvēku. Ierobežojumi iekštelpās atkarīgi no telpas lieluma. Joprojām spēkā ir divu metru distances ievērošana. Bet sabiedriskajā transportā mutes un deguna aizsegi vairs nav obligāti.