Spriedums šajā lietā stājies spēka, jo Augstākās tiesas (AT) jeb Senāta Krimināllietu departaments ceturtdien, 17. oktobrī, noraidīja apsūdzētā un likvidējamās SIA "Energy Consulting" likvidatora kasācijas sūdzības par Rīgas apgabaltiesas 2019. gada 7. jūnija spriedumu, ar kuru juridiskai personai SIA "Energy Consulting" noteikts piespiedu ietekmēšanas līdzeklis - naudas piedziņa 400 minimālo mēnešalgu, proti, 148 000 eiro apmērā, liecina AT informācija.
Senāts atteicās ierosināt lietā kasācijas tiesvedību, jo kasācijas instancei nav radušās šaubas par apelācijas instances tiesas sprieduma tiesiskumu un tiesa ir ievērojusi lietas izskatīšanas robežas, skatot lietu atkārtoti apelācijas instances tiesā pēc Senāta 2019. gada 25. aprīļa lēmuma. Senāta lēmums nav pārsūdzams.
Līdz ar Senāta šodienas lēmumu stājas spēkā trim apsūdzētajiem jau iepriekš ar Rīgas apgabaltiesas 2018. gada 9. aprīļa spriedumu noteiktie sodi krimināllietā par korupciju saistībā ar “Latvenergo” konkursu par Pļaviņu HES hidroagregātu rekonstrukciju.
Četrarpus gadi cietumā – šāds tiesas piespriestais sods par kukuļņemšanu saistībā ar Pļaviņu HES rekonstrukcijas iepirkumu būs jāizcieš bijušajam “Latvenergo” viceprezidentam Meļko. Uzņēmuma bijušajam ražošanas tehniskajam direktoram Cvetkovam par kukuļu pieņemšanu cietumā būs jāsēž trīsarpus gadi. Tikpat ilgs laiks aiz restēm būs jāpavada arī kukukuļdevējam – konsultantam Livanovičam. Spriedums šai daļā ir negrozāms, aprīļa beigās nolēma AT, iepriekš vēstīja LTV raidījums "De facto".
Lai gan "Latvenergo" krimināllietas daļā par korupciju HES rekonstrukcijas iepirkumā piespriestos cietumsodus vairs nevarēja grozīti, visi trīs notiesātie vēl ir uz brīvām kājām. Meļko un Cvetkovs, kā arī konsultants Livanovičs aiz restēm dosies tad, kad apelācijas instance pārskatīs sadaļu par Livanoviča uzņēmumam "Energy Consulting" piemērojamo sodu.
KONTEKSTS:
Livanovičam un Meļko šī nav vienīgā krimināllieta – pirmā instance turpina izskatīt tā dēvēto "Latvenergo" pamatlietu. Tajā par kukuļošanu un dienesta pilnvaru pārsniegšanu saistībā ar TEC-2 otrās kārtas būvniecību, kā arī par naudas atmazgāšanu uz apsūdzēto sola sēž 12 cilvēki – starp viņiem arī bijušais “Latvenergo” prezidents Kārlis Miķelsons. Šai lietā kukuļu summa apsūdzības ieskatā pārsniegusi četrus miljonus eiro.
Lietu par korupciju saistībā ar “Latvenergo” konkursu par Pļaviņu HES hidroagregātu rekonstrukciju prokuratūra izdalīja no lielās “Latvenergo” krimināllietas.