''Stradiņu'' pieredze liecina – tikai skābekļa maska un grūtības pašam elpot ir tas brīdis, kad viltus Covid-19 sertifikātu ieguvēji vai viņu tuvinieki beidzot runā. Un tiek saņemta godīga atbilde, ka sertifikāts ir iegūts nelikumīgi.
Oktobrī slimnīcā atklāti vairāki šādi gadījumi. Šādu ar Covid-19 sasirgušo slimības klīniskā gaita ir ievērojami smagāka, nekā būtu sagaidāms vakcinētam pacientam.
“Tās aizdomas reāli rodas tad, ja klīniskā gaita ir smagāka, nekā to gaidītu, ja pacients tiešām būtu vakcinēts, kā liecina dokumenti. Un tad tiek runāts gan ar pašu, gan ar radiniekiem. Un tad ir situācijas, kad kāds pasaka, ka šis fakts ir viltots. Mums ir daži šādi gadījumi, nav par lielu skaitu runa,” atklāja Stradiņa slimnīcas valdes locekle Ilze Kreicberga.
Vienā gadījumā saņemts tuvinieka apstiprinājums, ka vakcinācija tiešām nav veikta.
Iepriekš kļuva zināms par mediķu aizdomām, ka Vidzemes slimnīcā miris Covid-19 slimnieks ar, iespējams, viltotu vakcinācijas sertifikātu. Mediķi arī aicinājuši Covid-19 slimniekus ar viltotiem sertifikātiem atklāt patiesību, lai varētu saņemt atbilstošāku ārstēšanu.
KONTEKSTS:
Augustā Valsts policija ziņoja par vairākiem veselības aprūpē strādājošajiem, kas palīdzējuši vairākiem simtiem iedzīvotāju nelegāli tikt pie Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. Ļaudīm par fiktīvo vakcināciju bija jāmaksā ap 200 eiro, to organizēja trīs sievietes. Divas organizēja personu meklēšanu un naudas apmaiņu, bet trešā – vakcinācijas fakta viltošanu.
Savukārt viltoto Covid-19 sertifikātu anulēšana norit gausi. No 200 gadījumiem, par kuriem augustā paziņoja, līdz septembra beigām bija anulēti vien 20.
Tikmēr vienai medicīnas māsai, kas viltojusi nosūtījuma dokumentu negatīva Covid-19 testa rezultāta saņemšanai, ir piespriests naudassods 1500 eiro apmērā.