Aknu transplantāciju programmu Stradiņa slimnīcā apturēja decembra beigās. Portālā "Delfi" vairāki cilvēki stāstīja, ka zaudējuši tuviniekus pēc šīs operācijas.
Pēdējos gados Stradiņa slimnīcā veiktas 13 transplantācijas, astoņas – neveiksmīgas. Pacienti nomira drīz pēc operācijas.
Tagad visas šīs operācijas vērtē Veselības inspekcijā, un tur skaidroja, ka pagaidām secinājumus izdarīt pāragri. Savukārt slimnīcā gatavi apmācīt pilnīgi jaunu ārstu komandu, kura stažēsies ārzemēs, un tikai pēc tam ar ārvalstu ārstu palīdzību atsāks aknu transplantāciju Latvijā.
"Vecāko gadu rezidenti, kuriem administrācija ir apsolījusi stabilas vietas, paliks pie mums, piedalīsies operācijās un veiks pētniecību. Un ir papildu līdzekļi vajadzīgi. Mājas dežūras ir jānodrošina visai brigādei – reanimatologiem, transplantologiem. Ar jauno korpusu 2024. gadā varēsim atsākt. Piesaistīsim konsultantus. Un 2024. gadā ar jauno korpusu, kur būs daudz labākas operāciju zāles un apstākļi, atsāksim," teica PSKUS Ķirurģijas klīnikas vadītājs Jānis Gardovskis.
Pagaidām tiek izsvērta iespēja mācīties vai nu Eiropas dienvidu zemēs, vai Zviedrijā.
"Zviedrijā mums jau ir kontakti un tur veic ap 70 operāciju gadā, tas ir daudz. Vai uz Barselonu. Tas ir liels centrs.
Tās valstis, kur dzer vīnu un daudz attīstās aknu ciroze, tās ir līderes aknu transplantoloģijā. Spānija, Itālija. Ģrieķija, Francija," klāstīja Gardovskis.
Nacionālā transplantācijas koordinācijas centra informācija liecina, ka aknu transplantācijas gaidītāju rindā patlaban ir vairāki cilvēki. Gaidīšanas laiku visvairāk ietekmē saderīga donora orgāna atrašana. Arī ārstu prasme šo operāciju veikt.