Grāmatvedība un bardaks finanšu plūsmā, kā arī pārmērīgi uzpūstais slimnīcas štats – visi šie akūtie jautājumi jāskata Stradiņa slimnīcas valdei. Lai gan valdes priekšsēdētājs Dins Šmits zaudējis ministrijas uzticību un uzrakstījis atlūgumu, valde ir lemtspējīga, ārstiem uzsvēra Veselības ministrijas valsts sekretāre Solvita Zvidriņa.
Stradiņa slimnīcai nāksies atteikties no nesaprotamas atalgojuma sistēmas, kuras ietvaros dažādās nodaļās speciālistu atalgojums var būtiski atšķirties, un būs jārisina arī personāla politikas problēmas.
Veselības ministrijas pārstāve un slimnīcas valde trešdien tikās ar slimnīcas vadošajiem mediķiem – dažādu klīniku vadītājiem. Zvidriņa uzsvēra, ka valdei jāturpina darbs un jātiek galā arī ar pārmērīgi uzpūsto štatu. Piemēram, revidenti secinājuši, ka par finanšu plūsmu kopumā Stradiņos atbild 71 cilvēks, bet neviens nevar sniegt skaidru pārskatu par ieņēmumiem un izdevumiem.
Naudas jautājums būtisks arī tāpēc, ka tapis zināms, ka dažiem ārstiem un administrācijas pārstāvjiem maksātas nesamērīgi lielas prēmijas un piemaksas - dažiem pat 300, 400 un 500 procentu apmērā no darba algas.
Zvidriņa arī atzina, ka slimnīcas štats ir pārāk liels, tomēr neminēja konkrētu skaitli, par kuru to vajadzētu samazināt. Savukārt vairākās citās jomās, piemēram, atalgojuma ziņā uzsvars tiks likts uz vienotas sistēmas izveidi visā slimnīcā, norādīja Zvidriņa.
Sarunās ar Zvidriņu vadošie ārsti norādīja, ka situācijas ir dažāda, dažās struktīrās šie jautājumi ir sakārtoti. Tāpēc trešdien panākta vienošanās par nepieciešamību izstrādāt vienotu, saprotamu un pārskatāmu algu sistēmu, pauda Zvidriņa
Stradiņa slimnīcas vadība atzīst, ka slimnīcas pārvaldībā ir ne mazums nepilnību, tomēr norāda, ka daudzās jomās jau ir sākti darbi, lai situāciju uzlabotu. Tik lielā organizācijā kā slimnīca pārāk straujas pārmaiņas nav vieglas, situāciju raksturo slimnīcas valdes locekle Anda Čakša.
Audita ziņojums aktualizē esošās problēmas, bet daudz kas ir izdarīts jau pērn - administratīvajā sektorā atceltas nepieņemamās piemaksas, sakārtošana notiek lēni, jo uzņēmums ir liels, skaidroja Čakša.
No slimnīcas ārstiem vairāki komentēt situāciju slimnīcā un gaidāmās pārmaiņas nevēlējās. Tomēr pazīstamais kardiologs Andrejs Ērglis pauda viedokli, ka Stradiņa slimnīcas situācija ir tikai sekas kopējai nesakārtotībai veselības aprūpes sistēmā.
“Tas, ko sauc par bardaku visā veselības aprūpes sistēmā, ir tikai sekas. Esmu bēdīgs, ka jācieš konkrētiem cilvēkiem, kas bieži vien nav vainīgi. Kamēr nesakārtosim visu sistēmu, nesapratīsim, kurā brīdī pacientam kur jābūt un par kādiem tarifiem jāārstējas, būs grūti šīs sekas pārvarēt,” uzskata Ērglis.
Veselības ministrijas pārstāve arī norādīja, ka viens no galvenajiem jautājumiem, kuru plānots risināt, ir slimnīcas celtniecība - ne tikai jaunā korpusa, bet visa projekta mērogā. Savukārt slimnīcas arodbiedrība uzskata, ka ēku būvniecību nevajadzētu uzkraut uz slimnīcas pleciem un ar to labāk būtu nodarboties kompetentām valsts iestādēm.
Notiekošais Stradiņa slimnīcā šovakar tiks analizēts arī raidījumā “Sastrēgumstundā”.
Jau vēstīts, ka pirmdien slimnīcas vadītājs Dins Šmits iesniedzis atlūgumu drīz pēc tam, kad veselības ministrs Guntis Belēvičš paziņojis, ka Šmits zaudējis viņa uzticību. Skaidrojot šos izteikumus, Belēvičs pauda, ka slimnīcai var iestādies „x stunda”, jo jaunā korpusa pirmā kārta var netikt pabeigta noteiktajos termiņos. Līdz ar to valstij var nākties atmaksāt Eiropas Savienības fondu līdzekļus. Ar šo jautājumu ministrs sola doties uz valdību.
Veselības ministrijas valsts sekretāre Solvita Zvidriņa iepriekš apgalvoja, ka Stradiņa slimnīcai ir maksātnespējas pazīmes. Šmits gan noraidīja šādu informāciju, paužot, ka slimnīca spēj segt visas saistības.