Pirmo reizi medicīnas studentiem Rīgas Stradiņa universitātē radīta mākslīga slimnīca, kur drošā un uzraudzītā vidē mācīties pavisam reālus un praktiskus profesijas knifus. Te viss ir gandrīz īsts.
Katram pacientam ir savs scenārijs – gan slimība un tās simptomi, kas jātēlo, gan jautājumi, kas jāuzdod topošajiem ārstiem.
Ingre Dižā šodien ir diezgan neapmierinātā paciente Emīlija Vītoliņa ar aizkuņģa dziedzera iekaisumu.
"Es esmu iepazinusies ar scenāriju, ir konkrēti jautājumi, uz kuriem es zinu atbildes, pārējo es vairāk improvizēju, jo tās situācijas var būt dažādas," pastāstīja Ingre. "Ir studenti, kas ļoti samulst, bet ir tādi, kas, jā, atvainojiet, ka ne tā pateicu, turpina sadarboties un nāk vēl vairāk klāt, viņiem ļoti patīk darboties ar simulētiem pacientiem."
Viņiem ceļas asinsspiediens, sākas asiņošana un var pat apstāties sirds. Iepriekšējā dienā kāds mākslīgais pacients esot nomiris.
Pat visklusākie pacienti šai slimnīcā ir ieprogrammēti tā, lai jauno speciālistu mācītu tikt galā arī galējā krīzes situācijā.
"Mēs šo vidi radām reālajai videi pietuvinātu, tiek veidoti mākslīgi pacientu šķidrumi, gan mākslīgas asinis, gan mākslīgs urīns un mākslīgas fēces, pacientiem ir brūces, ir brūču aprūpe, drenu uzlikšana, šuvju noņemšana, mēģinām tiešām pietuvināt to vidi īstai slimnīcas videi," pastāstīja RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra vadītāja Ieva Šlēziņa.
Madara Blumberga ikdienā ir sertificēta māsa. To, cik tieši stresa pilna diena var būt īstā slimnīcas nodaļā, viņa grib iemācīt studentiem jau tagad.
"Šie stāsti ir sagatavoti tā, lai tās darbības notiktu paralēli viena otrai. Lai nav tā, kā parastā nodarbībā, kur mēs atnākam un visi dursim katetrus vienā laikā, mēs visi vienlaicīgi skatīsimies, vai cilvēks elpo," pastāstīja Madara. "Šeit mēs to darām vienlaicīgi, tas nozīmē, ka studentiem savā starpā ir jādeleģē savi uzdevumi, viens atbild uz telefonu, cits palīdz pacientam pārvietoties no gultas uz ratiņkrēslu, vēl kāds cits aizved pacientu no gultas uz izmeklējuma vietu."
Tomēr svarīgākais ir tas, ka šajā simulētajā slimnīcā students var justies emocionāli un fiziski drošs, ka mācību procesā nevienam nenodarīs pāri.
Simulētajiem pacientiem zem drēbēm paslēpti maisiņi, kuros savācas fizioloģiskais šķidrums, vai arī tādi, kuros iepildītas mākslīgās asinis, kas var izplūst vai parādīties urīna maisiņā, ja izdarīta kāda nepareiza manipulācija. Arī tas ir mācību process.
"Studenti ievada datus, kas tieši ir noticis un doma ir veicināt pacientu drošības kultūru un izskatīt šos gadījumus nevis no tāda nosodījuma aspekta, bet no sistēmiskas kļūdas labošanas pieejas," uzsvēra Ieva. "Tātad – kā mēs varam uzlabot kopējo veselības aprūpes pieredzi mūsu pacientiem."
Tik reāla simulēta slimnīca studentiem nav bijusi pieejama nekad.
Un īpaši šobrīd, kad vēl pavasarī topošie ārsti mācījās veikt injekcijas vai uzlikt šuves zoom lekcijās, tā ir bijusi neatsverama praktiska pieredze.