Pirms diviem gadiem Stradiņa slimnīcā svētkos mirdzēja Ziemassvētku eglīte un visus slimnīcas gaiteņus piepildīja korāļu skaņas. Bet pašlaik tiek gatavotas jaunās intensīvās terapijas gultas, ko izvietot slimnīcas vestibilā. Slimnīcas vadība vēl vienojas par pēdējām niansēm, kā pārraudzīt sasirgušos.
Plānots, ka, ierodoties slimnīcā, vispirms būs novērtēšanas kabīnes. Tur tiks lemts, vai pietiks ar stacionāru vai nepieciešama intensīvā terapija.
Uzreiz aiz novērtēšanas kabīnēm būs intensīvās terapijas gultas.
“Šeit atradīsies otrā līmeņa intensīvās terapijas pacienti. Tas nozīmē, pacienti, kuriem nepieciešama mākslīga plaušu ventilācija un plaušu funkcijas un asinsrites nodrošināšana,” pastāstīja slimnīcas galvenā ārste Eva Strīķe.
Vestibilā iebūvētie pievadi paredzēti, lai ātri varētu izvietot intensīvās terapijas gultas katastrofu gadījumos.
Iespēja plašo telpu pārvērst par palātām paredzēta jau celtniecības laikā. Pirmā stāva grīdā iebūvēta skābekļa padeve. Savukārt sienās ir īpašas nišas, kurās var iestiprināt starpsienas.
Taču, ja saslimstība augs, gultas būs mazākā problēma.
Slimnīcas galvenā ārste atzina, ka nepietiks mediķu. Ir sagatavots plāns, kā iesaistīt labas gribas cilvēkus darbā ar sasirgušajiem. Uzdevumi būtu pagriezt pacientus uz sāniem, viņus ēdināt, pārklāt gultas.
“Es baidos, ka mēs to nespējam pat paredzēt. Iespējams, tie būs tuvinieki. Iespējams, tie būs cilvēki no samāriešu kustības. Iespējams, tie būs sociāli atbildīgi cilvēki. Grūti šobrīd prognozēt.
Es ceru tomēr uz sabiedrības ieinteresētību šo pandēmiju likvidēt līdz tam brīdim, kad mums ir jāveic šķirošana.
Tā ir sarkanā robeža cilvēkiem, kuri ir spējīgi izdzīvot, bet viņiem nav tādu iespēju,” pastāstīja Strīķe.
Vestibilā tiks izvietotas 14 intensīvās terapijas gultas. Pēc šā brīža prognozēm jaunā nodaļa varētu sākt strādāt jau nākamnedēļ.
KONTEKSTS:
Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.
Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tostarp uzsvars likts uz darbu attālināti un valsts un pašvaldības iestādēs strādājošajiem pienākumu potēties pret Covid-19. Noteikti arī ierobežojumi tirdzniecībā, pakalpojumos, ēdināšanā, kā arī kultūras jomā. Savukārt skolas var turpināt darbu klātienē, visiem bērniem valkājot maskas.
Nedēļu pēc ierobežojumu stāšanās spēkā Covid-19 saslimstības tendences ir negatīvākas nekā prognozēts. Tāpēc tiek spriests par vēl stingrāku ierobežojumu, tostarp mājsēdes ieviešanu.