Panorāma

PET izmeklējumā visus vēžus neredz

Panorāma

Vardarbība ietekmē vēljoprojām

Latvija - suņu kontrabandas lielvalsts

Suņu kontrabandas aizkulises Latvijā - atklāj LTV7 pētījums un eksperiments

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 8 mēnešiem.

Latvija pēdējos gados kļuvusi par suņu kontrabandas lielvalsti. Tas secināms pēc LTV Krievu ziņu kolēģu pusgada garumā veiktā pētījuma un eksperimenta. Kucēni mūsu valstī tiek ievesti no Baltkrievijas, arī no Ukrainas un Krievijas, bieži vien bez dokumentiem un nepieciešamās vakcinācijas. Un tieši Latvijā viņi tiek legalizēti – čipoti un saņem Eiropas Savienības dzīvnieku pases, lai tiktu pārdoti šeit pat vai arī ceļotu tālāk uz citām Eiropas valstīm.

Nopērk slimu suni

2019. gada septembrī kāda LTV skatītāja nolēma iegādāties suni. Interneta portālā ss.com atrada sludinājumu, ka tiek pārdots šobrīd ļoti populārais punduršpics. Pārdevēja rādījusi kucēnu un arī otru suni, it kā tēvu.

“Nākamajā rītā skatos, ka sludinājums ir izņemts, zvanu un jautāju, vai ir jau nopirkts. Viņa saka: nē, nē, es sapratu, ka jums iepaticies, un es jums rezervēju, jo, ja jūs neņemsiet, mēs esam sarunājuši, ka māsas meitai uz Angliju viņu vedīšot,” stāsta suņa pircēja.

Suns nopirkts, bet jau pēc dažām dienām savārdzis, sācis vemt, raustīties krampjos. Veterinārajā klīnikā jaunajiem saimniekiem norādīja – suns ir nopietni slims.

“Laboratorijā pārbaudīja, ka viņam aknas ir iekaisušas. Vispār nedrīkstēja pat pārdot, viņš ir ģenētiski slims, viņš pat neaug, viņam bija svars 800 grami. Bet mums teica, ka viņš ir tas pavisam mazais punduris un ka viņam tik maziņam jābūt. Bet klīnikā teica, ka tas nav normāli, ka viņš ir pārāk maziņš,” norāda suņa pircēja.

Patversmes vadītāja: Netīrs bizness

Tas ir ļoti netīrs bizness, kas apiet likumu normas un iedzīvojas uz dzīvniekmīļu emocijām, norāda patversmes “Ķepu ķepā” vadītāja Gundega Bidere. Viņas ikdienā arvien biežāk patversmē nonāk tieši šķirnes suņi.

“Tas ir masveidīgs bizness, ko esam uzzinājuši mēs. Tās ir 2-3 mašīnas nedēļā, reisi, kas ir no vienas konkrētas brigādes, kas šos dzīvniekus ieved. Brauc viņi, 2-3 cilvēki, un viņi var pārvietot līdz pieciem suņiem,” zina stāstīt Bidere.

Runa ir par suņu ievešanu no trešajām valstīm – visbiežāk Baltkrievijas, Ukrainas, Krievijas.  Lai dzīvnieku ievestu Latvijā, tam jābūt nokārtotai vakcinācijai, dokumentiem par suņa izcelsmi, pasei, uz robežas jāiziet veterinārā kontrole.

Piegādā no Baltkrievijas

LTV atrada suņu piegādātāju Baltkrievijā, kurš bija gatavs suni ar kurjeru nogādāt Latvijā. Saņemtajam mazajam kucēnam čips pielīmēts ar līmi. Šāds punduršpics Latvijā vidēji maksā 600 līdz 700 eiro. Baltkrievijā 2-3 reizes mazāk.

“Visu nosaka cenas. Baltkrievijā 250-300 eiro ir ļoti liela nauda. Viņiem galvenais ir pārdot, bet pie mums ir cilvēki, kas uzskata – kāpēc man jāmaksā 800 -1000 eiro, es labāk samaksāšu mazāk, un man atvedīs,” norāda Latvijas Kinoloģiskās asociācijas vadītāja Vija Klučniece.

To, ka dzīvnieku tirdzniecība pēdējā laikā ir ļoti izplatīta, atzīst Zemkopības ministrijā.  “Diemžēl tajās ir iesaistītas dažādas valstis - gan trešās valstis, gan arī Latvijā strādājošie veterinārārsti tiek iesaistīti. Un šī dzīvnieku tirdzniecība notiek uz citām Eiropas Savienības valstīm,” zina teikt Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja Mairita Riekstiņa.

Viens no vājajiem posmiem šajā ķēdē ir Latvijas veterinārās klīnikas.

Normatīvie akti nosaka – ja cilvēks atnāk ar nereģistrētu dzīvnieku, saimniekam būtu jāuzrāda suņa izcelsmes dokumenti. Diemžēl bieži gadās, ka dzīvnieku čipo un reģistrē bez pirmā saimnieka un kucēna vecāku datiem. Tas izdevās arī LTV žurnālistei. Mazais špics tagad kļuvis par pilntiesīgu Eiropas Savienības suņu kopienas locekli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti