“Man nospļauties par iedzīvotājiem.”
“Ar tādu vadību es arī nekad nenāktu šeit strādāt.”
“Aicinu jūs novilkt kurpes, nostāties uz zemes un kādreiz paskatīties, kas notiek apkārt.”
Šie ir tikai daži no vairāku deputātu izteicieniem vienā no Talsu novada domes sēdēm. Izskatot jautājumu par Ilgtspējīgas vides attīstības komisijas izveidi, partijas “Mēs – Talsiem un novadam” deputāts Edgars Zelderis, piedaloties attālināti, izteica pat draudus: “Nu, te ir vienkārši... Molotova kokteili te vajadzētu iemest Sandrai klēpī. Tad no viņas būtu kaut kas labāks. Bet es nesaprotu, nu, kā? Te vienkārši es vēlreiz atkārtoju – man ir kandidāts. Es viņu varu nosaukt. Manu viņu nosaukt?”
Deputāts pēc tam skaidroja, ka šādi izteicies, jo esot bijis nokaitināts, un norādīja uz krīzi pašvaldības darbā. “Retorika varēja būt labāka, bet krāšņi un rožaini izteicieni politikā, īpaši Talsu novada domē, nav nekāds retums. Šobrīd pašvaldībā situācija ir nopietna, es teiktu, ir krīze, un šis viss kopumā arī šo situāciju radīja,” sacīja Zelderis.
Talsu novada domes priekšsēdētāja Sandra Pētersone (Nacionālā apvienība), kurai deputāta komentārs bija veltīts, uzskata, ka paust nepatiku šādā veidā nav pieņemami: “Es esmu vērsusies pēc juridiskā atbalsta izvērtēt šo situāciju. Un, tiklīdz kā man būs ieteikumi, es arī attiecīgi rīkošos.”
Latvijas Pašvaldību savienības padomniece juridiskajos jautājumos Vineta Reitere uzskata, ka deputāta izteikumos ir saklausāms aicinājums uz vardarbību: “Lai gan pēc Eiropas Cilvēktiesību tiesu prakses ir teikts, ka politiķiem un jebkam, kas saistīts ar politiku, ir lielāka pieļaujamās kritikas robeža, tomēr kaut kādus uzvedības priekšrakstus un tamlīdzīgi, protams, ir svarīgi ievērot arī savstarpējā kritikā un vārdu apmaiņā, kas notiek starp politiķiem.”
“Ja par to neziņo, tad tas arī paliek tāpat, bet, ja par šo ziņo, tad par to runājot, var celt arī šīs godprātības latiņu pašvaldībā un kolēģiem komunikācijā vienam ar otru,” norādīja biedrības “Sabiedrības par atklātību – Delna” interešu aizstāvības un projektu vadītāja Agnija Birule.
Talsu novada pašvaldībā Ētikas kodekss ir tikai darbiniekiem. Tāds savulaik bija arī deputātiem, un Ētikas komisijā ir izskatīti viena deputāta izteikumi. Taču pēc pašu deputātu uzskatiem, ka viņi nevar vērtēt kolēģu darbu un komisija izsaka vien aizrādījumu, pirms diviem gadiem Ētikas kodekss atcelts un komisija darbu beidza.
“Tika secināts, ka deputātam ir tiesības brīvi paust savu viedokli, jo faktiski, paužot savu viedokli, viņš kaut kādā mērā pauž arī viņa vēlētāja viedokli,” skaidroja Pētersone.
Talsu novada domes priekšsēdētāja solīja rosināt Ētikas komisiju atjaunot. Tikmēr Latvijas Pašvaldību savienība iesaistījusies starptautiskā projektā, kur tuvākajā laikā tiks pievērsta uzmanība arī ētikas kodeksiem un izstrādātas labas pārvaldības vadlīnijas un pašnovērtējuma rīks Latvijas pašvaldībām.