Ceļu satiksmes drošības direkcijas pārstāvji saka – telefona lietošanu pie stūres var pielīdzināt braukšanai alkohola reibumā. Atšķirība gan tajā, ka dzērājšoferu ir krietni mazāk nekā to, kas pie stūres raksta vai runā pa telefonu.
“Ja mēs braucam ar 90 km/h, tad 5 sekundes, rakstot īsziņu, mēs gan nevaram uzrakstīt, bet, izlasot to vai meklējot kādu adresātu, mēs nobraucam 125 metrus. Šos 125 metrus mēs nobraucam tā, kā ar aizvērtām acīm. Pilnīgi uz aklo. Tur var izskriet gan bērni, gan gājēji, gan iebraukt pretējā joslā – tur var notikt frontālās sadursmes,” brīdina CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.
CSDD veiktā Latvijas autovadītāju aptauja liecina, ka 60% no cilvēkiem telefonu pie stūres lieto, lai risinātu darba lietas.
Nedaudz mazāk ir tādu, kas to dara, lai sazinātos ar tuviniekiem. Paši autovadītāji norādījuši, ka cīņai pret šo bīstamo ieradumu varētu palīdzēt brīvroku sistēmas ierīkošana, kā arī stingrāka policijas kontrole un sodi.
CSDD pārstāvji cer, ka viņu īstenotā sociālā kampaņa pret telefona lietošanu pie stūres spēs uzlabot šī brīža statistiku.
“Es domāju, ka lēnām tā situācija uzlabosies. Cilvēkiem pašiem ir jāsaprot, ka tas ir ļoti, ļoti bīstami,” sacīja Lukstiņš.
Zinātniska rakstura pētījumu par mobilā telefona lietošanas paradumiem pie stūres veikusi Latvijas Universitāte kopā ar “Balta” apdrošināšanu. Viņu novērojumā mobilo ierīci braucot lietoja 28% šoferu.
“Mūsu pētījums parādīja, ka patiesībā lieto vairāk, nekā atzīstas, tā ka problēma ir vēl aktuālāka,” atzina “Balta” apdrošināšanas valdes loceklis Uldis Dzintars.
“Kopumā mēs redzam, ka riskus apzinās diezgan labi. Cilvēki saprot, ka runāšana, kur nu vēl rakstīšana vai ziņu lasīšana, ir bīstama,” piebilda Dzintars.
Pētījumā tika veikts arī eksperiments ar simulatoru. Tas parādīja, ka, zvana laikā vai, lasot īsziņu, autovadītājs neapzināti palielina vai samazina braukšanas ātrumu pat atkarībā no tā, kas saņemtajā ziņā rakstīts. Secināts arī tas, ka šādos gadījumos mēdz notikt novirzes braukšanas joslā par aptuveni metru uz vienu vai otru pusi. Telefona lietošana pie stūres ir bīstama pat ļoti pieredzējušiem autovadītājiem.
“Varbūt ir man no lielās braukšanas pieredzes maņas, ka es tur varu rakstīt un reizē koncentrēties uz diviem punktiem, bet tas nekam neder! Tāpat kā saka – ja tu māki visu, tu nemāki neko. Tā kā koncentrējamies vienai lietai – vai nu tā ir braukšana, vai telefons, un izdomājam, kurš mums ir svarīgāks!” aicināja rallijkrosa autobraucējs Reinis Nitišs.
Pērn par telefona lietošanu pie stūres Valsts policija sastādījusi teju 2000 protokolu. Arī sodi kļuvuši krietni bargāki – par šādu pārkāpumu autovadītājs var šķirties no naudas summas līdz pat 100 eiro.