KP 2019. gada lēmumā konstatēja, ka seši tirgus dalībnieki ar pasūtītāja atbalstu saskaņoja piedāvājumus divās SIA “Rīgas satiksme” rīkotajās cenu aptaujās, kas īstenotas no 2012. līdz 2014. gadam par kopējo līguma summu vairāk nekā 800 000 eiro un kuru mērķis bija nanotehnoloģiskās ķīmijas piegāde.
Lēmumā KP konstatēja paša pasūtītāja – SIA “Rīgas satiksme” – dalību aizliegtā vienošanās, jo uzņēmuma amatpersona aktīvi ar cenu aptaujas pretendentiem saskaņoja dalības nosacījumus un iesniedzamo dokumentāciju, kā arī vienojās par plānoto uzvarētāju. Pasūtītājam kā jebkuram aizliegtas vienošanās dalībniekam par pārkāpumu arī tika piemērota atbildība.
Līdz ar Senāta lēmumu, kas pieņemts 9. aprīlī, spēkā stājies Administratīvās apgabaltiesas spriedums. Tādējādi
“Rīgas satiksmei” par aizliegtu vienošanos ir valsts budžetā jāiemaksā 2,4 miljonu eiro sods.
“Senāts apstiprināja KP redzējumu, ka arī pasūtītājs, kurš veic saimniecisko darbību un rada aizliegtu vienošanos pret brīvu konkurenci, var tikt saukts pie atbildības kopā ar iepirkuma pretendentiem,” paziņojumā medijiem norādīja KP Juridiskā departamenta direktors Valentīns Hitrovs, piezīmējot, ka Senāta lēmums ir svarīgs signāls publisku personu kapitālsabiedrībām.
Uz to norādīja arī KP priekšsēdētājs Juris Gaiķis: “Šis lēmums kalpo kā atgādinājums gan pasūtītājiem, gan iepirkumu dalībniekiem, ka ikviens tirgus dalībnieks ir pilnībā atbildīgs par tās darbinieku individuālu rīcību.''
Tikmēr "Rīgas satiksme" sola KP piemēroto sodu 2,4 miljonu eiro apmērā apmaksāt noteiktajā laikā un apmērā. "Uzņēmuma finanšu stāvoklis ir stabils, un būtiskas sekas uz uzņēmuma darbību šobrīd tas vairs neatstās. Taču diemžēl jāatzīst, ka uzņēmums joprojām cieš no vēsturiskajiem notikumiem," paziņojumā medijiem norādīja “Rīgas satiksmes” valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa.
Tāpat uzņēmums norādīja, ka “Rīgas satiksmes” dalība kartelī izpaudās kā uzņēmuma tā brīža darbinieka darbības, lai veicinātu iepriekš izvēlēta vienošanās dalībnieka piedāvājuma saskaņošanu un uzvaru iepirkumos, kā arī pārējo pretendentu aizsega piedāvājumu saskaņošanu un iesniegšanu. Šāda “Rīgas satiksmes” darbinieka un vairāku cenu aptaujas pretendentu rīcība šobrīd vēl tiek vērtēta atsevišķa kriminālprocesa ietvaros, kur “Rīgas satiksmei” ir cietušā statuss.
Lai turpmāk izslēgtu līdzīgas darbības, slēdzot zemsliekšņa līgumus, “Rīgas satiksme” esot mainījusi iepirkumu organizēšanas kārtību, samazinot līgumcenu sliekšņus, no kādiem tiek rīkotas atklātas iepirkumu procedūras. Visa informācija par iepirkumiem tiek izvietota “Rīgas satiksmes” mājaslapā. Tur pieejama arī informācija par uzņēmuma veiktajām tirgus izpētēm līgumiem, kurus plānots slēgt par kopējo summu līdz 42 000 eiro bez PVN pakalpojumiem un precēm līdz 170 000 eiro bez PVN būvdarbiem.