Šāda iespēja gan vēl nav apspriesta ar Tieslietu ministriju. Jau pašlaik ministrija sniedz metodisko palīdzību dažādos ar bērnu tiesībām saistītos jautājumos.
Taču nepieciešamība reformēt bāriņtiesas esot – to darbā arī Tiesībsarga birojs jau ilgus gadus saskata nepilnības, kuras netiek labotas.
“Ja mēs redzam, ka ir problēma, tā nav vienu, divus, trīs vai pat četrus gadus, mēs nevaram visu laiku teikt, ka mēs nevaram, nespējam, ir grūti un tās pašvaldības nespējam kontrolēt.
Tad pārņemam valsts to funkciju, ja redzam, ka pašvaldība nevar.
Nešaubīgi, ka tas jautājums nav vienkāršs. Tādēļ ir nepieciešama nopietna diskusija, tas ir valdības atbildības jautājums, manā ieskata, numur viens tas būtu prioritāri. Jo mēs runājam par bērniem, par bērnu drošību, par bērnu labklājību, mēs runājam vispār par bērnu laimi un dzīvi Latvijā,” norādīja Piļāne.
Tāpat Tiesībsarga birojā uzskata, ka jāstiprina arī Valsts bērnu tiesību inspekcija (VBTAI), jo tās darbs pašreizējā kapacitātē esot bezjēdzīgs. Piemēram, izmeklējot aizdomas par bērnu tiesību pārkāpumiem privātajā bērnunamā SIA ""Bērnu oāze" Mākoņkalns", inspekcija padomus lūdza Valsts kontrolei, jo nesaprata, kā noskaidrot, cik bērniem jābūt uz vietas iestādē.
Pie tā, ka esošā situācija bieži nedarbojas bērnu interesēs, pārliecinājusies arī labklājības ministre Ramona Petraviča ("KPV LV"), kura piedāvā starpministriju sanāksmi.
"Neesmu apmierināta ar VBTAI darbu un arī ar bāriņtiesu darbu. Droši vien, ka pēc svētkiem arī tūlīt ķersimies klāt pie šiem jautājumiem, lai meklētu risinājumus," norādīja Petraviča.
Izmaiņas sistēmā atbalsta arī bāriņtiesu asociācija.
"Iespējams, ka šim ir jāpievēršas un šī sistēma ir jāpārveido, un tādā veidā mēs panāksim kvalitātes uzlabošanos, ka kolēģi strādās pēc vienotiem principiem," atzina asociācijas vadītāja Aurika Zīvere.
KONTEKSTS:
Valsts kontrole veikusi revīziju bērnu ārpusģimeņu aprūpi atbildīgo iestāžu darbā, secinot, ka ne visos gadījumos darbības bijušas tādas, lai ievērotu un prioritāri nodrošinātu bez vecāku gādības palikušo bērnu labākās intereses. Atklātais ārpusģimeņu aprūpes jomā esot šokējis revidentus.
Revīzijā atklājies, ka bāriņtiesas nereti uzsāk ģimenes uzraudzību, kad bērna veselība un dzīvība ir apdraudētas, nevis rīkojas preventīvi. Turklāt bērni no vienas ģimenes tiek šķirti un ievietoti atšķirīgu reģionu bērnunamos.
Arī Tiesībsarga birojs norādījis, ka institūcijas rīkojas tikai tad, kad jau notikusi kāda traģēdija.