Pašlaik nav zināms, vai atbrīvojamo vidū būs arī tikai ceturtdien ar vienprātīgu Saeimas lēmumu padomē ieceltā locekle Dace Ķezbere, kuras mērķis ir sabiedriskajos medijos panākt vairāk pozitīvu ziņu.
Padomes atlaišanas iniciatore ir Latvijas Reģionu apvienība, kas ilgstoši izvērtusi cīņu pret sabiedriskajiem medijiem. Tieši politiskās ietekmes pārdali padomē un vēlmi vājināt sabiedriskos medijus minējuši arī nozares eksperti.
Konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars norāda, ka likumdevējs ir paredzējis sev tiesības ne tikai iecelt, bet arī atbrīvot mediju uzrauga padomes locekļus. Taču Pastars uzsver, ka atcelšanas lēmums būtu ārkārtīgi nopietni jāargumentē, jo runa ir par neatkarīga regulatora atlaišanu, turklāt visas padomes atlaišanu.
Eksperts Pastars šajā bezprecedenta gadījuma reizē arī norāda uz īpatnību, ka likumdevējs nav paredzējis tiesības padomes locekļiem savu atlaišanu apstrīdēt. Tas savukārt var tieši iedrošināt Saeimu padomi atcelt.
«Šis gadījums liecina nevis par konkrēta pārkāpuma smagumu, bet neapmierinātību ar padomes darbu, un tā Saeimā ir briedusi ilgāku laiku,» tā Pastars. Tiesa, Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" Pastars norādīja, ka šī nav politiķu izrēķināšanās ar padomi, jo, cik viņš novērojis, tad abu pušu vidū komunikācija patiešām nav bijusi sekmīga.
Tāpat nav skaidrs, vai Saeima domā atbrīvot arī pašas ar 80 balsīm vienprātīgi padomē iecelto Daci Ķezberi. Iepriekš viņa norādījusi, ka mediju regulatora darbā gribētu panākt vairāk pozitīvu ziņu plašsaziņas līdzekļos. Žurnālisti Ķezberi amatam virzījusi nevis mediju nozare, bet Jūrmalas Mākslas biedrība. Iepriekš viņa komplimentāri intervējusi arī no amata pienākumiem atstādināto Ventspils mēru Aivaru Lembergu.
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja Inese Laizāne (NA) uzsvēra, ka padomes locekļu viedoklis par Valsts kontroles ziņojumu, kur pārmesta izšķērdība padomē, arī tiks uzklausīts.Viņa norādīja, ka skeptiski vērtē kolektīvu atbildību, pieņemot, ka labāk būtu izvērtēt komisijas locekļu individuālo atbildību par iespējamajiem pārkāpumiem.
Jau ziņots, ka trešdienas pievakarē vairāku Saeimas frakciju deputāti parakstīja ierosinājumu atlaist visus Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļus. Padomes vadītājs Ainārs Dimants uzskata, ka šis ierosinājums ir politiski motivēts.
Saskaņā ar likumiem NEPLP ir neatkarīga pilntiesīga autonoma institūcija, kas atbilstoši savai kompetencei pārstāv sabiedrības intereses elektronisko plašsaziņas līdzekļu jomā. Padome uzrauga, lai to darbībā tiktu ievērota Latvijas Republikas Satversme, Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums un citi normatīvie akti. Padome ir atvasināta publiska persona.