Tiesiskais regulējums par valsts noslēpuma piešķiršanu jāpārskata līdz augusta beigām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 2 mēnešiem.

Ministru kabinets (MK), ņemot vērā pēdējos Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumus, ir uzdevis Satversmes aizsardzības birojam (SAB) izveidot darba grupu, kuras mērķis ir pārskatīt tiesiskā regulējuma par valsts noslēpuma piešķiršanas kārtību atbilstību Eiropas Cilvēktiesību aizsardzības konvencijas prasībām. Darba grupai savs priekšlikums jāiesniedz līdz augusta beigām, informēja Valsts kancelejā. 

Minētājai darba grupai tiks uzdots risināt jautājumu arī par personas pārbaudi pirms iecelšanas amatā, lai novērstu situācijas, ka persona pēc iecelšanas amatā nevar pilnvērtīgi veikt savus amata pienākumus pielaides atteikuma dēļ. 

“Situācija, kad lēmums par pielaides valsts noslēpumam piešķiršanu ministram tiek pieņemts tikai vairākus mēnešus pēc darba uzsākšanas, nopietni apgrūtina valdības darbu, līdz ar to būtu nepieciešams, ka atbildīgie dienesti pārbaudi par personas iespējām saņemt pielaidi sāk jau valdības formēšanas gaitā ,” uzskata Ministru prezidente Laimdota Straujuma.

Iespējams, tā varētu būt pirmsšķietamā pārbaude, kuras laikā SAB veic formālo kritēriju pārbaudi, pamatojoties uz tās rīcībā esošo informāciju, bet tas nenozīmē, ka, pieņemot galējo lēmumu par pielaides piešķiršanu, SAB lēmums nevar atšķirties no pirmsšķietamās pārbaudes ietvaros lemtā.  Pirmsšķietamā pārbaude dotu iespēju sniegt vērtējumu - vai nav konstatējami acīmredzami šķēršļi pielaides saņemšanai un tādejādi amata pienākumu izpildes uzsākšanai, bet tas nenozīmētu, ka personai ir piešķirta pielaide valsts noslēpumam.

Vienlaikus Ministru prezidente norāda, ka jebkura attiecīga pārbaude var skart personas cilvēktiesības, līdz ar to, katra norma ir juridiski jāizvērtē un jāveic tās samērīguma analīze, ko tad arī veiks atbilstošā darba grupa, kuras vērtējums tā rezultātā var būt atšķirīgs.  

Tāpēc sistēmiskās izmaiņas pielaižu izsniegšanas un pārsūdzības kārtībā tiks izstrādātas, padziļināti pētot to atbilstību Eiropas Cilvēktiesību konvencijai un kā eksperts darba grupā tiks pieaicināts arī Ministru kabineta pārstāvis Starptautiskajā cilvēktiesību tiesā.

Jau vēstīts, ka diviem Nacionālās apvienības ministriem valdībā - Baibai Brokai un Romānam Naudiņam - pēc ilgas vētīšanas netika piešķirta pielaide valsts noslēpumam. Viņi gatavojas iesniegt prasību Eiropas Cilvektiesību tiesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti