ĪSUMĀ:
- Latvija informē Dāniju un mēģina ar to sadarboties, lai Misāni neizdotu.
- Latvija cer uz sadarbības līgumu ar Dienvidāfriku, lai Misāni atgūtu, ja viņa tiks izdota.
- Pašlaik gaida Dienvidāfrikas atbildi par to, cik ātri varētu sadarbības līgumu noslēgt.
- Ja Misāni izdod Dienvidāfrikai un neizdodas arī pārņemt viņas lietas iztiesāšanu, Misāne sodu varētu izciest Latvijā.
Bordāna saruna ar Dānijas imigrācijas un integrācijas ministru Matīasu Tesfaju notika jau pagājušajā nedēļā Zagrebā Eiropas Eavienības (ES) tieslietu un iekšlietu ministru neformālās sanāksmes laikā, vienojoties par informācijas sniegšanu. Dānijas ministram nosūtītajā vēstulē ir izteikts novērtējums Dānijas Karalistes kompetento iestāžu līdzdalībai Misānes lietā. Vienlaikus Bordāns
pauž Latvijas interesi meklēt kopīgu risinājumu, lai apturētu Misānes izdošanu Dienvidāfrikai, pamatojoties uz iespējamu drošības un cilvēktiesību aizskaršanu.
Misānes pārstāvji pašlaik risina jautājumu, lai Dānijas Imigrācijas dienesta pieņemtais atteikums par Misānes patvēruma lūgumu tiktu pārsūdzēts Dānijas Bēgļu apelācijas padomē, kuras darbu nodrošina Imigrācijas un integrācijas ministrija un kurā darbojas arī ministrijas iecelts pārstāvis.
Vienlaikus tiek gatavots risinājums gadījumam, ja Dānijas kompetentās iestādes tomēr izdod Misāni Dienvidāfrikai.
Tieslietu ministrijā norādīja, ka Latvijas puse veic visus nepieciešamos pasākumus, lai noslēgtu divpusēju līgumu starp Latvijas un Dienvidāfrikas valdībām par starptautisko sadarbību krimināllietās. Tieslietu ministrija ir sagatavojusi un jau nosūtījusi vēstuli Dienvidāfrikas tieslietu ministram ar lūgumu iepazīties ar divpusējā līgumu projektu un sniegt informāciju par termiņu, kādā Dienvidāfrikas kompetentās iestādes būtu gatavas uzsākt sarunu procedūru līguma noslēgšanai.
Tas dotu iespēju vispirms Ģenerālprokuratūrai izmantot Kriminālprocesa likumā paredzēto regulējumu
attiecībā uz ārvalstī uzsākta kriminālprocesa pārņemšanu Latvijā, vai arī jau nākamajā posmā – pēc lietas iztiesāšanas – Tieslietu ministrija varētu veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu ārvalstī piespriesta ar brīvības atņemšanu saistīta soda izpildīšanu Latvijā.
KONTEKSTS:
Dānija grasās izdot Dienvidāfrikai Latvijas pilsoni Kristīni Misāni. Viņa 2018. gada maijā no DĀR aizbēga uz Latviju. Kristīne atzina, ka tādējādi pārkāpusi jaunākā bērna – savas meitas – saskarsmes tiesības ar tēvu, kurš ir DĀR pilsonis. Kristīne par vardarbību no vīrieša puses jau bija vērsusies Dienvidāfrikas tiesībsargājošajās iestādēs, taču tas vīrieti sadusmoja vēl vairāk, un apdraudēta bijusi ne vien Kristīnes, bet arī meitas dzīvība un veselība.
2018. gada decembrī Kristīni, kura lidoja darba darīšanās, Dānijas lidostā aizturēja un apcietināja, jo Dienvidāfrika pēc bērna tēva apsūdzības viņu izsludināja meklēšanā par bērna nolaupīšanu, dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem. Kristīnei draud cietumsods līdz 15 gadiem, informēja viņas ģimene, norādot uz sliktajiem Dienvidāfrikas ieslodzījuma vietu apstākļiem.
Lai gan Dānija vērsās pie Latvijas, mūsu valsts prokuratūra savu pilsoni neizprasīja izdošanai tiesāšanai Latvijā, jo noziegumu neuzskata par pārāk smagu. Tikai pērnā gada beigās Ģenerālprokuratūra aizsūtīja Dānijai vēstuli ar lūgumu apturēt Kristīnes izdošanu Dienvidāfrikai šīs valsts cilvēktiesību pārkāpumu dēļ.
Saeima nolēma lūgt Dānijas parlamentu un tiesībsargājošās iestādes palīdzēt rast risinājumu, lai Latvijas pilsone Misāne netiktu izdota DĀR.