Panorāma

Ražotājiem atbalstu enerģētikas krīzē nesola

Panorāma

Vakcinācijas aptverei ir jābūt augstākai par 70%

Strupišs un Bordāns strīdas par pienākumu vakcinēties

Tieslietu padome: Prasība vakcinēties pret Covid-19 attiecas arī uz tiesnešiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Tiesnešiem ir pienākums vakcinēties pret Covid-19, tas izriet no valdības lēmuma, ka visiem valsts pārvaldē strādājošajiem jābūt obligāti vakcinētiem līdz 15. novembrim. Arī Tieslietu padome sēdē tam piekrita. Bija gan diskusijas par tiesnešu neitralitāti un jautājumi, vai nevakcinētie zaudēs darbu vai nesaņems atalgojumu pēc novembra vidus. Padome lēma, ka atstādināšanas gadījumus skatīs individuāli.

Tieslietu padomē diskutē par tiesnešu pienākumu vakcinēties pret Covid-19
00:00 / 03:57
Lejuplādēt

Vakcinācijas pret Covid-19 aptvere tiesnešu vidū ir diezgan liela, taču nav simtprocentīga. Tiesu administrācijas dati rāda, ka pirms nedēļas rajonu tiesu un apgabaltiesu tiesnešu vidū vakcinēto, tajā skaitā to, kas uzsākuši vakcināciju pret Covid-19, īpatsvars sasniedzis 96%. Jāpiemin, ka šo tiesnešu kopskaits ir 511,

tātad 20 rajonu un apgabaltiesu tiesneši pagājušonedēļ vēl nebija sākuši vakcināciju pret Covid-19.

Savukārt Satversmes tiesā visi tiesneši ir vakcinēti. Bet Augstākās tiesas tiesnešu vakcinācijas aptvere ir vismazākā – 92%, to Latvijas Radio apliecināja tiesā.

Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs nosūtījis vēstuli Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (Nacionālā apvienība), vēršot uzmanību uz vairākiem starptautiskajiem dokumentiem, kuri liedz izpildvarai apturēt tiesu darbu un nodrošina tiesnešu neatceļamību  neatkarīgi no vakcinācijas fakta. Strupišs skaidroja, ka viņa personiskais viedoklis ir, ka tiesneši nav izņēmums vakcinācijas noteikumā, bet ir svarīgi runāt par tiesnešu neitralitāti.

“Tas ir absurds, ka Latvijā tiesa ir iesaistīta šādā diskusijā. Tiesai ir jāpaliek neitrālai. Ja tiesnesis būs pozicionējies vienā vai otrā nometnē, runa par tiesas neitralitāti, par tiesas objektivitāti vairs nevar būt,” sacīja Strupišs.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) uzsvēra, ka valsts pārvaldē strādājošajiem ir pienākums sadarboties, cienot visus pasākumus, ko demokrātiski ievēlēti pārstāvji uzskata par nepieciešamiem, nevis censties tos apiet. Jāteic, ka Bordāns nav apmierināts ar Strupiša retoriku attiecībā pret vakcināciju. Savukārt Augstākās tiesas priekšsēdētājs ministram atbildēja, ka saruna nav par vakcināciju, bet gan tiesnešu neitralitāti.

Tieslietu padomes sēdē piektdien, 29. oktobrī, bija asa viedokļu apmaiņa. Bordāns pat pieminēja uzticamību Strupišam: “Tagad tiesu varas, kā Strupiša kungs mēdz piesaukt – viena no konstitucionālajiem orgāniem – vadītājs publiski pandēmijas laikā nevis aicina visus vakcinēties un ievērot likumus, bet sabiedrības ētisko un tagad arī likumisko pienākumu vakcinēties, lai paglābtu cilvēku dzīvību, nosauc par politisku diskusiju. Tas nozīmē, ja jūs lejat ūdeni uz šo faktiski valstij nelojālo cilvēku dzirnavām.

Es nevaru uzticēties šādam Augstākās tiesas priekšsēdētājam, ja godīgi man jāsaka.”

Strupišs savukārt atbildēja, ka saskatot rupju varas dalīšanas pārkāpumu un mēģinājumu angažēt tiesas. Augstākās tiesas priekšsēdētājs arī neatklāj, vai pats ir vakcinējies pret Covid-19. To viņš atbildēšot pēc 15. novembra.

Satversmes tiesas priekšsēdētāja Sanita Osipova piekrita Strupišam: “Es pilnībā piekrītu Tieslietu padomes priekšsēdētājam, ka ar šīm normām mēs vēl strādāsim. Strādās administratīvās tiesas un strādās Satversmes tiesa. Satversmes tiesa šobrīd masveidā saņem pieteikumus. Tiesnesis ir standarts, uz ko cilvēki līdzinās. Šajā situācijā vakcinēties ir pilsoniski atbildīgi, bet tiesnesis izlems to pats, un viņš to publiski nestāsta. Jā, tiesnesis ir amatpersona, bet, tā kā viņš ir neitrāls, viņš ir neatceļams, un vēl ir virkne garantiju, kas ir noteiktas Satversmē un starptautiskās Latvijas Republikai uzliktajās saistībās,

uz viņu [tiesnesi] nevar automātiski uzlikt to cepurīti virsū, kas iet uz jebkuru amatpersonu.”

Lai gan diskusijas bija asas, tieslietu ministrs uzsvēra, ka problēma patiesībā ir neliela, jo pret Covid-19 vakcinējušies vai slimību pārslimojuši gandrīz visi tiesneši.

Pēc garām sarunām Tieslietu padomes viedoklis ir, ka ikvienai amatpersonai ir pienākums vakcinēties pret Covid-19. Taču vienlaikus padome norādīja, ka tiesnešu, tiesu darbinieku un tiesu sistēmai piederīgo darbinieku pienākumu nepildīšanas gadījumā jautājums par atstādināšanu ir izvērtējams individuāli.

KONTEKSTS:

Rudenī, pieaugot Covid-19 saslimstībai un slimnīcu noslodzei, valdība lēma par jauniem noteikumiem, nosakot par pienākumu vakcinēties vairāku profesiju pārstāvjiem, kā arī visiem valsts pārvaldē strādājošajiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti