ĪSUMĀ:
- Valsts pārvaldē ir pienākums vakcinēties pret Covid-19, bet par tiesnešiem ir neskaidrība.
- Tiesnešu disciplinārkolēģija noraidīja trīs lūgumus atstādināt nevakcinētos tiesnešus.
- Disciplinārkolēģija lūdza ētikas komisijai izvērtēt, vai atteikšanās vakcinēties bojā reputāciju.
- Tiesnešu reputācijai jābūt nevainojamai.
- Tiesnešu ētikas komisija norādīja, ka strādāšana bez Covid-19 sertifikāta ir necienīga rīcība.
- Disciplinārkolēģija vērtēs, vai piemērot sodus nepotētajiem tiesnešiem.
Pēc asiem strīdiem pagājušā gada rudenī Tieslietu padome vienojās, ka arī uz tiesnešiem attiecas prasība ārkārtas situācijas laikā obligāti uzrādīt Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, lai pildītu amata pienākumus, tajā skaitā strādājot attālināti. Tomēr par sekām, ja tiesnesis to nedara, var lemt tikai disciplinārkolēģija. Ko tas praktiski nozīmē, joprojām nav skaidrs. Šobrīd disciplinārkolēģija sākusi skatīt trīs lietas pret tiesnešiem, kas nevakcinējas, taču lūgumi viņus no pienākumiem atstādināt ir noraidīti. Līdz ar to tiesneši darbu var turpināt.
Lietas ierosinātas pret Rīgas apgabaltiesas tiesnesi Ivetu Stuberovsku un Zemgalas apgabaltiesas tiesnešiem Visvaldi Sprudzānu un Svetlanu Maršāni. Formālais iemesls ir necienīga rīcība, Stuberovskas gadījumā – arī pienākumu nepildīšana. Tomēr disciplinārkolēģijas vadītājs Augstākās tiesas tiesnesis Valērijs Maksimovs norādīja, ka nevakcinēšanās neiekļaujas likumā minētajos iemeslos, kas ļautu tiesnešus atstādināt. To, ka jau divus mēnešus nav skaidrs, kādas sekas tiesnešiem ir par atteikšanos vakcinēties, Maksimovs skaidro ar regulējuma trūkumu.
"Šobrīd nav izstrādāta tāda procedūra, kā rīkoties šajos gadījumos attiecībā uz tiesnešiem. [..] Nepieciešams skaidrāks regulējums, līdzīgs kā deputātiem, jo tiesnešiem nav darba līguma, un tiesneša statuss ir līdzīgs Saeimas deputātam," stāstīja Maksimovs.
Tas gan nenozīmē, ka seku nebūs. Disciplinārkolēģija lūdza Tiesnešu ētikas komisijai atzinumu, vai sertifikāta trūkums bojā tiesneša reputāciju.
Nevainojama reputācija ir starp obligātajām prasībām tiesnešiem. Ētikas komisija piektdien atzinusi, ka sertifikāta neuzrādīšana tiešām reputāciju bojā.
Komisija norādīja: "Tiesnešu rīcība vērtējama kā necienīga, un tas rada pamatu uzskatīt, ka tiesnesim nav nevainojamas reputācijas. Motivēts Tiesnešu ētikas komisijas atzinums būs pieejams no 31. janvāra."
Pēc atzinuma saņemšanas disciplinārkolēģija vērtēs, vai piemērot kādus sodus. Starp iespējām ir rājiens, algas samazināšana vai lūgums Saeimai atbrīvot tiesnesi no amata.
"Kolēģija saprot vakcinācijas jautājuma nopietnību, uzskata, ka tiesneši ir sabiedrības daļa, uz kuru attiecas prasības par vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātiem, tādēļ lietas būs nozīmētas izskatīšanai nekavējoties," stāstīja Maksimovs.
Viens no nevakcinētajiem tiesnešiem Visvaldis Sprudzāns pats lūdzis Saeimu viņu no amata atbrīvot. Vai iemesls ir nevēlēšanās vakcinēties, tiesnesis Latvijas Televīzijai atteicās skaidrot. Tikmēr viņa kolēģe Zemgales apgabaltiesā Svetlana Maršāne turpina pienākumus pildīt pilnā apmērā, izskatot lietas attālināti, norādīja tiesā. Arī Augstākajā tiesā pienākumus turpina pildīt tiesnese, kura sertifikātu nav uzrādījusi. Pret viņu tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs nav rosinājis disciplinārlietu, jo vēl tiekot vērtēti viņas sniegtie paskaidrojumi, kā arī gaidīts ētikas komisijas atzinums.
Rīgas apgabaltiesā norādīja, ka tiesas priekšsēdētāja Daiga Vilsone ceturtdien atkārtoti lūgusi disciplinārkolēģijai atstādināt no amata tiesnesi Ivetu Stuberovsku vēl pirms disciplinārlietas izskatīšanas pēc būtības. Stuberovska šobrīd lietas neizskata un līdz pirmdienai ir atvaļinājumā.
Rīgas apgabaltiesā norādīja, ka tiesas priekšsēdētāja Daiga Vilsone ceturtdien atkārtoti lūgusi disciplinārkolēģijai atstādināt no amata pienākumu pildīšanas tiesnesi Ivetu Stuberovsku vēl pirms disciplinārlietas izskatīšanas pēc būtības.
KONTEKSTS:
15. novembrī spēkā stājas prasība, ka valsts un pašvaldību iestādēs, tai skaitā kapitālsabiedrībās nodarbinātie, kā arī privātajā sektorā nodarbinātie, kuru darbs saistīts ar paaugstinātu Covid-19 izplatīšanās risku, savus darba pienākumus var veikt tikai vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.
Tomēr raisījās diskusija, vai pienākums potēties attiecas arī uz tiesnešiem. Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs nosūtīja vēstuli Saeimas priekšsēdētājai, norādot, ka nevakcinētus tiesnešus no darba atlaist nevar, jo izpildvara nevar liegt tiesu varai darīt to, ko tai nosaka Satversme. Savukārt tieslietu ministrs un Tieslietu padome sprieda, ka tiesneši nav ārpus valsts pārvaldē strādājošajiem un viņiem jāvakcinējas pret Covid-19.