Rīta intervija

Partiju apvienības "Attīstībai/Par!" pārstāvis Artis Pabriks par partijas iecerēm

Rīta intervija

"Altum" valdes priekšsēdētājs par Latvijas Zemes fondu, jauno speciālistu programmu

KM mediju politikas nodaļas vadītāja Aiga Grišāne par viltus ziņām

Top vīzija cīņai ar viltus ziņām - pētnieku un mediju iesaiste melu dekonstrukcijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 2 mēnešiem.

Efektīvāki līdzekļi cīņā ar viltus ziņām ir nevis aizliegumi, bet gan sabiedrības izglītošana un mediju stiprināšana, un vīzija, kā to izdarīt, ir akadēmisko spēku, nevalstisko organizāciju un žurnālistu iesaistīšana melu dekonstrukcijas mehānismā, intervijā Latvijas Radio sacīja Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļas vadītāja Aiga Grišāne.

Pēdējā laikā viltus ziņas pārpludina sociālos tīklus, dažām viltus ziņu lapām mērķis ir piesaistīt uzmanību ar joku un mīļu dzīvnieciņu stāstiņiem, bet pēc tam izmantot to politisko spēku popularizēšanai (vai otrādi – nomelnošanai) vai arī reklāmām. Otra grupa ir klasiskā klikšķu lapa, kas pelna ar klikšķiem un tā ir tikai un vienīgi biznesa intereses, skaidroja Grišāne.

Viņa norādīja, ka šādas viltus ziņas ir arī nacionālās drošības jautājums, jo tās var izmantot pret valsti, vairojot neuzticību valstij un dienestiem, un ilgtermiņā tas ir  bīstami, ja cilvēki turpina dzīvot viltus konstruētajā realitātē.

Par viltus ziņu izplatīšanu noteikti vēl sekos spriedumi par naida runu vai huligānismu, tas ir laika un pierādījumu vākšanas jautājums, un lielākie sociālie tīkli ir “apņēmušies šādas viltus lapas ņemt ārā”, kad par tiem paziņo uzticamie avoti, bet vēl viena iespēja ir faktu pārbaudītāji - mehānisms melu dekonstrukcijai, kas atspēkotu viltu informāciju, teica Grišāne.

Taču tā nevar būt valdība, jo valdībai iejaukties un teikt, kas ir un nav viltus ziņa, ir bīstami, uzsvēra ministrijas pārstāve.

Pagaidām šāds melu dekonstrukcijas mehānisms ir tikai vīzija, bet tajā noteikti varētu darboties cilvēki no akadēmiskās vides, nevalstiskās organizācijas, pētnieki un arī žurnālisti, un pie šīs vīzijas ministrija jau sākusi strādāt, atklāja Grišāne.

Savukārt cits aspekts cīņai ar viltus ziņām ir  mediju stiprināšana, jo pretī klikšķu lapām jābūt  kvalitatīviem medijiem, kam cilvēki uzticas un, ja ierauga kādu viltus ziņu, pārbauda to uzticamajā avotā un saprot, kas īsti notiek, norādīja ministrijas pārstāve.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti