Pēc biedrības „Bērni bērniem” neatkarīgo ekspertu iesniegumiem, kuros dokumentēti neskaitāmi vardarbības gadījumi pilsētas bērnunamā, inspekcija martā uzsāka lietvedību kopumā pret trim darbiniecēm un rekomendēja izvērtēt bērnunama vadītājas atbildību ieņemamajam amatam, jo tieši iestādes direktoram jāatbild par kolektīvu kopumā.
Par notiekošo Jelgavas bērnunamā vēstīts aprīlī, kad neatkarīgie eksperti beidza vērtēt bērnunamu audzēkņu individuālās vajadzības, un par redzētajiem pārkāpumiem biedrība „Bērni bērniem” izlēma neklusēt. Raustīšana aiz matiem, apsaukāšana un citi pārkāpumi bija iemesls tam, lai Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija uzsāktu administratīvo lietvedību pret trim centra darbiniecēm.
Vienu attaisnoja, otrai par vardarbīgu izturēšanos piemēroja maksimālo naudassodu – 210 eiro. Pēc trīs mēnešus ilgas izmeklēšanas piektdien inspekcija noformējusi administratīvā pārkāpuma protokolu pēdējā lietā.
“Trešā administratīvā pārkāpuma lieta ir beigusies, sociālajai aprūpētājai piemērojot administratīvo naudassodu 210 eiro apmērā, kas arī ir maksimālais naudassods administratīvajā pārkāpumā. Konstatēta emocionālā vardarbība, un šī emocionālā vardarbība bija izpaudusies pret vairākiem bērniem, un bērni tik apsaukāti dažādos vārdos, gan par stulbeņiem, gan arī par muļķiem un idiotiem, un vienā gadījumā bija bērna paraušana aiz rokas,” pastāstīja inspekcijas Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Inga Krastiņa.
“Pieņemts lēmums ir, bet tas tiks sagatavots piecu darba dienu laikā, un lēmums tiks nosūtīts lietā iesaistītajām pusēm,” piebilda Krastiņa.
Krastiņa secina, ka vardarbība iestādē tikusi pieļauta, iespējams, ilgstoši, un iestādes vadītājs ir atbildīgais par notiekošo aprūpes centrā, to, kā notiek darbinieku atlase un kādas metodes viņi izmanto darbā ar bērniem.
Bērnunama ilggadējā vadītāja Maija Neilande, kas iepriekš pauda cerību, ka izmeklēšanas beigsies bez rezultāta, jūnijā iesniegusi atlūgumu un darbu atstās 1.augustā.
Publiskās diskusijās eksperti šo soli vērtējuši kā bēgšanu no atbildības uzņemšanās.
Neilande pašlaik devusies atvaļinājumā un viņas vietniece Ina Ivanova stāstīja, ka vardarbīgā aprūpētāja pati iesniegusi atlūgumu.
“Jo cilvēks vairs nevēlas strādāt šajā iestādē,” skaidroja Ivanova.
Viņa atzina, ka atlūgums viņai nebija pārsteigums, bet tas, ka ir apstiprināti vardarbības gadījumi, pārsteidza gan.
“Tas gan bija pārsteigums. Darbiniece, sociālā aprūpētāja strādā ilgus gadus. Tiešām nebijām manījuši. Ja būtu manījuši, tad būtu arī rīkojušies,” sacīja Ivanova.
Jelgavas pilsētas pašvaldība ilgstoši paudusi uzticību bērnunama direktorei un viņas vadītajam kolektīvam. Arī pašvaldības informatīvajā izdevumā „Jelgavas Vēstnesis” pirms trim gadiem lasāms raksts „Bērnunams – stabils jaunietis”, kurā dome īpaši uzteic bērnunama darbiniekus, viņu vidū arī neatkarīgo ekspertu iesniegumos minētie darbinieki, kas bijuši vardarbīgi vai izmantojuši nepedagoģiskas metodes bērnu audzināšanā.
Pašvaldība piektdien inspekcijas piemēroto sodu komentēt atteicās, norādot, ka to darīs, līdz būs iepazinušies ar protokola saturu. Kopš aprīļa darbu bērnunamā pametuši jau deviņi darbinieki, un skolēnu vasaras brīvlaikā trūkstošās vakances aizpilda pedagogi.