Ievērojot epidemioloģiskās prasības, vairāki desmiti Tukuma novada Pienavas iedzīvotāju pirms domes ārkārtas sēdes ar plakātiem rokās atgādināja deputātiem, ka viņu pienākums ir rūpēties par iedzīvotājiem, nevis ārzemju investoriem, kas iecerējuši Pienavā uzsliet 22 vēja turbīnas.
Pienavas iedzīvotājs Aigars Vazdiķis norādīja: “Mēs viennozīmīgi esam par pārsūdzēšanu. Pabraucot tepat uz Grobiņas pusi, cik tur salīdzinoši zemi tie ģeneratori ir, un te tādus mežoņus tik tuvu apdzīvotai vietai un vēl meliorētās zemēs. Tas sabojās mūsu ainavu un visu apkārtējo vidi.”
Tukuma novada deputātiem ceturtdien bija jāizšķiras, vai izpildīt tiesas lēmumu un dot zaļo gaismu vēja parka izbūvei Pienavā vai arī pārsūdzēt Administratīvās tiesas lēmumu.
Tukuma novada domes deputāts Juris Šulcs (Tukuma pilsētai un novadam) sacīja: “Mans personīgais viedoklis jau 2014. gadā, kad pirmoreiz investori atnāca ar šo projektu, ir, ka projekts ir pašvaldībai un iedzīvotājiem izdevīgs, tomēr šajā laika periodā ir lietas, kas nav izdarītas, bet bija jāizdara. Nav novērtēts un nav iekļauts viens svarīgs jautājums, par ko ir tiesīgi prasīt iedzīvotāji, – tiem cilvēkiem, kam tiks radīti sliktāki apstākļi, pienākas kompensācija.”
Ārkārtas domes sēdē deputāti gandrīz vienbalsīgi nolēma administratīvās tiesas lēmumu pārsūdzēt.
“Tiesa jau vienreiz ir lēmusi un, visticamāk, lems tāpat, bet tāpēc nevajadzētu ciest cilvēkiem. Ja diviem miljoniem no tā ir labums, bet 100 cilvēkiem traucējumi dzīvē, tad vajadzētu būt kaut kādai kompensācijai, labumiem kopienai, kura tur dzīvo,” atzīmēja Tukuma novada domes priekšsēdētāja vietnieks Imants Valers (Latvijas Reģionu apvienība).
Savukārt Tukuma novada mērs Gundars Važa (Latvijas Reģionu apvienība) Latvijas Radio sacīja: “Skatāmies un mēģinām saprast, kā šiem iedzīvotājiem var valstiski palīdzēt. (..) Ja, teiksim, kādiem 200 cilvēkiem dzīves apstākļi nedaudz pasliktināsies, bet pārējiem diviem miljoniem liekas, ka no tā būs kaut kāds ieguvums, tad par tiem 200 cilvēkiem ir jādomā. Pašlaik tā regulējuma nav.”
Piketētāji, lai arī gaidīja no domes šādu rīcību, gandarīti nejūtas.
Piketa organizatore Irita Sila norādīja: “Nē, mēs noteikti neiemainām, mēs noteikti esam pret vēja parku. Par labumiem līdz šim nav runāts, bet ne pret kādiem ceļiem, ne naudu mēs neiemainīsim ne savas mājas, ne savu veselību.”
Šobrīd likums nepieļauj slēgt pašvaldībai līgumu ar uzņēmēju par kādu papildu labumu saņemšanu, tāpēc deputāti plāno gatavot vēstuli Ministru kabinetam par atbalsta mehānismiem, vienlaikus gatavojot vienošanos par atbalstu ar uzņēmēju.
Savukārt uzņēmējs rakstiskā komentārā skaidroja, ka cer uz kompromisu, kas apmierinātu visas iesaistītās puses, bet par tālākiem darbības soļiem lemšot tikai pēc iepazīšanās ar pamatojumu tiesas sprieduma apstrīdēšanai.
KONTEKSTS:
Pieteikums par vēlmi izveidot Dobeles un Tukuma novados Latvijā lielāko vēja elektrostaciju parku no "Pienava Wind" īpašnieka, uzņēmuma "Eolus", saņemts jau 2016. gadā. Visu šo laiku vērienīgo ieceri pavadīja iedzīvotāju iebildumi. Aicinājumu nepieļaut parka būvniecību parakstījuši 10 000 cilvēku. Dobelē vēja parku, visticamāk, nebūvēs.
Vides pārraudzības valsts birojs 2019. gada jūlijā deva savu atzinumu par vēja parka izveidi Tukuma novada Pienavā. Projekta attīstītājam vēja parku Pienavā atļauts veidot, ievērojot noteiktus ierobežojumus – varēs būvēt 22 turbīnas iepriekš plānoto 28 turbīnu vietā. Tāpat noteikti citi nosacījumi. Uzņēmums vēja parka izveidē Pienavā plānoja investēt aptuveni 100 miljonus eiro. Tomēr Tukuma pašvaldība liedza vēja parka būvniecību, ko uzņēmums apstrīdēja, gūstot uzvaru tiesā.