Ogres upes augšpusē pie Lielpēčiem, ejot ledum, trešdien, 20. februārī, paaugstinājies ūdens līmenis par 75 centimetriem. Tiesa, līdz palieņu applūšanas kritiskajai robežai vēl atlicis metrs, liecina hidrologu apkopotā informācija.
Ūdens līmeņa svārstības turpinās, taču plūdu riski patlaban nav, secina Ogres novada pašvaldības pārstāvis Nikolajs Sapožņikovs: “Bet lejtecē kopumā aina ir tāda: ledus gar krastiem ir aplūzis. Rudenī bija sauss krasts un līdz ar to nebija sasalšana kā iepriekšējos gados.
Šobrīd rādās, ka plūdi mums paies secen. Ledus nav tik biezs.
(..) Arī laiks ir labs: atlaižas, piesalst, atlaižas un piesalst.”
Tikmēr Jelgavas novadā, kur applūšanas riskam bieži pakļauts Kalnciems pie Lielupes, šobrīd situācija ir stabila. “Pateicoties gaisa temperatūras kritumam un pakāpeniskumam, pašlaik novērojams ūdens līmeņa kritums. Vēl pirms brīža strauji kāpa ūdens līmenis gan Staļģenē, gan Ūziņos, tad jau šodien vērojams kritums par -15 centimetriem. Kalnciema puse gan ir vērojama ar kāpumu, tur pašlaik mērījums ir plus 20 centimetri. Tā puse vēl ir pilna ar ledus vižņiem un krāvumiem, bet, visticamāk, Lielupē atbrīvojoties no ledus, arī mazās upītes strauji zaudēs līmeni,” pastāstīja novada domes pārstāve Dace Kaņepone.
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra hidrologi prognozē, ka Lielupes lejtecē ūdens līmenis pēc vēja pierimšanas vairs īpaši nepaaugstināsies. Šobrīd ir applūdušas palienes pie Kalnciema, bet pie Jelgavas šis līmenis netika sasniegts.
Tāpat ūdens līmenis Gaujā kopš nakts pazeminās, un palienes pie Carnikavas nav applūdušas. Hidroloģe Līga Klints stāsta par ūdens līmeņu svārstībām upēs: “Liela daļa sniega jau ir nokususi un aizgājusi iepriekšējā atkusnī, un tagad būs aukstums un atkal ledus situācija saglabāsies stabilāka. Uz svētdienu, kad atkal būs siltāks laiks, tad atkal var sākties ledus kustības un, piemēram, Lielupē turpināties vai Vidzemes un Latgales upēs. Runājot par Baltkrieviju, tur upē ledus sega ir tur, kur tā ir bijusi, un ūdens līmeņa celšanās pagaidām ir neliela.
Tā kā visas svārstības pagaidām notiek tikai Latvijas teritorijā.”
Daugavā ūdens līmeņa svārstības tuvākajās dienās neprognozē. Bet trešdien pie Jēkabpils un Daugavpils nedaudz sakustējies ledus, un mazākās Vidzemes upes šajās dienās pakāpeniski attīrījušās no ledus.
KONTEKSTS:
Iepriekš vērienīgi pavasara plūdi bijuši Ogres upē, Daugavā un Gaujā 2013. gadā. Tāpat 2017. gadā pārsteidza rudens plūdi un pērn janvārī lieli ledus sastrēgumi Daugavā.