Rīta Panorāma

Erudīcijas turnīrs "Prāta spēles Latvijas kauss 2019"

Rīta Panorāma

Kā pareizi tīrīt sniegu? Fizioterapeitu padomi

Intervija ar LU rektoru Indriķi Muižnieku par jaunās zinātņu mājas atklāšanu

Uz jauno Zinātņu māju pārcelsies LU topošie mediķi, «fizmati» un citu jomu pētnieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 9 mēnešiem.

Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskajā centrā Torņakalnā pirmdien, 28. janvārī, atklāj jauno Zinātņu māju, uz ko pārcelsies Medicīnas fakultāte un Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultāte, kā arī seši zinātniskie institūti fizikas, astronomijas, materiālzinātņu un medicīnas jomā. Ēkā būs 72 modernas laboratorijas un vairāk nekā 450 darba vietu zinātniekiem.

Septiņus stāvus augstā Zinātņu māja ir savienota ar līdzās esošo Dabas māju, ko atklāja pirms trim gadiem. Zinātņu mājas celtniecība izmaksājusi 38 miljonus eiro, no kā lielākā daļa ir Eiropas Savienības struktūrfondu finansējums.

"Mēs esam paši diemžēl ļoti lielā mērā atkarīgi no ārējās palīdzības, ja tādas nebūtu, diezgan grūti būtu noturēt to līmeni, kas ir nepieciešams nevis vienkārši izglītībai, bet klasiskas universitātes modernos apstākļos izglītībai," Latvijas Televīzijai stāstīja LU rektors Indriķis Muižnieks.

Līdz 2022. gadam LU plāno uzcelt vēl trešo – Rakstu māju. LU rektora vietniece infrastruktūras jautājumos Edīte Megne stāsta, ka jaunajās ēkās studenti un zinātnieki beidzot varēs strādāt vienkop.

"Mēs runājam par to, ka Latvijā trūkst jauno zinātnieku, bet šādā veidā mēs varēsim veicināt viņu interesi.

Edīte Megne
00:00 / 00:45
Lejuplādēt
Protams, valdības līmenī jārisina atalgojuma jautājums, bet mēs ceram, ka tā infrastruktūra un bāze, kas ir izveidota, palīdzēs arī mūsu zinātniekiem labāk startēt Eiropas līmeņa un starptautiskos projektu konkursos. Jau šobrīd zinātnieki no citām valstīm brauc uz Dabas māju un saka: "vov", kādas jums ir laboratorijas un infrastruktūra.

 

Jaunā ēkā tu tiešām vari izveidot jaudīgas, modernas inženiersistēmas – ventilāciju, dzesēšanu lāzercentram, velkmes skapjus…

Vecajās ēkās tādas nevarēja izveidot. Mēs ceram, ka tādā veidā mēs varēsim piesaistīt ārvalstu studentus, docētājus un zinātniekus," saka Megne.

LU rektors Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" norādīja, ka jaunā ēka ir tikai ceļš uz sasniedzamajiem rezultātiem. Būtiski ir arī piesaistīt ārvalstu pasniedzējus un zinātniekus.

Ārvalstu speciālistu piesaistīšanai universitātei jānodrošina 4000 eiro alga "uz papīra" un arī tad tie būtu tikai tādi, kas vēl ir sākuši savu karjeru.

Vietējo profesoru algas līmenis tikmēr ir 2700 līdz 2800 eiro "uz papīra", atzina Muižnieks.

Akadēmiskā centra trešo ēku – Rakstu māju – plānots pabeigt līdz 2022.gadam. Universitātei liekās mājas tiks pārdotas, bet vēsturiskajā ēkā Raiņa bulvārī paliks rektorāts un Juridiskā fakultāte.

KONTEKSTS:

2015. gadā ekspluatācijā nodots uzbūvētais LU Dabaszinātņu akadēmiskais centrs Torņakalnā. Centrs atzīts par ilgtspējīgāko ēku 2017.gadā, bet 2016. gadā tas saņēma gada balvu Rīgas arhitektūrā. Dabaszinātņu māja uzbūvēta pusotra gada laikā, tā izmaksāja 35 miljonus eiro. Šī bija pirmā ēka 4,5 hektāru plašajā teritorijā Torņakalnā, kur LU plāno izveidot modernu studentu pilsētiņu.

2017. gada septembra beigās ielikts pamatakmens LU Zinātņu mājai, otrajai no trim studiju pētniecības ēkām jaunajā LU Akadēmiskajā centrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti