Pirmdien, 26. aprīlī, Ģirģens tikās ar Valsts policijas un Valsts drošības dienesta amatpersonām, lai pārrunātu drošības situāciju valstī. Sarunā ministrs uzsvēra, ka nav pieļaujama drošības situācijas pasliktināšanās valstī.
Iekšlietu ministrs kā vienu no uzdevumiem Valsts policijai noteica visīsākajā laikā noskaidrot, vai pastrādātais nežēlīgais noziegums Tukumā ir saistīts ar jau iepriekš izteiktajiem draudiem cietušajām personām.
Tāpat Valsts policijai ir uzdots sākt dienesta pārbaudi, lai noskaidrotu, vai policijas amatpersonas ir atbilstoši reaģējušas uz cietušo personu rakstītajiem iesniegumiem par draudiem dzīvībai un veselībai. Vēlāk policija informēja, ka policijas Iekšējās kontroles birojā ir uzsākta dienesta pārbaude, lai kliedētu bažas par iespējamām nepilnībām policijas reaģēšanā.
VP arī informēja, ka kriminālprocesu par cilvēka aizdedzināšanu izmeklēšanā pārņēmusi Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja Sevišķi smagu un sērijveida noziegumu apkarošanas nodaļa. Izmeklēšanā tiek pārbaudīta visa iespējamā informācija un versijas, kas varētu būt saistītas ar minēto notikumu. Tostarp ir nozīmētas vairākas ekspertīzes. Izmeklēšana notiek ciešā prokurora uzraudzībā, un Valsts policija aicina sabiedrību uzticēties tai.
Arī tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) paziņojumā medijiem paudis, ka naida noziegumi ir jāaptur saknē: “Ja neseko izšķiroša rīcība no tiesībsargājošajām iestādēm, tad šādu noziegumu izplatīšanās ātrums sabiedrībā kļūst nekontrolējams. Drošā Latvijā nav pieļaujami naida noziegumi – draudi un vardarbība, kas pamatota ar otra cilvēka dzimumu, ticību, dzīvesveidu vai jebkuru citu pazīmi. Satversmes 94. pantā ir noteiktas tiesības ikvienam Latvijas iedzīvotājam uz personiskās dzīves neaizskaramību.”
Viņš arī pauda līdzjūtību cietušajiem un viņu tuviniekiem un norādīja, ka Tukuma lietas gadījumā ir jāveic ātra izmeklēšana, lai atklātu iespējamā naida nozieguma apstākļus.
Tieslietu ministrs norādīja, ka ir jāmaina prakse policijas darbībās, izvērtējot iesniegumus par draudiem, kas saistās ar iespējamu naida noziegumu. Proti, policijai ir jārīkojas jau preventīvi, lai aizsargātu iespējamo upuri.
Otrkārt, esot jāizvērtē, vai sociālā naida motīvs vardarbības un draudu izteikšanas gadījumā nav noteicams par atbildību pastiprinošu apstākli. Bordāns uzdevis Tieslietu ministrijā izstrādāt priekšlikumus, kurus nodot izvērtēšanai Saeimā.
KONTEKSTS:
Pagājušajā nedēļā Tukumā, iespējams, ar degšķidrumu tika apliets un pēc tam aizdedzināts, vīrietis gūstot 85% ķermeņa apdegumu. Viņa veselības stāvoklis šobrīd ir smags. Glābjot draugu, cieta vēl viens vīrietis.
Aizdomas, ka noziegums pastrādāts homofobisku motīvu dēļ. Abi vīrieši iepriekš saņēmuši draudus, bet Tukuma policija atteikusies ierosināt kriminālprocesu.
Valsts prezidents un citas amatpersonas aicina izvērtēt, vai notikušais nav uzskatāms par naida noziegumu. Vienlaikus politiķiem tiek pārmesta naidīgas vides radīšana ar homofobiskiem izteikumiem.