Latvijā dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem, kas šeit uzturas pastāvīgi un līdz šim nav apliecinājuši latviešu valodas prasmes, nākamgad tas būs obligāti jāizdara.
"Līdz šim arī, nepilsoņiem izsniedzot pastāvīgās uzturēšanās atļaujas, likums neparedzēja prasīt šādas latviešu valodas zināšanas. Mūsu jaunākās aplēses liecina, ka tie ir 25 000 cilvēku," pastāstīja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) pārstāve Madara Puķe.
Viņu vidū ir arī cilvēki, kam iepriekš bijusi Latvijas, bet tagad ir Krievijas Federācijas pilsonība, un viņi dzīvo mūsu valstī. Cilvēkus, kuriem pārbaude būs jākārto, aicina tai pieteikties savlaicīgi, ņemot vērā vēl nebijuši lielo eksāmena kārtotāju skaitu viena gada laikā.
Jautājumu PMLP saņem ļoti daudz, taču vajadzīgos dokumentus, lai pieteiktos jaunai uzturēšanās atļaujai, līdz šim saņēmusi visai maz.
"Skatoties pieteikumu statistiku, šobrīd ir iesnieguši mazāk nekā 1% jeb 0,5% no visiem šiem cilvēkiem," teica Puķe.
Jauno prasību neizpildīšanai būs sekas.
"Var pieteikties termiņuzturēšanās atļaujai, ja viņš šeit ir saistībā ar nodarbinātību, ar studijām vai ar ģimenes apvienošanos," paskaidroja Puķe. "Ja neviens no šiem aspektiem nepiepildās, tad cilvēks Latvijā uzturas nelikumīgi. Un tas nozīmē, ka Latvija ir jāatstāj 90 dienu laikā."
Pārbaudes varēs kārtot atbilstīgi Valsts izglītības satura centra (VISC) izstrādātajam darbības plānam un pārbaužu laika grafikam, taču jau tagad esot skaidrs, ka
tam būs vajadzīga gan nauda, gan cilvēkresursi, uz ko valdības uzmanību vērš pārbaužu veicēji.
"Ja mums regulārais finansējums un arī cilvēkresursi ir aptuveni 5000 personu eksaminācijai gadā, un, ja tagad mums klāt nāk vēl aptuveni 18 000, tad loģiski, ka bez papildu resursiem tas nav iespējams," uzsvēra VISC Valsts valodas prasmes pārbaudes nodaļas vadītāja Anta Lazareva. "Eksāmens, protams, būs tāds pats kā visiem, ar tādām pašām prasībām, kas atbilst A2 līmenim."
Arī Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē vērš uzmanību uz to, ka šo prasību izpildei vajag gan darbiniekus, gan naudu.
"Šobrīd mēs gadā izsniedzam apmēram 50 000 dokumentu, pieņemam 50 000 uzturēšanās atļauju lēmumus. Tātad nākamgad mums nāks klāt vēl 25 000," sacīja Puķe. "Esam lūguši 48 jaunas amata vietas, lai šo procesu varētu sekmīgi veikt, bet par to būs jālemj jaunajai valdībai."
No pārbaudes automātiski ir atbrīvoti ne vien bērni, kas vēl nav sasnieguši 15 gadu vecumu un cilvēki, kas ir vismaz 75 gadus veci, bet arī tie, kas ieguvuši izglītību latviešu valodā, ir nokārtojuši centralizēto eksāmenu latviešu valodā, vai kas ir atbrīvojami kādu veselības problēmu dēļ. Atzinumu par cilvēka veselību drīkstēs sniegt vairāki ārsti – speciālisti, bet ne ģimenes ārsts.