Kad Rīgas mērs Mārtiņš Staķis no "Progresīvo" un "Par!" saraksta rudenī sāka darbu, viņš vairākkārt uzsvēra, ka ar desmit gadus "Saskaņas" un "Gods kalpot Rīgai" vadībā strādājušajiem domes struktūru cilvēkiem politiskas izrēķināšanās nebūs. Taču koalīcija arī uzsvērusi, ka tā ir pārmaiņu koalīcija, kuras mērķis ir Rīgas restarts.
Juridiskās pārvaldes priekšnieka amats ir ietekmīgs – ar viņa gala akceptu tiek pieņemti visi lēmumi, viņš sniedz padomus arī domes sēdēs. Tagad uz Saimnieciskās daļas vadītāja amatu aizrotējamais Juridiskās pārvaldes priekšnieks Jānis Liepiņš ir bijis atspaids eksmēram "saskaņietim" Nilam Ušakovam, kad viņš ierobežoja opozīciju ar nepienācīgu pārstāvību komitejās, informācijas nesniegšanu vai uzstāšanās laika samazināšanu domes sēdēs. Tagad toreizējā opozīcija vada Rīgu.
Bet mērs Staķis noliedz, ka Liepiņš tiek aizrotēts politisku motīvu dēļ. Ar visiem vadošajiem darbiniekiem tiekot runāts par nākotnes plāniem. Vēl arī politiķis uzskata, ka kadru rotācija ir ļoti vajadzīga un veselīga, jo ļauj ieplūst jaunām asinīm sistēmā.
"Es esmu vairākkārt uzsvēris un arī tagad teikšu, ka es nevērsīšos ne pret vienu, kurš ir strādājis šeit iepriekšējā varā," uzsvēra Rīgas mērs.
Staķis sacīja, ka tas nebūtu godīgi pret izpildvarā strādājošajiem, ko viņš vērtējot tikai pēc profesionalitātes.
Tomēr Liepiņa nokļūšana nozares departamentā, turklāt vidējā vadības līmenī, liecina par būtisku ietekmes un arī algas mazināšanu.
Pats viņš komentēt jaunos izaicinājumus negribēja, norādot, ka tiem ir piekritis.
Politologs Ojārs Skudra sacīja, ka politiskas tīrīšanas Rīgas domē pārāk izteikti nav manāmas, turklāt nav dzirdēts arī par skaļiem vadošu cilvēku aiziešanas gadījumiem no domes šīs koalīcijas laikā. Rādītājs gan būšot jaunā izpilddirektora iecelšana – viņu meklē konkursā, un viņa pakļautībā būs visi domes uzņēmumi.
"Izpilddirektors gan liecinās, cik lielā mērā tas darbs ir svarīgs un cik lielā mērā politika ir noteicošs faktors. Staķim ir jārēķinās ar koalīciju. Viņš ir Kariņa lomā. Un tā koalīcija, kā zināms, runājot par "Attīstībai/Par" un "Progresīvajiem", jau sadalījās. Līdz ar to loģiski, ka visi tie vairāk vai mazāk priekšnieki Rīgas domē viņam ir jāizvērtē arī no tā, ko saka koalīcijā," norādīja Skudra. Paralēli jāskatās arī vadošo ierēdniecības cilvēku profesionalitāte.
Turklāt pašreizējā opozīcija, kas desmit gadus vadīja Rīgu, izmantotu katru iespēju, lai celtu trauksmi par politiskām vajāšanām, ja tādas būtu.
Tikmēr sabiedrisko attiecību speciālists un politologs Filips Rajevskis ir pārliecināts, ka jaunā vara darbiniekus maina pret lojālākiem.
"Normāls process, ka vara mēģina likt atslēgas amatos cilvēkus, kuri viņiem būs komfortabli.
Un tas ir jebkuras varas viens no pirmajiem mērķiem – salikt atslēgas posteņos cilvēkus, ar kuriem ir komfortabli strādāt un kuri, pats svarīgākais, izpilda varas noteikto, nevis uzdod jautājumus. Līdz ar to domāju, ka lojalitātes princips, veidojot savu komandu, viņš jau nekur nav pazudis, nekur nepazudīs. Latvija nebūs izņēmums," stāstīja Rajevskis.
Viņš norādīja, ka tādās reizēs procesu veido divas daļas – atlaišanas un iecelšanas. Turklāt arī tad, ja vērtē cilvēku profesionalitāti, tik lielā saimniecībā kā Rīga pārkāpumus varot atrast katram, kamēr līdzīgi kā visā valsts pārvaldē savējo pastrādātie nedarbi tiekot traktēti kā nebūtiski.