Bažas par salmnelozes uzliesmojumu atkal radās šogad, jo ziemā ar slimību atkal ir saslimuši 56 bērni.
Inficēšanos ar salmonelozi novērst nav sarežģīti. Kārtīgi termiski jāapstrādā gaļa un olas, kā arī apstrādāto ēdienu nedrīkst aiztikt ar rokām vai virtuves piederumiem, kas iepriekš skāruši jēlu produktu, stāsta Slimību profilakses un kontroles centrā. Neskatoties uz to, šajā gadā ar salmonelozi inficēts jau 71 cilvēks, un 56 gadījumiem ir kas kopīgs. Inficēti bērni, kas mācās kādā no pirmsskolas izglītības iestādēm, kurās ēdinātājs ir SIA "Kindercatering".
Tajā skaitā arī Signes Klusas gadu vecais dēls, kurš mācās bērnudārzā “Saulainie Austriņi”. "Pirms trim nedēļām piecos no rīta bērnam sākās caureja ar asins piejaukumu un ļoti augsta temperatūra – 39 grādi," stāsta Klusa. "Mums slimošana vēl joprojām turpinās, mēs bērnu nevaram laist uz dārziņu. Dārziņa vadība nodarbojās ar dezinfekciju telpās, tāpat tika nomainīts ēdinātājs," norāda Klusa.
Šobrīd infekcijas saslimšana konstatēta vismaz 22 izglītības iestādēs. Bet trīs bērnudārzi esot atteikušies ar epidemiologiem sadarboties. Kuri bērnudārzi tie ir, atbildīgajos dienestos nenosauc. "Nebija atbalsta, tajā skaitā no vecāku puses vai no iestādes administrācijas puses, kas savukārt varētu to procesu turpināt negatīvā nozīmē, jo bērni turpinās slimot," saka PVD Pārtikas uzraudzības departamenta direktors Ernests Zavadskis.
"Ir svarīgi, lai katrs bērns, kurš bija pakļauts inficēšanas riskam, būtu pārbaudīts un izārstēts, lai citiem bērniem viņš neradītu draudus inficēt kontakta ceļā," piebilst SPKC Infekcijas slimību riska analīzes departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.
Uzņēmumā SIA "Kindercatering" norādīja, ka tā darbinieki ir pārāk aizņemti, lai sniegtu komentārus. Tomēr zināms, ka ēdināšanas uzņēmuma darbība apturēta, kamēr turpinās pārbaudes. Šī gan nav pirmā reize, kad uzņēmums saskaras ar šādām problēmām. 2016.gadā uzņēmuma darbības rezultātā saslima 94 bērni. Krimināllieta par šo gadījumu nesen nodota tiesai. Neskatoties uz to, PVD atzīst, ka ilgstoši uzņēmuma darbību ierobežot nevarēs. "Mums nav tiesību kādam liegt piedalīties pārtikas apritē pilnībā, izņemot īpašus gadījumus. (..) Parasti mēs dodam laiku novērst neatbilstības un pēc neatbilstību novēršanas nav nekāda pamata neļaut strādāt," skaidro Zavadskis.
Dienests pēc iepriekšējā salmonelozes uzliesmojuma rosinājis normatīvajos aktos noteikt lielākus sodus, tomēr tas neesot noticis. To, vai pārmaiņas rosināt vēlreiz, vēl vērtēšot. Tikmēr gan Signe Klusa, gan citi bērnu vecāki, ar ko sazinājās "Panorāma", neslēpj neapmierinātību ar rīcības trūkumu. "Vilšanās ir milzīga. Bija cerība, ka uzņēmums ņemsies prātā un tomēr rīkosies atbilstoši vecāku un arī valsts prasībām. Tomēr mēs barojam bērnus, kas ir maziņi, 1 – 1,5 gadi un tas ir citādāk nekā pieaugušos cilvēkus," saka Klusa.
PVD gan neizslēdza, ka arī šoreiz, noslēdzoties pārbaudēm, varētu rosināt tiesībsargājošās iestādes noskaidrot, vai uzņēmuma rīcība varētu būt krimināli sodām.
Jau vēstīts, ka 2016.gada septembrī vairāki desmiti bērnu 13 Rīgas bērnudārzos, kuros ēdināšanu nodrošina SIA “Kindercatering”, inficējušies ar salmonellu. Pārtikas un veterinārais dienests uzņēmumā konstatēja vairākus higiēnas normu pārkāpumus, tostarp netīrību virtuvē un bērnu ēdiena gatavošanā noteikto ierobežojumu neievērošanu. Par šiem pārkāpumiem PVD uzņēmumam piemērojis 900 eiro sodu.
Tikmēr SIA “Kindercatering” uzstāja, ka notiek "linča tiesa", jo uzņēmuma vaina bērnudārzu bērnu saslimšanā ar salmonelozi nav pierādīta, un uzņēmuma darbinieki nav bijuši salmonellu pārnēsātāji.