"Pirmkārt, tas ir cenu kāpums, protams, atkarībā no tā, kādi līgumi bijuši iepriekš noslēgti ar kompānijām, bet minimums tas ir 40% kāpums, kas jau ir ļoti daudz. Otrkārt, privātmāju īpašniekiem tagad tiek piedāvāts atkritumus šķirot par maksu, jo jāmaksā par papildu konteineru, bet iepriekš atkritumu šķirošana bija bez maksas ikvienam un privātmāju iedzīvotāji vienkārši, piemēram, reizi nedēļā varēja iet ar savu stikla pudeļu maisiņu uz daudzstāvu māju pagalmos esošo šķirošanas punktu," stāsta Spunde.
Savukārt Dārziņu apkaimes iedzīvotāju pārstāvis Igors Roms izceļ jaunajos apsaimniekošanas līgumos mainīto minimālo atkritumu konteineru izvešanas biežumu. Turklāt iedzīvotāji bažījas par pēkšņām cenu izmaiņām nākotnē monopola apstākļos.
"Protams, cilvēki bažījās, un arī iepriekšējā pieredze, kas bija 2014. gadā – mums tolaik jaunais uzņēmums "Clean R" piedāvāja slēgt jaunus līgumus, un mēs apkaimē pierunājām iedzīvotājus un 33% noslēdza līgumus, bet pēc mēneša viņi pacēla mums visiem maksu par atkritumu apsaimniekošanu. Līdz ar to, protams, cilvēki neuzticas.
Šeit jaunajā līgumā arī ir punkts par to, ka viņi var palielināt cenu, un mēs esam pārliecināti, ka tā notiks, jo patlaban mums līgumos cenas nav paceltas.
Izņemot to, ka atcelta vienreizēja izvešana mēnesī. Tas nozīmē, ka cilvēkiem, kam mēnesī sakrājas pustukšs konteineris, tagad būs jāmaksā par izvešanu divas reizes mēnesī, tātad par tukša konteinera izvešanu," saka Roms.
Arī Āgenskalna apkaimē iedzīvotāji atturīgi slēdzot par 40% sadārdzinātos līgumus ar atkritumu apsaimniekotāju "Tīrīga", jo vēlas sagaidīt KP lēmumu ierosinātajā pārkāpuma lietā par šo jautājumu, stāsta apkaimes pārstāvis Oto Ozols
"Sadārdzinājums var veidoties, bet tikai tad, ja tas ir godīgs sadārdzinājums. Šobrīd uzņēmums pasaka, ka jaunais piedāvājums ir vismaz par 40% dārgāks, jo jaunas mašīnas un šķirošanas vietas prasa ieguldījumus. Taču normālā biznesā, ja uzņēmums attīstās, tas sniedz kvalitatīvu pakalpojumu, ņem aizņēmumu un attīstās ilgtermiņa, arī konkurējot ar citiem uzņēmumiem. Taču šajā brīdī pilsētā tiek izveidots monopols un par jaunām mašīnām un atkritumu urnām maksās uzreiz iedzīvotāji.
Turklāt arī 20 gadu periodā neviens nesola, ka cena samazināsies. Tā ir vesela cilvēku paaudze, kas vienkārši dzīvos ar šādu izveidotu sistēmu," norāda Ozols.
Apkaimju biedrības iedzīvotājus aicina neslēgt jaunos līgumus par atkritumu apsaimniekošanu. Tikmēr operatora "Tīrīga" vadītājs Guntars Levics norāda, ka iedzīvotāju un juridisku personu aktivitāte līgumu slēgšanā patlaban ir augsta.
"Faktiski ir noslēgti līgumi ar daudziem namu apsaimniekotājiem, ar lielākajiem namu apsaimniekotājiem mēs esam tehniskā līguma saskaņošanas fāzē. Tāpat arī privātmāju iedzīvotāju aktivitāte arvien palielinās. Pēc mūsu aprēķiniem vidējais sadārdzinājums par nešķirotu atkritumu kubikmetru ir ap 10%. Runājot par atkritumu apsaimniekošanas maksu kopumā, tā pēdējos 10 gadus ir palielinājusies dabas resursu nodokļa ietekmē, jo tas ik gadu pieaug un ir būtiska daļa no atkritumu apsaimniekošas tarifa.
Līdz ar to neizbēgami, neskatoties uz to, vai atkritumu apsaimnieko viens vai otrs operators, maksa pakāpeniski aug," uzsver Levics.
Levics papildina, ka privātmāju iedzīvotāji arī turpmāk varēs bez maksas izmest šķirotos atkritumus jebkurā publiski pieejamā šķirošanas konteinerā, kā arī, vismaz piecām privātmājām vienojoties par konkrētu vietu, bez maksas novietot šķirošanas konteineru savā apkaimē.
Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas vadītājs Ģirts Beikmanis gan apstiprina, ka arī namu pārvaldītājiem ir daudz neskaidrību ar līgumu slēgšanu un novēloto KP lēmumu.
"Ir biedri, kuri pagaidām iepauzē un nenoslēdz šo līgumu. Bet ir biedri, kuri arī laikam sāk slēgt šos līgumus, jo baidās par to, ka, ja netiks atkritumi izvesti, tad būs vēl sliktāk. Loģiski būtu – ja ir viens atkritumu apsaimniekotājs, pakalpojumam vajadzētu kļūt lētākam. Bet šobrīd vairāk tiek runāts, ka pakalpojuma sadārdzinājums ir saistīts ar jaunām prasībām pret atkritumu apsaimniekotāju. Tad, protams, gan klienti, gan arī mēs kā pārvaldnieki gaidām, lai realizētos šī sistēmas sakārtošana," saka Beikmanis.
Rīgas apkaimju alianse, kas apvieno iedzīvotājus dažādos pilsētas rajonos, gatavo arī publisku vēstuli ar iebildumiem pret jauno atkritumu apsaimniekošanas sistēmu.
Visi fizisko un juridisko personu noslēgtie līgumi ar pašreizējiem sadzīves atkritumu apsaimniekotājiem Rīgā zaudēs spēku 15. septembrī.
Konkurences padome plāno sniegt savu lēmumu pirms 15. septembra. Pašlaik tā nosūtījusi faktu un iebildumu vēstuli iesaistītajiem dalībniekiem. No tiem saņemts rakstveida viedoklis. Tuvākajās dienās paredzēta arī mutvārdu uzklausīšana. Padome līdz septembrim plāno lemt par pagaidu noregulējumu, lai pabeigtu izmeklēšanu lietā. Tādējādi spēkā paliktu iepriekšējie līgumi par atkritumu izvešanu.
Līdz šim rīdzinieku atkritumus apsaimniekoja četras dažādas kompānijas par dažādiem tarifiem. Taču Rīgas dome lēmusi uz nākamajiem 20 gadiem visu atkritumu apsaimniekošanu uzticēt vienam operatoram – vairāku uzņēmumu izveidotajai akciju sabiedrībai "Tīrīga".