Mājsēde ir viens no jaunajiem stingrajiem ierobežojumiem, kas ieviesti uz laiku no 21. oktobra līdz 15. novembrim un ar kuriem cer mazināt Covid-19 izplatību Latvijā.
Izņēmumi un apliecinājums
Tiesa, mājsēdē ir paredzēti arī izņēmumi , piemēram, ja veic darba pienākumus vai dodas no darba un uz darbu. Šajā gadījumā jāaizpilda apliecinājums, kurā jānorāda vārds, uzvārds, personas kods, dzīvesvietas adrese, dzīvesvietas vai uzturēšanās vietas atstāšanas iemesls un laiks; darbavietas nosaukums, adrese un darba devēja vai tā nozīmētas kontaktpersonas tālruņa numurs.
Mājsēdes laikā ēdiena piegādes pakalpojumi drīkst strādāt.
Tāpat šajās stundās drīkst nebūt mājās, ja pārvietojas saistībā ar psiholoģiskā atbalsta, ārstniecības pakalpojumu, tai skaitā vakcinācijas pret Covid-19, saņemšanu vai dzīvnieku veterinārmedicīnisko aprūpi, vai diennakts aptiekas apmeklējumu. Izņēmums arī attiecas uz gadījumiem, ja ir jānokļūst līdz lidostai, ostai, dzelzceļa stacijai vai autoostai vai no tām.
Pēdējos divos gadījumos apliecinājumā jānorāda vārds, uzvārds; personas kods, dzīvesvietas vai uzturēšanās vietas adrese; dzīvesvietas vai uzturēšanās vietas atstāšanas iemesls un laiks, kā arī pakalpojuma saņemšanas vieta.
Laikposmā no pulksten 20 līdz 5 taksometra pakalpojumu, kā arī darba devēja nodrošinātu transportu var izmantot, lai dotos uz darbu vai no darba, saņemtu ārstniecības pakalpojumus vai dotos uz lidostu vai no lidostas, ostas u.tml.
Sabiedriskā transporta darbības laiks mājsēdes stundās nav jāierobežo. Tiesa, “Rīgas satiksmes” sabiedriskā transporta pēdējie reisi no galapunkta varētu izbraukt līdz aptuveni plkst. 21.
Patrulēs mājsēdes laikā
Galvenā ierobežojumu ievērošanu kontrolējošā iestāde ir Valsts policija. Tās priekšnieks Armands Ruks informēja, ka likumsargiem ir sagatavots plāns un sadalīti resursi tā, lai visu šo mēnesi nodrošinātu mājsēdes un citu ierobežojumu ievērošanu, vienlaikus veicot arī ikdienas pienākumus.
Tādēļ nākamo mēnesi policistiem būs jāstrādā pastiprinātā režīmā, iesaistot visas Valsts policijas amatpersonas, tajā skaitā Kriminālpolicijas darbiniekus un Valsts policijas koledžas kadetus un, protams, sadarbojoties ar pašvaldības policiju. Patrulēšanā palīgā nāks arī karavīri un zemessargi.
Policija sola būt elastīga un saprotoša, taču vienlaikus aicina iedzīvotājus neizmantot šo pretimnākšanu ļaunprātīgi un neveikt apzinātus pārkāpumus, jo tādā gadījumā tiek riskēts ar naudas sodu līdz 2000 eiro.
Cilvēki izprot ierobežojumu nepieciešamību
Latvijas Televīzijas sastaptie rīdzinieki ar izpratni izturas pret gaidāmajiem ierobežojumiem, lai arī tie radīs arī virkni neērtību.
"Viss kartībā. Vajag, strādāju aptiekā. Mēs būsim līdz septiņiem, un astoņos būšu mājās," pastāstīja rīdziniece Natālija.
Vladimiram mājsēde nepatīk. "Ļoti nepatīkami protams. Bet vajag kaut ko darīt, tā ir nopietna lieta. Esmu pensionārs, vairāk pasēdēšu mājās," viņš sacīja.
Sastaptie Daniels, Nikolas un Haralds priecājās, ka varēs pasēdēt mājās. Mācīties gan būšot grūtāk.
Rīdziniece Nadežda sacīja: "Vispār jau pagrūti, visi jau ir noguruši. Nevarēšu nekur braukt un satikties ar draugiem, darbā jānēsā maska."
Vietējā iedzīvotāja Karīna pastāstīja, ka viņai jaunie ierobežojumi ļoti traucēs, jo viņa strādā skaistumkopšanas salonā.
Savukārt Vija lasījusi par Covid-19 sertifikātu pirkšanu, tādēļ uzsver, ka stingrāki ierobežojumi vajadzīgi: "Man ir brīvdiena, neko nezinu. Man no rīta agri jāceļas, tāpēc neko nemainīs, bet nu vajadzēja gan, cilvēki izlaidušies līdz bezkaunībai. Nopērk sertifikātus."
KONTEKSTS:
Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.
Vēlāk valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize.
Tomēr nedēļu vēlāk, redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, vienojās no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviest tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi. Iecerēts, ka pēc tās ikdienas gaitas plašāk varēs atsākt tā dēvētajā "zaļajā režīmā", proti, ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.
Tikmēr slimnīcās turpina strauji augt stacionēto skaits, tādēļ pārtraukta plānveida stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana, izņemot atsevišķus pakalpojumus. Tiek arī meklēta iespēja atvērt papildu gultas Covid-19 slimniekiem un plānota rīcība krīzes scenārijā, kad ar Covid-19 slimniekiem aizņemto gultasvietu skaits sasniegtu 3000. Tādā gadījumā pie slimnīcām paredzēts izvietot moduļa tipa ēkas Covid-19 slimnieku ārstēšanai. Gultas plānots izvērst arī citviet, piemēram, sanatorijās un privātajās medicīnas iestādēs, bet kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem paredzēta hospitāļa izveide.