ĪSUMĀ:
- Valsts kancelejas darba grupa piedāvā 4 soļu plānu ierobežojumu mazināšanai.
- Plāns paredz no 7. aprīļa ļaut strādāt visiem veikaliem; izņēmums - tirdzniecības centri.
- Tajos brīvdienās sākotnēji strādāt varētu tikai pirmās nepieciešamības preču veikali.
- Ja saslimstība pašvaldībā ir zema, klātienē no aprīļa beigām varētu mācīties 1.-6. un 12. klases.
- Savukārt pārējie klātienē varētu mācīties divas dienas nedēļā.
- Valdība vēl nepanāca vienošanos par pakāpenisku ierobežojumu atvieglošanu.
- Premjers rosināja vispirms par plānu saņemt atzinumu no plašāka ekspertu loka.
Saslimstība Latvijā joprojām pārsniedz robežu, kas pēc tā dēvētā luksofora principa ļautu kādus ierobežojumus atcelt. Tomēr valdība meklē veidus, kā noteikumus atvieglot ar norunu, ka saslimstības pieauguma gadījumā ierobežojumi kļūs stingrāki.
OVG izstrādātie un valdībā skatīšanai iesniegtie priekšlikumi Covid-19 izplatību ierobežojošo pārskatīšanai paredz kopumā četrus secīgus soļus rīcībai pēc ārkārtējās situācijas beigām no 7. aprīļa.
Visos četros soļos, kas katrs plānots trīs nedēļas, paredzēta ierobežojumu mazināšana pie nosacījuma, ja Covid-19 saslimstības līmenis nepārsniedz konkrētu slieksni.
Lieto "Telegram"?
Seko mums un saņem svarīgākās ziņas pirmais ✍️
👉 Parakstīties uz jaunumu saņemšanu vari šeit!
Valsts kancelejas vadītājs Jānis Citskovskis atzīmēja, ka šis ir OVG piedāvājums pakāpeniskai izejai no esošajiem ierobežojumiem, kurā mēģināts sabalansēt sabiedrības un epidemiologu prasības.
Vairums ministru priekšlikumiem pauda atbalstu, tomēr lemšanu premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") atlika. Tikai sēdes laikā premjers uzzināja, ka ieteikumiem neesot pieaicināto ekspertu atzinuma.
"Es tiešām atvainojos, es to neuztvēru. [..] Mums tagad ir bijusi tā domu apmaiņa, mēs jau zinām, kur katrs apmēram stāv. Uzklausīsim, ko eksperti saka par visu, vai tas, ko OVG piedāvā, ir vai nav ar viņu piekrišanu vai risku vērtējumu," teica premjers.
Valdība diskusijas turpinās piektdien. Atsevišķi ministri par šādu soli gan bija neapmierināti, uzskatot, ka lemšana pārāk ievilkusies.
Turklāt viens no pieaicinātajiem ekspertiem Andris Šuvajevs teica, ka līdz piektdienai atzinuma sniegšanai laika ir par maz, kas izsauca Aizsardzības ministra Arta Pabrika ("Attīstībai/Par!") dusmas.
"Mums ir nepieciešams laiks, un mums ir nepieciešami dati, par kuriem mēs esam runājuši ar Pārresoru koordinācijas centru. Tā kā es nevēlētos, lai tas lēmums ir paļauties uz šo neformāli sastādīto ekspertu grupu kā tādu, kas sniegs galīgu vērtējumu par to, cik reāli vai nereāli ir pieņemt šāda veida soļus," paziņoja Šuvajevs.
Tikmēr aizsardzības ministrs atzīmēja: "Tad cik ilgi mēs varam muļļāties ar tiem ekspertiem. Es atvainojos. Mēs visu laiku kaut ko gaidām. Dzīve iet uz priekšu!."
Šuvajevs arī piebilda, ka, visticamāk, eksperti nerekomendēs nekādu ierobežojumu atvieglošanu, ņemot vērā, ka Eiropā saslimstība pieaug.
OVG un Valsts kancelejas vadītājs atzina – eksperti atzīmējuši, ka mērķis ir – uz 2021. gada 1. jūniju 14 dienu reģistrēto inficēšanās gadījumu kumulatīvais skaits uz 100 000 iedzīvotāju ir ne vairāk kā 200. Šo mērķi, pēc ekspertu domām, varot sasniegt ar pašlaik spēkā esošajiem ierobežojumiem, bet ne ar iecerēto četru soļu ierobežojumu mazināšanas plānu, atzina Citskovskis.
Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) valdības sēdē iebilda pret plāna priekšlikumu atcelt ierobežojumus tirdzniecībā, jo tas veicinātu pulcēšanos. Tā vietā varētu, piemēram, ieviest iespēju veikalos iepirkties pēc iepriekšēja pieraksta.
Veselības ministrs atzina, ka arī citas Eiropas valstis, piemēram, Vācija un Lielbritānija, ir publicējušas vairāku soļu plānus vasarai, kā notiks "dzīves normalizācija" dažādās jomās, un šāda plāna ieviešana Latvijā ir atbalstāma.
"[Plānā] atkarībā no situācijas tiek piedāvāts, kā varētu kāpt lejā no ierobežojumiem". "Lielākais ienaidnieks ir mūsu pašu nepacietība," piebilda Pavļuts.
Ko paredz OVG piedāvātais 4 soļu plāns?
1. solis – no 7. aprīļa.
(ja 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju nepārsniedz 400. Salīdzinājumam: 23. martā šis rādītājs bija 379,2):
- izglītība pēc reģionālā principa – klātienē 1.–6. klase, 12. klase, rotācijas princips 7.–11. klasei (divas dienas nedēļā klātienē), stundas ārtelpās;
- individuālās konsultācijas telpās;
- interešu izglītība/ profesionālās ievirzes izglītība ārtelpās grupās (līdz 10 cilvēkiem);
- profesionālajā izglītība – profesionālās kvalifikācijas iegūšanai nepieciešamā profesionālā praktiskā saturu apgūšana telpās grupās (līdz 5 cilvēkiem);
- nodarbības ārtelpās (līdz 10 cilvēkiem) jauniešiem un pusaudžiem, kuri pakļauti sociālās atstumtības riskam, personām ar atkarībām (pēc reģionālā principa), individuālās konsultācijas telpās;
- pulcēšanās divu mājsaimniecību ietvaros ārtelpās (līdz 10 cilvēkiem);
- darbojas visas tirdzniecības vietas, t.sk. ielu tirdzniecība un ielu tirdzniecības organizēšana. Brīvdienās tirdzniecības centros ar platību virs 7000 m2 strādā tikai:
- pārtikas,
- higiēnas,
- dzīvnieku barības,
- optikas preču veikali,
- aptiekas,
- grāmatnīcas,
- pakalpojumu sniegšanas vietas, piemēram, ķīmiskā tīrītava, apavu remonts, banku filiāles;
- piketi un gājieni (līdz 10 cilvēkiem).
2. solis – no aprīļa beigām.
(ja 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju nepārsniedz 320):
- profesionālajā izglītība – profesionālā kvalifikācijas iegūšanai nepieciešamā profesionālā praktiskā satura apgūšana klātienē grupās (līdz 10 cilvēkiem);
- profesionālās kvalifikācijas eksāmeni klātienē grupās (līdz 10 cilvēkiem), centralizēto eksāmenu kārtošana (līdz 10 cilvēkiem);
- 9. klasei obligātie diagnosticējošie darbi 27.–29.aprīlī klātienē grupās (līdz 10 cilvēkiem);
- muzeju/bibliotēkas/kultūrvietas apmeklējums individuāli (25 m2 uz cilvēku);
- pulcēšanās divu mājsaimniecību ietvaros telpās (līdz 10 cilvēkiem);
- bēres līdz 10 cilvēkiem (bez 2 mājsaimniecību ierobežojuma);
- ēdināšana ārtelpās;
- sporta inventāra noma telpās;
- tirdzniecības centri arī brīvdienās strādā pilnā apjomā (bez ierobežojumiem);
- praktiskās braukšanas apmācības AM, A1, A2 un A kategorijas vadītāja tiesību iegūšanai, un noslēguma pārbaudījuma kārtošana;
- atcelt ierobežojumus praktiskām mācībām dzelzceļa, autosatiksmes, jūrniecības un aviācijas apakšnozarē, pasažieru pārvadājumu, kravu pārvadājumu un bīstamo kravu pārvadājumu jomā, kas nepieciešamas C1, C1E, D1, D1E, C, CE, D, DE, TRAM, TROL kategorijas un bīstamo kravu pārvadāšanai.
3. solis – no maija.
(ja 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju nepārsniedz 250):
- nodarbības sporta zālē individuāli 50 m2 uz vienu cilvēku (peldbaseinos 25) un ne vairāk kā 8 cilvēki vienlaicīgi telpā);
- sports ārtelpās ar vienas treniņgrupas lielumu līdz 20 audzēkņiem;
- 1.–6. un 12.klase klātienē visā valstī, pārējās klases atbilstoši reģionu principam;
- centralizētu eksāmenu kārtošana skolās un augstskolās;
- skaistumkopšana pilnā apmērā;
- ēdināšanas pakalpojumi iekštelpās;
- brīvdabas pasākumi (auto/laivu) ar kontrolētu/ierobežotu apmeklētāju skaitu un epidemioloģiskās drošības pasākumiem.
4. solis – no jūnija.
(ja 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju nepārsniedz 200):
- sporta sacensības bez skatītājiem;
- atļauti fotopakalpojumi telpās;
- interešu izglītība telpās;
- nometnes bērniem un jauniešiem;
- kultūras jomas pasākumi ārtelpās, apmeklētāju skaits tiks vērtēts, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju.
Pēc tam sekotu organizēts ienākošais tūrisms ar "zaļajiem sertifikātiem", kultūras jomas pasākumi telpās, pieaugušajiem profesionālās pilnveides/tālākizglītības praktiskās daļas apguve klātienē grupās (10 cilvēki).