Valdība nolēma piešķirt naudu, “lai varētu teikt paldies mediķiem, kas mēnesi strādājuši pašaizliedzīgi un intensīvi’, sacīja premjers. Piemaksas mediķiem būs dažādas, un maksimālais apmērs sasniegs 50% no algas.
Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”) skaidroja, ka pašlaik ir rezervēti 8 miljoni eiro triju mēnešu piemaksām.
Piektdien Veselības ministrija izdos rīkojumu, kā nosaka kritērijus un vadlīnijas, pēc kuriem iestādes vadītājs nosaka personas, kas saņems piemaksu, un šīs piemaksas apmēru. Piemaksas varēs saņemt aprīļa sākumā, to rēķinās klāt pie marta algas, informēja Viņķele.
“Mazākais, ko valdība pašlaik var darīt, lai teiktu sirsnīgu paldies mediķiem,” piebilda ministre.
Martā piemaksas saņems tās personas, kuras bijušas tieši iesaistītas Covid-19 izplatības mazināšanā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā nodarbinātie, mediķi un citi speciālisti, kas strādā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā “Latvijas infektoloģijas centrs”, Laboratorijas dienestā, kā arī analīžu nodošanas punktos. Kopumā tie ir cilvēki, kuri brauc uz izsaukumiem, ņem analīzes, strādā laboratorijās, veic epidemioloģisko uzraudzību un citus būtiskus darbus.
Tāpat piemaksas noteiks Slimību profilakses un kontroles centra un Nacionālā veselības dienesta speciālistiem, kā arī Veselības ministrijas darbiniekiem, kuri katru dienu nodrošina operatīvo vadību, pieņem lēmumus, izstrādā rekomendācijas, lemj par papildu pasākumu uzsākšanu un operatīvi reaģē uz situācijas izmaiņām.
Par martu šiem cilvēkiem piemaksa būs līdz 50% no mēnešalgas.
Savukārt no aprīļa līdz maijam piemaksa būs līdz 20% no mēnešalgas. Šajos mēnešos prognozēts, ka tās saņēmēju loks būs plašāks, pieļaujot, ka, Covid-19 izplatoties, arī slimnīcām, tai skaitā reģionos, pieaugs darba apjoms.
Vienlaikus ģimenes ārstiem martā piemaksas būs līdz 30%, bet aprīlī un maijā – 20% no pie darba algas.
Jau šobrīd ģimenes ārsti pastiprināti strādā ar pacientiem, kuriem ir Covid-19 saslimšana, un personām, kuras noteiktas kā kontaktpersonas. Tāpat pieaudzis darba apjoms, konsultējot citus pacientus, ņemot vērā, ka visās ārstniecības iestādēs tiek samazināts sniegto pakalpojumu apjoms.
Piemaksas būs arī farmaceitiem, kas var nonākt saskarē ar Covid-19 pacientiem, tāpat pieaugusi darba intensitāte, konsultējot cilvēkus. Finansējums aptiekām tiks novirzīts atbilstoši izsniegtajam kompensējamo medikamentu recepšu apjomam laika periodā no 2020. gada 1. marta līdz 31. maijam – 0,71 eiro par vienu recepti, nosakot, ka finansējumu aptiekas var izlietot tikai farmaceitu piemaksām.
Lai piemaksas tiktu noteiktas tiem, kuri ir vistiešākajā mērā iesaistīti Covid-19 seku mazināšanā, tiks lemts par konkrētiem kritērijiem un izmaksas kārtību. Apkopojot informāciju par faktiskajām izmaksām, Veselības ministrija iesniegs Finanšu ministrijai pieprasījumu par finansējuma piešķiršanu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem atbilstoši faktiski nepieciešamajam apmēram, nepārsniedzot astoņus miljonus eiro.
Plānots, ka piemaksas atbilstoši iesaistei institūcijas varēs izmaksāt pa mēnešiem kopā ar darba samaksu. Līdz ar to pirmās piemaksas par martu varētu būt aprīļa sākumā.
KONTEKSTS:
Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim. Šajā laikā noteikti ierobežojumi un aizliegumi, kas iedragājuši daudzu uzņēmumu darbību. Atbalstam uzņēmējiem un iedzīvotājiem valsts mobilizējusi līdzekļus nedaudz vairāk kā 2 miljardu eiro apmērā.
Pasaulē izplatoties jaunajam Covid-19 vīrusam, Pasaules Veselības organizācija atzina, ka saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.