Valmieras 5. vidusskolas policijas novirziena 10. klasei tuvcīņas un pašaizsardzības stundā skolēni šonedēļ apgūst jaunu tēmu - atbrīvošanās no satvēriena. Stundu sarakstā ir arī tādi mācību priekšmeti kā kriminālistikas pamati un šaušanas mācība, kur apgūst policistiem nepieciešamās iemaņas.
“Es tā kā vairāk vēlētos iet uz kriminālistiku. Man ļoti tas patīk, un kaut kāds patriotisms ir sevī un apzinība, ka es varu kaut ko varbūt mainīt nākotnē, palīdzēt kādam,” saka policijas klases skolniece Santa. “Var ķert noziedzniekus, var cilvēkus, kas dara nelikumīgas lietas, iebāzt aiz restēm,” stāsta skolnieks Mārtiņš.
Tomēr liela daļa skolēnu arī atzīst, ka vēl nezina, vai nākotni vēlas saistīt ar policista profesiju, turklāt nav arī īsti skaidrs, kurā augstskolā mācības varētu turpināt. Kā uzskata Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko, Valsts policijas koledža pašlaik ir vienīgā specializētā mācību iestāde, kas sagatavo policijas darbiniekus, tomēr - ne pietiekami kvalitatīvi. Pēc Policijas akadēmijas likvidēšanas 2010.gadā policistu apmācību kvalitāte pēdējo gadu laikā būtiski kritusies, kas arī ir viens no galvenajiem iemesliem darbinieku trūkumam policijā.
“Es uzskatu, ka ir nepieciešams atjaunot Policijas akadēmiju, lai mēs varam sagatavot pilnvērtīgus kadrus policijai. Neviena cita mācību iestāde mums nevar piedāvāt ne izmeklētājus, ne kriminālekspertus, ekspertus kriminālistus,” norāda Mitrošenko.
Policijas akadēmijas likvidācija nozarei ir liels solis atpakaļ – uzskata Mitrošenko, norādot, ka tas negatīvi ietekmējis arī profesijas prestižu sabiedrībā.
Lai veicinātu darbinieku pieplūdumu policijā, pagājušajā gadā tika uzsākts darbs pie jaunās atalgojumu sistēmas izstrādes. Tā paredz, ka katrs policists līdz ar šī gada janvāri saņems algas pielikumu vidēji 100 eiro apmērā.
Tomēr Vidzemes reģiona pārvaldē darbinieku trūkumu policijā nesaista ar nepietiekamu atalgojumu, un arī policijas klases audzēkņiem tas nav bijis šķērslis, lai nākotni saistītu ar šo profesiju. “Varbūt tikt tiešām tas atalgojums nebūtu liekams pirmajā vietā, jo ir daudzas profesijas, kur saņem daudz mazāku atalgojumu, bet tik un tā cilvēki dzīvo, strādā un arī sevišķi nesūdzas par to,” saka policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks.
Vidzemes reģionā policijā pašlaik ir 30 vakantas vietas. Visvairāk trūkst tieši kārtībnieku un jaunāko inspektoru.