Latvijas apdraudējuma līmenis sasniedzis tādu sarežģītības pakāpi, ka valsts aizsardzība tikai ar militāriem līdzekļiem vairs nav pietiekama. Valsts iedzīvotāji atbild par sevi un savām ģimenēm un tuviniekiem sākotnējā krīzes vai kara posmā. Jāstiprina sabiedrības pārliecība par esošā dzīvesveida saglabāšanu un aizstāvēšanu. Šādas tēzes lasāmas jaunajā AM informatīvajā ziņojumā par visaptverošas valsts aizsardzības sistēmas ieviešanu.
Dokuments ir kā uzsaukums visām institūcijām un iedzīvotājiem jau tagad saprast, kā rīkoties krīzes vai kara situācijā.
"Negribētu, ka iedzīvotāji uztver šo dokumentu kā kaut ko ārkārtēju. Šādos apstākļos mēs dzīvojam jau no 2014. gada. Mums ir jāstiprina gan kritiskā domāšana, gan arī kopumā sistēma, kura rada iedzīvotājiem paļāvību uz to, ka pie jebkuras notikumu attīstības mēs zināsim, ko darīt, un arī esam pārliecināti paši par sevi," sacīja AM valsts sekretārs Jānis Garisons.
Dokuments jau izsaucis plašu reakciju medijos, it īpaši AM aicinājums izvērtēt iespēju sabiedriskās vietās būvēt bunkurus. Ministrijā gan norāda – nekādu konkrētu plānu par bumbu patversmju būvēšanu nav.
"Tas, ar ko būtu jāsāk – vienkārši ar diskusiju, vai vajag [būvēt bunkurus]. Ja vajag, tad kā, un kā mēs viņus izmantosim," skaidroja AM valsts sekretārs.
Visaptverošajā aizsardzībā iekļauta arī sabiedrības psiholoģiskā noturību. Tā nozīmē nepakļaušanos viltus ziņām un negatīvām kampaņām pret valsti. Pētniece Ieva Bērziņa norāda – Latvijā šajā jomā lielākie izaicinājumi ir mazināt plaisu starp sabiedrību un valsti, kā arī tautībām.
"Tas, kā tas tajā dokumentā ir ierakstīts, manuprāt, ir ļoti labi noformulēts, ka piederība valstij ir abstrahējoties no kādas saistības ar etnisko grupu, liekot pirmajā plānā valsti, pēc tam kādus etniskos aspektus," teica Bērziņa.
Visaptverošās valsts aizsardzības sistēmas ieviešanas ziņojums šobrīd ir nodots saskaņošanai starp ministrijām. Dokumentā paredzēts, ka līdz nākamā gada 1. augustam visām ministrijām, kā arī citām iestādēm un organizācijām jāizstrādā konkrēti priekšlikumi, kā tām rīkoties krīzes gadījumā.