Ārstu prognozes par to, ka šosezon gripas vīruss būs īpaši aktīvs, ir piepildījušās. Jau gandrīz mēnesi Latvijā plosās gripas epidēmija, un ar gripas vīrusu sasirgušo skaits tikai pieaug. Pagājušajā nedēļā vien klīniski apstiprināti 557 saslimšanas gadījumi. Zināms, ka vienīgais veids, kā sevi droši pasargāt, ir vakcinācija pret to, un īpaši riska grupas tika aicinātas potēšanos neatlikt.
"Vakcinēties pret gripu nav par vēlu. Latvijā gripas epidēmija velkas parasti līdz pat 12 nedēļām.
Pirmā parasti ir A gripa, sezonālā, un pēc tam, lielākoties uz pavasari, aiziet B gripa. Tas nozīmē, ka cilvēki, kuri saslims ar A gripu, var paspēt izslimot uz pavasari arī ar B gripu. Tā mēdz būt," pastāstīja ģimenes ārsts Andis Baumanis.
Liela interese par vakcināciju bijusi rudens beigās.
"Vakcīnu vienā brīdī bija ļoti maz. Tikko es biju aptiekā, šobrīd aptiekā stāv septiņas vakcīnas. Ja pacientam tāda vēlme ir, pat šobrīd es varētu septiņus cilvēkus vakcinēt," pastāstīja ārsts.
Arī Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) aicina saņemt poti, īpaši tos iedzīvotājus, kuriem tā pienākas bez maksas. Tādi ir bērni, seniori, cilvēki ar hroniskām saslimšanām un vēl citas riska grupas.
Par iespēju potēties gan vispirms jāpavaicā ģimenes ārstam. Ja ģimenes ārsts nepotē vai viņam vakcīnu nav, izveidots īpašs saraksts ar ārstniecības iestādēm, kurās vakcīnu var saņemt bez maksas. Tiesa, šādu iestāžu nav daudz un tās ir samērā maz pašvaldību.
"Tās ir apmēram 17 vietas visā Latvijā, Rīgā un reģionos. Tā kā varētu būt situācija, ka tieši tajā pilsētā, kur cilvēks dzīvo, nav pieejama vakcīna. Bet vakcīnu ir iespējams sameklēt kādā citā vietā, arī par valsts līdzekļiem. Attiecīgi tas ir riska grupām," pastāstīja SPKC pārstāve Ilze Arāja.
Konkrētajā sarakstā redzams, ka patlaban valsts apmaksātas vakcīnas pret gripu neatkarīgi no ģimenes ārsta vai dzīvesvietas pieejamas atsevišķās ārstniecības iestādēs un ārstu praksēs Rīgā, Liepājā, Tukuma novadā, Balvos, Gulbenē, Talsos, Ventspilī un Daugavpilī. Saraksts ir mainīgs.