Dienas ziņas

Inficētām personām neaptur sertifikāta darbību

Dienas ziņas

Vēl nevienojas par stingrākiem ierobežojumiem

Skābekļa koncentratori palīdz atbrīvot gultas slimnīcās

Valsts apmaksātie skābekļa koncentratori var palīdzēt atbrīvot slimnīcu gultas; interese pagaidām – ļoti zema

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Skābekļa terapijas pakalpojumu mājās no valsts līdzekļiem var saņemt aptuveni divus mēnešus. Skābekļa koncentrāts pienākas gan hroniskiem pacientiem, kuriem tas būs nepieciešams līdz mūža beigām, gan arī subakūtiem pacientiem – tādiem, kuriem skābekļa terapija vajadzīga vien uz laiku, izrakstoties no slimnīcas pēc kādas akūtas saslimšanas. Sākotnēji prognozes liecināja – skābekļa terapiju vēl šogad varētu nodrošināt aptuveni 600 pacientiem, taču šobrīd šo pakalpojumu nesaņem pat 30. Kādēļ tā?

"Vaivaru" rehabilitācijas centrā sastaptā 70 gadus vecā Vēsma Zālīte ar Covid-19 ļoti smagā formā saslima maija sākumā. Viņa nupat bija saņēmusi pirmo "Pfizer/BioNTech" vakcīnas devu, bet otro nepaguva, jo saslima. Piecus mēnešus pēc izslimošanas viņai aizvien vajadzīgs skābekļa atbalsts.

"Man slimnīcā jau bija skābeklis, šeit arī ir skābeklis nepieciešams, tikai tagad es to elpoju mazāk nekā slimības sākumā. Respektīvi, antivakseris es neesmu. Es biju vakcinējusies ar pirmo devu. Un es pēc tās pirmās devas saslimu. Es to otro devu nesagaidīju," viņa pastāstīja.

Vaivaru rehabilitācija centra paciente Vēsma Zālīte.
Vaivaru rehabilitācija centra paciente Vēsma Zālīte.

Sākotnēji Vēsma gulējusi mājās un domājusi, ka izslimo plaušu karsoni, taču vēlāk jau nonākusi slimnīcā, pat reanimācijā. Slimības vēsturē kundzei stāv ieraksts, kas vēsta par Covid-19 saslimšanu un 80–90% skartiem plaušu audiem.

Kundze šobrīd atgūstas no slimības "Vaivaru" rehabilitācijas centrā un ir pilnīgi pārliecināta – skābekļa koncentrators gan slimības akūtajā fāzē, gan pēc tās ir nenovērtējami svarīgs, un valsts apmaksātā skābekļa terapija ir pareizs solis.

Iespējams, informētības trūkuma dēļ interese par valsts apmaksātajiem skābekļa koncentratoriem mājās – ļoti zema
00:00 / 03:35
Lejuplādēt

"Tas ir ārkārtīgi svarīgi cilvēkiem, kuriem ir bijis samērā plašs tas plaušu bojājums, jo es pat nesaprotu, kā viņi var atkopties bez šī plaušu aparāta mājās. Man bija 74 [procenti] skābeklis, kad veselam cilvēkam sākas no 95 uz augšu. Tad slimnīcā sākumā uzlika mazāku to koncentrāciju, bet to var palielināt. Es biju 12 dienas reanimācijā. Man jau kardiologs teica: "Malacis, ka izdzīvojāt!" Nu, visu laiku ir jāelpo skābeklis, jo plaušu bojājums ir liels. Tā kā es to koncentratoru tiešām iesaku tiem, kuri smagi pārslimojuši," Latvijas Radio pastāstīja Vēsma.

Šobrīd viņa skābekļa koncentratoru lieto arvien mazāk, tāpēc lūgt to nodrošināt mājās, viņai, visticamāk, nevajadzēs. Tomēr ir virkne dažādu hronisko slimnieku un pacientu pēc akūtām saslimšanām, kuriem šāds skābekļa koncentrators būtu vajadzīgs arī mājās. Latvijā šo pakalpojumu valsts apmaksā vien aptuveni divus mēnešus.

Iespēju izmanto gaužām maz

Vaivaru rehabilitācijas centra valdes priekšsēdētāja Anda Nulle skaidroja, ka sistēma ir izveidota neticami ātri un strādā ļoti labi, taču, iespējams, informācijas trūkuma dēļ šobrīd gan hronisko, gan subakūto pacientu, kuriem būtu izsniegts šis skābekļa koncentrators, vēl aizvien ir gaužām maz.

Kopš valsts šo aparātu izmantošanu arī dzīvesvietā apmaksā, "Vaivari" skābekļa koncentratorus izsnieguši 13 pacientiem ar hronisku elpošanas nepietiekamību un 16 pacientiem pēc Covid-19 izslimošanas.

"Tas ir ļoti maz. Mēs tiešām bijām gatavojušies daudz lielākam pieprasījumam. Bet es domāju, ka šeit informācijas aprite nav pietiekami laba. Nav pietiekami informācijas vai komunikācijas ar ārstiem. Un, iespējams, ka šobrīd tas bremzējas sakarā ar to, ka ir šie izmeklējumi jāveic un tiešām nopietna dokumentācija jāaizpilda. Es domāju, ka hronisko [pacientu] plūsma pakāpeniski pieaugs, bet par subakūtajiem pacientiem – es domāju, ka šī līkne pieaugs. It sevišķi tagad, kad dramatiski Covid-19 līkne iet uz augšu," teica Nulle.

Vaivaru rehabilitācijas centra valdes priekšsēdētāja Anda Nulle.
Vaivaru rehabilitācijas centra valdes priekšsēdētāja Anda Nulle.

Patlaban liela daļa skābekļa koncentratoru atrodas noliktavās. Daži jau sapakoti, lai uzsāktu ceļu pacientu mājām, tomēr "Vaivaros" sagaidītu, lai interese par skābekļa terapiju mājas apstākļos būtu lielāka un uz aparātiem noliktavās nekrātos putekļi.  

Bija plānots šogad vien terapiju mājās apmaksāt aptuveni 600 pacientiem. "Vaivaru" vadītāja sacīja – iespējams, daļa pacientu un ārstu to neizmanto, jo vēl nezina. Pacientam pēc Covid-19 izslimošanas ir iespēja vērsties pie sava ģimenes ārsta, bet galvenokārt šādu nepieciešamību būtu jāpamana ārstam Covid-19 nodaļā. Skābekļa koncentratori varētu atbrīvot gultas vietas slimnīcās.

Lai vairotu šī pakalpojuma izmantotāju skaitu, par šādām iespējam atkārtoti tiek informētas pacientu organizācijas. Tāpat informācija tiek atgādināta arī ārstiem.

Vaivaru rehabilitācijas centra vadītāja uzsvēra – lai nodrošinātu skābekļa terapiju mājās, ārstējošajam ārstam, kurš saprot, ka pacientam šāda terapija ir nepieciešama, stacionārā jāorganizē asins gāzu analīze un jāraksta nosūtījums. Tālāk jau pacients vai viņa tuvinieki var vērsties Vaivaru tehnisko palīglīdzekļu centrā Rīgā, Ventspils ielā 53.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti