Nepieciešamā līmeņa pielaides valsts noslēpumam nepiešķiršana vai zaudēšana maksājusi amatu ne vienam vien augsta līmeņa valsts pārvaldes darbiniekam. Pavisam nesen amatu tādēļ bija spiesta pamest Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane, savulaik arī valsts kancelejas vadītāja Elita Dreimane un tieslietu ministre Baiba Broka.
To, kāpēc attiecīgā pielaide netiek piešķirta vai pagarināta, personas nekad neuzzināja, un tas parasti devis pamatu dažādām spekulācijām publiskajā telpā.
Grozījumi likumā tapuši, sekojot Satversmes tiesas spriedumam, kas pielaides valsts noslēpumam piešķiršanas procedūrā konstatēja vairākas neatbilstības Satversmei. Līdz ar Satversmes tiesas spriedumu uzdots sakārtot jomu.
Jaunajos likuma grozījumos paredzēts, ka turpmāk cilvēkam būs tiesības noskaidrot iemeslus, kādēļ pielaide nav piešķirta. Atteikumu varēs arī pārsūdzēt tiesā. Gala lēmums par to, kurai tiesai uzticēt ar pielaidēm valsts noslēpumam saistītās lietas, pieņems Saeimas deputāti.
Ministru kabineta komitejā pirmdien, 7.augustā, raisījās strīdi par to, kurai tiesai būtu jāskata prasības par pielaides nepiešķiršanu. Lai gan darba grupas vērtējumā tai būtu jābūt Augstākajai tiesai,
tās pārstāvji pārliecināja ministrus, ka tā nav viņu kompetence – pārbaudīt lietas faktiskos apstākļus. Tāpēc šīs lietas skatīs Administratīvā apgabaltiesa.
Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta priekšsēdētāja Veronika Krūmiņa stāsta, ka Augstākā tiesa lietas neskata pēc būtības, tādēļ tai šādus pienākumus uzticēt nevarot:
Savukārt pēc pieciem gadiem ikvienam, kas saņēmis atteikumu, būs iespēja uz pielaidi pretendēt atkal.