Pēc ministrijas pārstāvju paustā, Atkritumu apsaimniekošanas likums nosaka, ka publisko iepirkumu vai publisko un privāto partnerību regulējošos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā atkritumu apsaimniekošanas līgums var tikt noslēgts uz laiku, kas nepārsniedz 20 gadus.
Runājot par to, vai ministrija iesaistīsies gadījumā, ja Konkurences padome (KP) uzliks aizliegumu iedzīvotājiem slēgt līgumus ar AS "Tīrīga", VARAM norāda, ka atkritumu apsaimniekošana ir pašvaldības autonomā funkcija. "Savu funkciju izpildes uzraudzība, tai skaitā atkritumu apsaimniekotāja izvēle, ir pašvaldības kompetences jautājums, attiecīgi šis jautājums ir ārpus ministrijas kompetenču loka," pauž VARAM.
Vienlaikus ministrija norāda, ka atkritumu apsaimniekošana domei ir jānodrošina neatkarīgi no KP lēmuma, nodrošinot arī pakalpojuma nepārtrauktību.
"Šo nosacījumu neietekmē arī Atkritumu apsaimniekošanas likumā noteiktais, ka līgumi par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, kurus noslēdzis sadzīves atkritumu radītājs un iepriekšējais sadzīves atkritumu apsaimniekotājs, zaudē spēku triju mēnešu laikā no dienas, kad pašvaldība ir noslēgusi jauno līgumu," skaidro ministrijā.
Attiecīgi Rīgas domei būs jāatrod tiesisks risinājumus (vai pagaidu risinājums), lai nodrošinātu atkritumu apsaimniekošanu atbilstoši normatīvā regulējuma prasībām arī tad, ja KP lems uz laiku apturēt līgumu slēgšanu.
Tikmēr Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes vadītāja Evija Piņķe aģentūrai LETA norādīja, ka saistošie noteikumi, kuros tiks atrunāti vairāki tehniski jautājumi saistībā ar atkritumu izvešanu pēc 15.septembra, jau šonedēļ tiks skatīti atbildīgajā domes komitejā.
Ja gadījumā KP uzliks pagaidu aizliegumu iedzīvotājiem slēgt sadarbību ar "Tīrīga", pašvaldībai steidzamības kārtā būs jāmeklē jauns pagaidu pakalpojuma sniedzējs.
KONTEKSTS:
Līdz šim rīdzinieku atkritumus apsaimniekoja četras dažādas kompānijas par dažādiem tarifiem. Taču Rīgas dome lēmusi uz nākamajiem 20 gadiem visu atkritumu apsaimniekošanu uzticēt vienam operatoram – vairāku uzņēmumu izveidotajai akciju sabiedrībai “Tīrīga”.
Taču konstatēts, ka jaunais piedāvājums ir vismaz par 40% dārgāks. Uzņēmējs skaidro, ka jaunas mašīnas un šķirošanas vietas prasa milzīgus ieguldījumus.
Konkurences padome līdz šim vairākkārt ir norādījusi, ka tik lielā tirgū kā Rīga monopols uz 20 gadiem var lielā mērā iznīcināt konkurenci, tādējādi cenu politiku diktēs viens uzņēmējs. Tāpēc jūlijā Konkurences padome ierosinājusi pārkāpuma lietu par dominējoša stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un vēlas iesaldēt līguma pārslēgšanas procesu ar pagaidu noregulējumu.
Dome, neraugoties uz KP darbībām, neplāno apturēt apsaimniekotāju līgumu slēgšanu ar akciju sabiedrību "Tīrīga".