Panorāma

A. Navaļnija saindēšana: "Novičok" atrod uz viesnīcas ūdens pudeles

Panorāma

Pedagoga trūkuma dēļ matemātiku mācīs tētis

Kā palīdzēt ģimenēm, kurās aug "mūžīgie bērni"?

Vecāki, ierēdņi un politiķi kopā meklēs risinājumus atbalstam ģimenēm ar «mūžīgajiem bērniem»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 1 mēneša.

Asistentu nav, izdegšana ir neizbēgama, valsts un pašvaldību pakalpojumi nesasniedz mērķi. Tās ir vien dažas no acīmredzamākajām problēmām, ko izgaismoja mediju pētījumā “Mūžīgie bērni”. Kā resursus tērēt jēgpilnāk, lai šiem bērniem un viņu vecākiem nodrošinātu sociāli un ekonomiski aktīvu dzīvi? Atbildes uz šiem jautājumiem sola tuvāko divu mēnešu laikā.

Bērnu vecāki, asistenti, valsts ierēdņi, pašvaldību darbinieki un politiķi – viņi visi reizi nedēļā turpmāk tiksies īpaši izveidotā “Inovācijas laboratorijā”. Tajā meklēs risinājumus asistentu, dienas centru un vēl citām problēmām, kādas spilgti izgaismoja Latvijas Televīzijas, Latvijas Radio un pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” kopā veiktais pētījums “Mūžīgie bērni”.

Paši bērni gan šoreiz līdzi nav paņemti, bet to, kāda ir šo ģimeņu ikdiena, demonstrē ar sabiedrisko mediju sagatavoto sižetu palīdzību. Vecāku iniciatīvas grupas “Mēs negribam izdegt” dalībnieces pagaidām vēl ar zināmu piesardzību gaida kādus rezultātus.

“Šis ir kaut kas jauns, tad varbūt ir vērts pamēģināt. Bet tādas lielas cerības man noteikti nav,” atzīst iniciatīvas “Mēs negribam izdegt” pārstāve, Evitas mamma Agita Šulca.

Forma šoreiz atšķiršoties no darba grupām vai Saeimas komisiju sēdēm, kurās mammas piedalījušās neskaitāmas reizes. Vismaz šādā sastāvā noteikti neviena darba grupa vēl nav bijusi, saka Vineta Grigāne-Drande, kuras dēlam Jēkabam kopš dzimšanas ir bērnu cerebrālā trieka.

“Tā iemesla dēļ es teicu – jā, es meklēšu laiku, lai šeit būtu un lai skatītos, kā tas attīstās tālāk. Jo mēs kā vecāki esam gatavi izmantot jebkuras metodes, lai sasniegtu mērķi, un mēs esam gatavi nākt pretī arī šai iniciatīvai. Tiešām ļoti ceram, ka vismaz pa mazam pilienam, pa mazam pilienam šī sistēma mainīsies un sasniegs tos rezultātus, uz ko mēs visi ejam un ceram,” norāda Vineta.

Problēmas Labklājības ministrijai ir zināmas gadiem. Līdz šim bijis tā, ka nauda daudziem pakalpojumiem ir atvēlēta, bet ne visiem šie pakalpojumi ir vajadzīgi, ne visiem vienlīdz pieejami. Šoreiz sarunās visiem kopā sola sniegt atbalstu pēc būtības.

“Arī pieeja ir citādāka. Tā nav saruna vienkārši pie galda, bet gan, kā pēc tam tiks parādīts un izstāstīts, visi tie veidi, kādā šī laboratorija strādā. Tā ir tiešām jauna, inovatīva pieeja. Mēs patiešām ceram, ka, beidzoties laboratorijai, mēs saņemsim priekšlikumus, kuri būs ieviešami un īstenojami dzīvē,” saka labklājības ministre Ramona Petraviča (“KPV LV”).

Potenciālajiem risinājumiem jābūt pēc diviem mēnešiem, bet tad tos vēl testēšot praksē.

“Rezultātā būs vajadzīgi vai nu grozījumi likumos, vai Ministru kabineta noteikumos. Tāpat būs vajadzīga budžeta līnija. Būs vajadzīgi apmācīti darbinieki, kas to varēs darīt, un būs vajadzīgi sociālie darbinieki, kas to varēs ieviest. Tad mēs zināsim, kādā veidā, kādā secībā, cik daudz, kam, kas,” norāda Valsts kancelejas direktora vietniece valsts pārvaldes jautājumos Inita Pauloviča.

Tas prasīšot zināmu laiku, tomēr tik vērienīga valsts pārvaldes resursu pārskatīšana līdz šim vēl neesot notikusi.

KONTEKSTS:

Latvijas Radio, Latvijas Televīzija un pētnieciskās žurnālistikas centrs „Re:Baltica” organizēja sižetu sēriju „Mūžīgie bērni”. Tajā stāstīja par problēmām, ar kurām saskaras ģimenes, kurās aug bērni ar smagiem funkcionāliem traucējumiem. 

Projektā atklāts daudz nepilnību gan atbalsta personu pieejamībā, gan arī birokrātijas labirinti un vēl virkne citu problēmu. Ar aicinājumu labot esošās nepilnības sabiedriskie mediji atbildīgajām amatpersonām iesnieguši atklātu vēstuli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti