Vainīgie atrasti, sekojot vēja virzienam
Vispirms, kā iepriekš VVD pārstāve Maruta Bukleviča atzina portālam LSM, trešdien dienests saņēmis iedzīvotāju sūdzības par smaku Vecmīlgrāvi un devies pārbaudēs. Tika pārbaudīti gan Vecmīlgrāvī, gan Bolderājā un Kundziņsalā strādājošie uzņēmumi. VVD nenoskaidroja smakas izcelsmi, taču lūdza "B.L.B Baltijas terminālis" samazināt kuģa iekraušanas ātrumu.
Taču, sekojot pilsētā valdošajam rietumu vēja virzienam, vides dienestam Kundziņsalā un Bolderājā izdevies uziet iespējamo smirdes izraisītāju.
Tur kādā kuģī pārkrauti naftas produkti maksimālā režīmā. VVD ir paņēmis arī iekrauto naftas produktu paraugus.
Bukleviča Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" skaidroja, ka paši naftas produkti nerada smaku. Taču smirde veidojas no vielas, ko pievieno naftas produktiem. Precīzi gan izraisītāju varēs noteikt pēc analīzēm. Turklāt darbi notikuši lielā steigā, kas smaku pastiprināja.
«PARS termināls» birojā uz telefonzvaniem trešdien neatbildēja.
Ameriks piedraud slēgt termināli
Kas ir "PARS termināls"?
Saskaņā ar «Lursoft» ziņām Tvaika ielā 7a reģistrētā SIA «PARS termināls» dibināta 2002. gadā. Pērn tā apgrozījusi 13,9 miljonus eiro, bet nopelnījusi 664 tūkstošus. «PARS termināls» valdes priekšsēdētājs ir Krievijas pilsonis Deniss Šestakovs, bet valdē strādā Baltkrievijas pilsonis Uladzimirs Dzjamidavs un Aigars Reķis. Firmas īpašnieku kompānijas reģistrētas Kiprā.
Tie, kas trešdien sajūta smaku, stāsta, ka tā atgādina gāzi. Tieši kodīgās smakas dēļ, iespējams, diviem 12 un 13 gadus veciem pusaudžiem Vecmīlgrāvja 31.vidusskolā trešdien kļuva slikti.
Gāze samulsina tūristus un satrauc vietējos iedzīvotājus
Pēc sešiem vakarā nepatīkamo smaku Vecmīlgrāvja tuvumā joprojām varēja just pat uz garāmbraucošā kruīza kuģa "Isabelle", kas bija ceļā uz Zviedriju. "Šausmīga gāzes smaka, kas ir sajūtama pat kuģa iekšpusē, nav nemaz jāiet ārā. Pēc tam mēs izgājām laukā vienkārši skatīties, kas notiek. Nenormālākā smaka. Tie cilvēki, kas tur dzīvo... Tas taču ir ārprāts," par braucienā pieredzēto atminas pasažieris Jānis. "Un ārzemju cilvēki, kas šeit brauc, viņi prasa, vai ir notikusi kāda traģēdija. Nu, ko tu tam cilvēkam vari atbildēt?" retoriski jautādams, piebilst Jānis.
Neziņa un savlaicīgas informācijas trūkums ir tas, kas visvairāk satrauc divu vienpadsmit mēnešu vecu bērnu māmiņu, Vecmīlgrāvja iedzīvotāju Kristīni Eitminoviču.
Viņa uztraucas, vai smaka nevar kaitēt cilvēka veselībai. "Sajūtu smaku. Nevar saprast, vai sērūdeņradis vai gāze, vai vēl kaut kas. Zvanu uz vides dienestu. Viņi man saka – "Ejiet mājās, sēdiet, aizveriet logus!" Es jautāju, kādi ieteikumi. Viņi tā - "Nu, maksimums, ko jūs varat izdarīt, ir piezvanīt uz 112. Viņi jums varbūt ieteiks kaut ko darīt"," pieredzēto atstāsta Eitminoviča. "Tas nav normāli. Ir jābūt tā, ka, ja kaut kas notiek, ir ieslēgta tā avārijas signalizācija, lai cilvēki zina, ka kaut kas noticis un brauc projām," viņa ir neapmierināta.
Jau ziņots, ka pagājušās otrdienas vakarā Vecmīlgrāvī bija jūtama asa gāzes smaka, kuras avots aizvien nav noskaidrots. Toreiz smaku izraisīja gaistošā viela merkaptāns – to mēdz pievienot gāzei, lai vieglāk varētu konstatēt iespējamo gāzes klātbūtni apkārtējā vidē. Smakas dēļ uz slimnīcu aizveda divus kāda termināļa darbiniekus.
Arī iepriekš iedzīvotāji ziņojuši, ka reizēm jūt asu gāzes smaku Vecmīlgrāvī un tā apkārtnē, vainojot tajā netālo ostu un tur esošo gāzes krātuvi.