Panorāma

Vieglatlētu sagatavošanas klupšanas akmeņi

Panorāma

Biotopu uzskaitīšana radījusi augsni krāpniekiem

Vecpiebalgā vētra noposta mājām jumtus

Vecpiebalgā vētra noposta mājām jumtus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 2 mēnešiem.

Vecpiebalgas pusē sestdienas vētra lielākos postījumus nodarījusi dzīvojamajām mājām, vairākām ir nopostīti jumti. Vētrā cietušo māju iedzīvotajiem Vecpiebalgas novada pašvaldība šajās dienās palīdz praktiski un sola arī finansiālu atbalstu.

Spēcīgajās vēja brāzmās lūzuši koki arī pilsētas kapos un ceļmalās, kur uzkrituši arī uz kāda auto.      

“Ievkalnu” mājā ir četri dzīvokļi, bet apdzīvots līdz šim bija viens. Tā iedzīvotāji savā mājā dzīvot vairs nevar, jo tai pilnībā nopostīts jumts un izsistas dažas logu rūtis. Palīdzību pārim internetā lūgusi viņu meita Linda. Viņa atklāja, ka cilvēki no visas Latvijas piedāvā viņas vecākus atbalstīt gan finansiāli, gan ar nepieciešamajām mēbelēm, bet pašvaldība tikmēr jau ierādījusi jaunu dzīvesvietu sociālajā mājā. Tiesa gan, arī tā cietusi vētrā un trešdaļu jumta šobrīd aizstāj plēve.

“Te bija visa tā [jumta] konstrukcija uz ceļa virsū, mēs visu novācām. Te vēl bija ozols uzgāzies uz ceļa. Elektrība vel nav klāt, vads vēl pļavā mētājas,”  stāsta Inešu pagasta komunālās saimniecības vadītāja pienākumu izpildītājs Raimonds Sarmulis.

“Ievkalnu” kaimiņš, “Grinēnu” saimnieks Andris Ošiņš vētras vakara sestdien izgājis no savas mājas, lai nofotografētu zibens uzplaiksnījumu debesīs. Tobrīd sajusto gaisu ārā viņš salīdzina ar balonu, kurā šķiet, ka trūkst skābekļa. Vējš un lietus ap pulksten 19.30 kļuvis arvien spēcīgāks, un Andris devies iekšā mājā, bet tagad teic, ka reizi dzīvē šādu viesuli būtu bijis vērts arī redzēt.

 “Tas vējš bija tik liels, ka tā māja visa vibrēja, drebēja. Šķita, ka aizies jumts. Iespējams, jau, nu tā ir tikai mana versija, ka tie koki paglāba,” stāsta Ošiņš.

Vēl kādam no kaimiņiem pa iebraucamo ceļu vējš izsvaidījis siltumnīcu ar visiem tomātiem un uz auto uzkritis koks. No “Grinēnu” mājas jumta vējā nokrituši divi šīfera gabali, tie pielikti atpakaļ, un tagad jāsakopj pagalms.

 “Te ir visiem tiem kokiem galotnītes tā kā sagrieztas, tā kā savērptas. Bet nu bērzu, kur es sulas tecināju daudzus gadus, to tomēr vējš izgāza,”  rāda Ošiņš.

Viņš gan teic, ka vēl svarīgāk par paša māju šķitis aizbraukt līdz darbavietai, brāļu Kaudzīšu muzejam, un pārliecināties, ka tur viss ir kartībā. Līdz tam gan nav bijis viegli tikt, jo ceļā sakrituši bija gan elektrības vadi, gan koki. Īpaši daudz koku lūza arī Vecpiebalgas kapos, vietām izgrūstīti pieminekļi, un daži no kokiem viens aiz otra tā aizķērušies, ka to izzāģēšanai nāksies pieaicināt arboristus.

Bet vislielākos postījumus kritis koks  nodarījis kādā privātīpašumā – Kaives pagasta “Vecgropiņos”. Tas bija viens no Kaives pagasta lielākajiem ozoliem, kas 1,5 metru augstumā no zemes sadalījies 9 vienādos žuburos, nu nolūzis un daļa no tā uzkritusi uz mājas, pilnībā nopostot jumtu un visu otro stāvu.

Mājā ikdienā neviens nedzīvo, bet tā ir kā novada kultūrvēsturiskā vērtība, te savulaik dzīvojis rakstnieks Augusts Bračs. Vasarās gan tā nav tukša, un arī vētras laikā tās pirmajā stāvā bija saimnieks ar sievu un diviem maziem bērniem. Viņš teic, ka pirms spēcīgajām vēja brāzmām visapkārt satumsa un, koks lūstot mājas augšdaļu teju aizslaucīja un mājā sāka līt lietus.

Vecpiebalgas novada domes pārstāvji arī pie šīs ģimenes ieradušies, lai palīdzētu koku sazāģēt un sakopt īpašumu. Ārkārtas pabalsts, ko pašvaldība šādā situācijā cietušajiem var sniegt uzreiz, ir 213 eiro, par lielāku finansiālo palīdzību novada vadība var lemt ar domes lēmumu. Pašvaldības priekšsēdētāja pieļauj, ka šajā gadījumā novada interesēs būs palīdzēt vairāk, lai iespējams atjaunot cietušo ēku tās vēsturiskā nozīmīguma dēļ.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti