Deviņu gadu laikā Vecumnieku novada skolās audzēkņu skaits sarucis par 300, tomēr joprojām novadā darbojas četras vidusskolas un viena pamatskola. Vallē nepietiekamā skolēnu skaita dēļ desmitā klase nav atvērta jau trešo gadu. Arī Misas vidusskolā šogad desmitās klases nav.
“Es nolieku malā šo domu, ka mums būs vidusskola. Mēs ar šo domu esam saraduši. Arī kolektīvā esam izvērtējuši un arī savus vecākus esam daudz uz to virzījuši. Es domāju, ka mums tas nav iespējams pie šīs jaunās izglītības koncepcijas,” atzīst Misas vidusskolas direktore Anna Balgalve.
Izņemot Vecumnieku vidusskolu, skolēnu skaits samazinājies arī citās novada skolās. Pustukšo skolu uzturēšanai šogad atvēlēti 48% no pašvaldības budžeta līdzekļiem, bet skolu tīkla sakārtošanai esot vairāki šķēršļi.
Vecumnieku vidusskola, kam būtu jāuzņem audzēkņi pēc reorganizācijas, savu kapacitāti esot izsmēlusi, bet palīdzīga roka tiek sniegta tikai attīstības centriem.
“Šajos attīstības centros ir daudz vieglāk gan no finansējuma, gan no valsts politikas viedokļa runāt, jo ir gan politiskais, gan finansiālais atbalsts. Bet attiecībā uz mūsu novadu mēs ne ar vienu no šiem atbalstiem rēķināties nevaram,” norāda Vecumnieku novada domes priekšsēdētājs Guntis Kalniņš (Latvijas Reģionu apvienība).
Jau gandrīz divus gadus novadā nav arī spēkā esošas izglītības stratēģijas. Šā gada martā gan deputāti lēmuši, ka novada izglītības attīstības dokuments jāizstrādā līdz 10.oktobrim. Tomēr izglītības stratēģijas pirmā redakcija tapa vien pēc opozīcijas deputātu pieprasījuma balsot par domes priekšsēdētāja vietnieka Jāņa Kovala (Zaļo un Zemnieku savienība), kas vienlaikus bija arī darba grupas vadītājs, atcelšanu no amata.
“Mēs esam izdarījuši pietiekami lielu apkopojošo darbu. Tas uzdevums, kas tika stratēģijai izvirzīts sākotnēji pirms astoņiem mēnešiem, modelēt skolu tīklu, šodien tika prezentēts. Deputātiem īpašu pretenziju nebija. Protams, ir otra sadaļa, kas dažādu subjektīvu un objektīvu apstākļu dēļ ir iekavējusies,” skaidro Kovals.
Pateicoties paša balsojumam, Kovals savu amatu šoreiz saglabāja, bet izglītības attīstības stratēģiju 2018.-2023.gadam domē centīšoties apstiprināt līdz gada beigām.