Vēlēšanu nakts nepatīkama izvērtās valdības vadošajai partijai Zaļo un Zemnieku savienībai (ZZS). Aptaujās viņi bija otrie, bet nākamajā parlamentā iekļuva kā otrie no beigām. Un ievēlēts nav ZZS pirmais cilvēks Saeimā – frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis. Viņš no pirmās vietas Zemgales sarakstā nokrita uz trešo daudzu svītrojumu dēļ.
"Tas pozitīvais, ko es gribētu par mūsu apvienību runāt, ilgstoši mūsu politiskais spēks ir bijis Saeimā pārstāvēts, un arī šis sasaukums nebūs izņēmums atšķirībā no citiem spēkiem, kas no politiskās skatuves ir vispār pazuduši," sacīja Brigmanis.
No redzamākajiem ZZS deputātiem Saeimā nav iekļuvuši Kārlis Seržants un Valdis Kalnozols.
Vēl lielāki zaudējumi ir "Jaunajai Vienotībai". Saeimā nav iekļuvis iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis un deputāti Aleksejs Loskutovs, Veiko Spolītis, Ints Dālderis un citi.
Taču, ņemot vērā, ka agrākā premjeru partija nevarēja būt droša par iekļūšanu Saeimā vispār, "Jaunajā Vienotībā" uzskata - svarīgi, ka 5% barjera pārvarēta.
"Sajūta ir laba, jo mēs pārdzīvojām dziļu krīzi un pēdējā gada laikā mēs esam pamainījuši savu darba stilu, mēs nevis iekšējos konfliktos dzīvojam, bet runājam par darbiem," sacīja bijusī Ministru prezidente, Saeimas deputāte Laimdota Straujuma ("Vienotība").
Trešā valdības partija, Nacionālā apvienība, zaudējusi mazāk – četras vietas Saeimā.
Taču ārpusē palikuši visai redzami nacionāļu politiķi – deputāts Imants Parādnieks un tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs. Priekšvēlēšanu kampaņās abi no konkurentu puses daudz tika kritizēti par maksātnespējas administratoru interešu aizstāvēšanu.
"Mēs esam snieguši pārskatu par visu, ko mēs esam paveikuši, tas ir milzīgs darbs, paldies visai manai komandai. Protams, ir tādi, kas vēlēsies pienākt pie lauka, kas ir apsēts, smagu līdumu arot, un vēlēsies novākt ražu," sacīja Rasnačs.
Latvijas populārākā partija – opozīcijā esošā "Saskaņa" – zaudējusi vienu vietu. Saeimā, piemēram, nav iekļuvis frakcijas priekšsēža biedrs Sergejs Potapkins. Ievēlēts nav arī bijušais satiksmes ministrs Anrijs Matīss, kurš no "Vienotības" pārgāja uz "Saskaņu".
Saeimu pilnībā nāksies pamest diviem politiskajiem spēkiem – "No sirds Latvijai" un Latvijas Reģionu apvienībai (LRA).
Vairākus sasaukumus Saeimā pavadījušais Reģionu saraksta līderis Edvards Smiltēns pēc sliktā rezultāta norādīja uz ne tik plašām finansiālajām iespējām kā konkurentiem.
"Mēs izdarījām absolūto maksimumu. Ja var salīdzināt, tad mēs karojām ar loku un citi ar haubicēm un smago artilēriju."
Savukārt “No sirds Latvijai” līdere Inguna Sudraba, kura pirms četriem gadiem iekļuva Saeimā, pateicoties augsti novērtētam veikumam valsts kontrolieres amatā, apņēmusies politikā vēl atgriezties.
"Manuprāt, pēdējos mēnešos mēs esam izveidojušies par spēcīgu komandu, kurai viss vēl ir tikai priekšā. Un vienmēr esmu teikusi, ka iešana politikā nav sprints, bet maratons," teica Sudraba.
Pašlaik aiz strīpas atstātie kandidāti no Saeimā ievēlētajiem sarakstiem vēl var kļūt par deputātiem, ja viņu partijas iegūs amatus valdībā. Ja ievēlētie kļūs par ministriem, tad neievēlētie ar tā saukto mīksto mandātu nāks viņu vietā.